Jeden rozsądny i czwórka oszołomów! Debata kandydatów na prezydenta o klimacie i ochronie środowiska [WIDEO]

debata klimatyczna kandydatów na prezydenta RP/ fot. screen
7

W środę (22.04.2020) odbyła się debata kandydatów na prezydenta, której tematem był klimat i ochrona środowiska. W debacie udział wzięli: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołowina, Małgorzata Kidawa-Błońska i Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent Andrzej Duda nie stanął do debaty.

Krzysztof Bosak stwierdził, że nie jest możliwe w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym całkowite odejście polskiej gospodarki od węgla przy pomocy jakiejkolwiek ustawy, a jedyną alternatywą dla energetyki węglowej jest energetyka atomowa. Podkreślił, że budowa elektrowni atomowych idzie w Polsce niezwykle wolno. Rząd PO wydał setki milionów złotych i nie wbito nawet łopaty w ziemię, a rząd PiS tak prowadzi ten projekt w taki sposób, że nie wiadomo czy chce, żeby takie elektrownie powstały, czy nie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kandydat Konfederacji powiedział, że trzeba poprawiać parametry środowiskowe bloków węglowych, żebyśmy dwutlenku węgla emitowali jak najmniej. Podkreślił, że Polska ma dużo węgla i mamo prawo go wydobywać oraz zarabiać na tym wydobyciu. To, w jaki sposób wytwarzamy energię, powinno być naszą suwerenną sprawą. Dość już tego że nam z zagranicy narzucają ilu mamy ludzi zatrudnić i co mamy robić ze swoimi bogactwami naturalnymi!

Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że będzie kierował się hasłem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego „Życie przyszłych pokoleń nie ma barw politycznych”. Oświadczył, że jako prezydent będzie współpracował z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się walką o klimat. Zaproponował 50% udziału OZE w miksie energetycznym.

Szymon Hołownia zapowiedział, że będzie stosował zielone weto i uzależniał wejście w życie ustaw od ich wpływu na środowisko oraz, że środowisko naturalne będzie tematem posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Dzisiaj patriotyzm ma kolor zielony – stwierdził Hołownia.

Robert Biedroń podkreślił konieczność odejścia od węgla i oparcia się na odnawialnych źródłach energii. Oświadczył, że podpisze ustawę zakazująca wjazdu samochodów do centrów miast, powoła rzecznika praw zwierząt, przedstawi ogólnopolską ustawę antysmogową i projekt dofinansowania dla samorządów do podłączania do sieci ciepłownicze. – Będę rzecznikiem zielonej zmiany – zadeklarował Biedroń.

Małgorzata Kidawa-Błońska roztoczyła wizję przyszłości, w której dzieci będą bezdomne, ponieważ nie będzie dla nich miejsca na Ziemi, jeśli nie zaczniemy działać natychmiast „pamiętając o ogrodach”. – Bez bezpiecznego klimatu ludzie nie będą czuli się bezpiecznie. Jest konieczność odejścia od węgla. Musimy od tego odejść właśnie w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia – oświadczyła kandydatka PO i podkreśliła, że konieczne jest powołanie Rady ds. Klimatu.

REASUMUJĄC: Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, jako jedyny mówił o konkretach i realiach. Pozostali kandydaci zaprezentowali stanowisko klimatycznych oszołomów i klepali polit-poprawne banialuki.

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Szajba powraca! Ministerstwo Klimatu organizuje nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. rins mówi

  Jeden faktycznie mówił poprawnie i patriotycznie tj. p. Bosak, reszta ma zlasowane mózgi i pieprzy trzy po trzy

 2. Mac mówi

  Przedstawienie trwa, Konfederacja dała się wkręcić … blokada TVP, cenzura, szykany i fake newsy osób i instytucji rządowych, a Wy uczestniczycie w tej szopce. Legitymujecie jej zgodność z prawem.Błąd. Brak faktycznej wolnej kampanii i szereg bezprawnych decyzji powinno od początku zadecydować o uczestniczeniu w dyskusji z jednoczesnym odrzuceniem uczestnictwa w wyborach. Spodziewajcie się wiec , po ,,wygranych” przez D wyborach , że Ten antyPolski przeciwnik posunie się jeszcze dalej…

 3. marju73 mówi

  Czy wszyscy kandydaci którzy zostali zarejestrowani otrzymali zaproszenia?

 4. Hammurabi mówi

  Stanowisko sponsora, stanowiskiem kandydata.
  Polska mając swoje zasoby surowców energetycznych, może rzecz jasna dążyć do ich częściowego wycofywania z tzw. „miksu energetycznego”, jednak musi to uwzględniać sezonowe wzrosty zapotrzebowania a sam wzrost produkcji energii, musi się dziać w sposób gwarantujący pełną niezależność energetyczną. Polski węgiel może być konkurencyjny, mimo dość wysokich kosztów wydobycia. Przecież na jego cenę detaliczną składają się również niezliczone podatki, akcyza, opłaty środowiskowe i rozbójnicze marże.
  Od lat uważam, że jedynym sensownym i opłacalnym sposobem na zmniejszenie potrzeb na węgiel w polskiej energetyce jest inwestycja w małe, lokalne elektrownie wykorzystujące energię przepływu i podpiętrzania wody w rzekach. Taki układ kiedyś z powodzeniem działał, więc i dziś może, dodatkowo zapewniając prócz energii i miejsc pracy również powiększenie zasobów wody pitnej – rzecz nie do przecenienia – oraz „mniejsze” korzyści takie jak podniesienie i ustabilizowanie lustra wód podziemnych, stworzenie możliwości hodowli ryb, rekreacji i magazynowania wody do celów przeciwpożarowych.
  Przyszły prezydent powinien w pierwszej kolejności zgłosić projekty ustaw umożliwiających budowę małych zbiorników wodnych z pominięciem „krzyżowej drogi” inwestorów po urzędach, dającej możliwość uzyskiwania preferencyjnych kredytów.
  A rząd? Rząd powinien wszystkich aktywistów i krzykaczy z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zapędzić do sensownej pracy, przy robotach ziemnych podczas budowy zbiorników.

 5. W K mówi

  Do debaty nie zaproszono Grety Thunberg. To się nie liczy.

 6. marju73 mówi

  Jesteśmy bogatym krajem w surowce, kopaliny. Problemem są antypolskie sprzedajne rządy na usługach obcych a nie narodu. Jak naród nie przejrzy wszystko będzie stracone. Jeszcze jest cień nadziei.

 7. soros to palindrom mówi

  szymuś polskich znaków oraz spacji nie ma i nawet flagę chce zmienić a władzio z gosią takie głupoty plotą że swoje imiona cenzurują

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.