Jak w Poznaniu świętowano Powstanie Wielkopolskie [WIDEO]

1

Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa – napisał ponad sto lat temu Roman Dmowski. Rzeczywiście, wiele rocznic obchodzonych z wielką pompą skończyło się spektakularną klęską: konstytucja 3 maja, kolejne powstania w XIX-wieku, a w najnowszej historii chociażby powstanie warszawskie. Jednocześnie rocznice zwycięstw (wyjąwszy może bitwę warszawską) nie cieszą się taką popularnością.

A właśnie w okresie świąteczno-noworocznym przypada rocznica jedynego w pełni zwycięskiego polskiego powstania w XX wieku: powstania wielkopolskiego. 27 grudnia 1918 roku, dzień po hucznym powitaniu w Poznaniu powracającego do Polski by objąć tekę premiera Ignacego Paderewskiego, doszło do starć z Niemcami w stolicy Wielkopolski, które zakończyły się wyparciem zaborców – najpierw z grodu nad Wartą, a potem z całej prowincji. Dzięki doskonałej organizacji oddziałów powstańczych oraz dyplomatycznemu wsparciu, które zapewnił w Wersalu Roman Dmowski, Wielkopolska na mocy traktatu wersalskiego niemal w całości znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dopiero od 2021 roku dzień 27 grudnia stał się oficjalnym świętem państwowym jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pamięć o wielkopolskim zrywie bardzo powoli przebija się do świadomości wszystkich Polaków, choć w Wielkopolsce pamięć o walce o polskość tych ziem, prowadzonej przez 123 lata z pruskimi władzami, która zaowocowała zwycięstwem w walkach w latach 1918-19, jest nadal żywa. Owocem tego jest odbywający się dziś po raz pierwszy marsz ulicami Poznania.

Relacja telewizji internetowej eMisjaTv na YouTube jest dostępna TUTAJ

Źródło: eMisjaTv

Przeczytaj także:

Jest raport! Izraelska sieć aptek odnotowała miliardowe zyski w Polsce! Nie zapłaciła ani grosza podatku dochodowego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. zagłoba sum mówi

    Gdyby śp. Pan Marszałek Ferdynand Foch nie zagroził (na własną rękę) Niemcom wznowieniem działań wojennych na Zachodzie, Powstanie Wielkopolskie skończyłoby się, jak każde inne…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.