Izrael: V Światowe Forum Holokaustu. „Jeśli nie będziemy pamiętać, historia może się powtórzyć!”

Fot. Yad Vashem
3

Zebraliśmy się tu, w Yad Vashem, aby pamiętać i nigdy nie zapomnieć o Holokauście w imieniu narodu żydowskiego – oświadczył dziś prezydent Izraela Reuwin Riwlin podczas inauguracji V Światowego Forum Holokaustu. Cała uroczystość ma miejsce w Jerozolimie. Riwlin podziękował wszystkim 40 liderom państw,  przybyłym na Forum.

Według prezydenta, wykazują oni swoją solidarność z narodem żydowskim. Zobowiązują się również, aby „pamiętać o Zagładzie”. „Musimy stać ramię przy ramieniu, jak mur” – podkreślił. Wspomniał także o roli demokracji, którą można utracić. „Musimy pamiętać o II wojnie światowej, o Holokauście. Naród żydowski to naród, który pamięta, bo jeśli nie będziemy pamiętać, historia może się powtórzyć” – stwierdził.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak powszechnie wiadomo, naród żydowski jest jedynym narodem, który ucierpiał podczas II wojny światowej… Inne narody może i zostały nieco przetrzebione, ale doprawdy – co innego zwykła śmierć goja, a co innego metafizyka. Zabawne, iż aktualny prezydent pieje na cześć demokracji, podczas gdy przywódcą III Rzeszy odpowiedzialnej za Holokaust był demokratycznie wybrany Adolf Hitler. Czy oznacza to, że ówczesna demokracja była gorsza?

I, ostatecznie – dlaczego, mówiąc o historii Holokaustu, nikt jakoś nie kwapi się wspomnieć o katach, którzy kolaborując z Niemcami zgotowali ten Holokaust własnym braciom, siostrom, rodzicom? To wydaje się być niepokojącą tendencją, nad którą powinno się głębiej zastanowić. O ile bowiem do przewidzenia jest, iż narody będą ze sobą walczyć i wzajem  wyrzynać – o tyle zdrada we własnych szeregach zawsze zaskakuje. A o zdarzeniach takiej rangi milczeć nie można. Tymczasem, Żydzi już od dawna milczą na ten temat. Ostatecznie jednak, „jeśli nie będą pamiętać, historia może się powtórzyć”.

Źródło informacji: PAP

Przeczytaj również:

Co za brednie! Rzecznik PiS o ustawie Stop447: „Zgłaszanie takich projektów jest bezsensowne”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. staho mówi

  Przed chwilą w radiu Szewach Wajs że … szlaban Dudzie na wypowiedź to niby że nie chcieli by konflikt między rosją a polską przyćmił obecne obchody w Izraelu . No pier… na METAFIZYKA

  1. anonim mówi

   Pokrętne, talmudyczne wytłumaczenie charakterystyczne dla tego plemienia. PAD i tak będzie lizał 4 litery żydom, bo to taki drugi Rivlin, który lubi opowiadać bajki i mity. Ten z Izraela, czuje się potomkiem jednodniowego ,,Króla Polski”, który był żydem, bo dzikusy Piastowie go wybrali, ten drugi z ,,Polin” też się czuje żydem i dumnym hamulcowym realnych reform w Polsce. Gdy ten pierwszy mitoman zaczął ujadać na Polskę i Polaków podczas wizyty w KL Auszwitz, drugi milczał i ani be ani me ani kukuryku.

 2. Jurek Ogórek mówi

  Historia się nie powtórzy, ponieważ nie przestała trwać !!! Tylko oprawca się zmienił i ofiara. Zapytajcie o Palestynę !!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.