IV rozbiór Polski jako rezultat polityki appeasementu

12

Agresja sowiecka na Polskę z 17 września 1939 roku jest wydarzeniem szczególnym dla naszej pamięci historycznej, bowiem uświadamia każdemu Polakowi, czym była i po dziś dzień jest Rosja (carska, sowiecka, putinowska) i ile warte są gwarancje składane przez naszych sojuszników.

Zanim czerwonoarmiejcy przekroczyli naszą wschodnią granicę, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 r., w Europie od lat Wielka Brytania i Francja prowadziły politykę appeasementu (politykę ustępstw wobec agresora). W pierwszej kolejności była ona prowadzona w stosunku do Niemiec hitlerowskich. a następstwie Rosji stalinowskiej. W jej wyniku, w 1938 r. doszło do aneksji Austrii. a następnie Czechosłowacji przez hitlerowskie Niemcy. W stosunku do Stalina politykę tę znamy najlepiej z konferencji jałtańskiej z 1945 r., gdy zostaliśmy zdradzeni i skazani na terror czerwonej zarazy na prawie pół wieku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To, że wojna jest nieunikniona. wiedzieli wszyscy zainteresowani. Sporną kwestią był termin i kierunek dalszej ekspansji hitlerowskiej. Najbardziej prawdopodobny był atak na zachód, jednak wszystko zmieniły zobowiązania o pomocy w razie obcej agresji podpisane między Polską, a Wielką Brytanią i Francją w 1939 r. Odpowiedz Hitlera była jednoznaczna: „Byłoby ze wszech miar pożądane najpierw uporządkować kwestię Zachodu. Jest jednak coraz bardziej pewne, że w każdej kryzysowej sytuacji Polska wbiłaby nam nóż w plecy. Dlatego najpierw należy rozwiązać kwestię wschodnią i dopiero potem zająć się Zachodem”. Hitler miał pewność, że Polacy dotrzymają złożonych zobowiązań!

Od końca marca 1939 r. nastąpiły rokowania anglo-francusko-sowieckie w celu przeciągniecie Rosji na stronę koalicji antyhitlerowskiej. W tym samym czasie Hitler wysyłał w stronę Stalina sygnały, że zbliżenie dwóch totalitaryzmów jest możliwe. Diabeł wykorzystał te rokowania, aby wycisnąć tyle, ile tylko jest możliwe i z perspektywy czasu należy uznać, że swój cel osiągnął. Podwójne rokowania – jedne jawne, a drugie tajne – trwały do 24 sierpnia 1939 r., gdy to III Rzesza i Związek Sowiecki ogłosiły, że zawarły pakt o nieagresji. Pakt wszedł w życie od razu i miał obowiązywać przez dziesięć lat, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć. Najważniejszym jego elementem był tajny protokół, w którym obaj sygnatariusze dokonali podziału Europy Środkowej i Wschodniej. Umowę tę znamy pod nazwą Pakt Ribbentrop-Mołotow.

Od 1 września 1939 r. Polska stawiała dzielnie opór najeźdźcy wielokrotnie silniejszemu. 3 września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę hitlerowskim Niemcom, jednak poza formalną deklaracją państwa te nie przedsięwzięły żadnych kroków. Polska krwawiła i z każdym dniem liczyła na odsiecz sojuszników, czekając na spełnienie ich zobowiązań. Sojusznicy w tym czasie biernie przyglądali się tragedii i jeśli kibicowali to li tylko stratom po stronie hitlerowców – im większe straty, tym atak na ich ziemie odwlecze się.

W nocy z 16 na 17 września 1939 roku polskiemu ambasadorowi w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu zastępca szefa sowieckiej dyplomacji Władimir Potiomkin odczytał oświadczenie: „Wojna polsko-niemiecka odsłoniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni operacji wojskowych Polska straciła wszystkie swe zagłębia przemysłowe i ośrodki kulturalne. Warszawa jako stolica Polski już nie istnieje. Rząd polski załamał się i nie okazuje oznak życia. Oznacz to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć, tym samym traktaty zawarte przez ZSRR i Polskę straciły swą moc (…) Rząd radziecki nie może pozostać obojętny, gdy bracia jednej krwi Ukraińcy i Białorusini, zamieszkujący terytorium polskie, pozostawieni swojemu losowi, zostali pozbawieni obrony. Biorąc pod uwagę tę sytuację, rząd radziecki polecił dowództwu Armii Czerwonej wydanie rozkazu przekroczenia granicy w celu wzięcia w opiekę życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Jednocześnie rząd radziecki ma zamiar dołożyć wszelkich starań, aby wyzwolić naród polski od nieszczęść wojny, w które wepchnęli go szaleńcy przywódcy i pozwolić mu na spokojne życie”.

17 września, bez wypowiedzenia wojny, wojska sowieckie na całej linii przekroczyły granicę z Polską. Armia Czerwona, w przeciwieństwie do jednostek Wehrmachtu, nie przestrzegała żadnych wojennych reguł postępowania. Ofiarami terroru padali zarówno wzięci do niewoli z bronią w ręku oficerowie, podoficerowie i szeregowi, jak i szczególnie zohydzeni w sowieckiej propagandzie przedstawiciele tak zwanych klas posiadających, w czym miała udział miejscowa ludność niepolska, przede wszystkim Ukraińcy, a także komunistyczni aktywiści, często pochodzenia żydowskiego. Dokonał się IV rozbiór Polski.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Normalny mówi

  Jak dokładnie wszystko przebiegało i kto stał się beneficjentem II Wojny Światowej wytoczonej katolickiej Polsce a także wtórnej Wojny ideologiczno-gospodarczej w ramach tzw. transformacji ustrojowej przedstawia w swoich licznych arcydziełach najwybitniejszy żyjący polski historyk Henryk Pająk. Kto nie zna jego arcydzieł, mało wie, o tym , co się działo i się dzieje z Polską i Polakami.

 2. Robert mówi

  Witam wszystkich!Prosty Polak jestem,wróciłem właśnie z roboty,wchodze,normalnie z żoną,patrze a tu taka fota,co jest rodacy,kiedy to pykneli,wczora z wieczora,przy nord stream?Mówie do żony,znowu nas dymają.Prosta jest,ale wie gdzie ten kij ma dwa końce,tam rodzi Joshua Tree i ciepłe słońce.

 3. Maciej mówi

  A co Polska wtedy robiła? Czy buntowała się przeciw niemieckiej żarłoczności? Nie. Dokonywała dyplomatycznie aneksji części czeskiego terytorium… Nie lepsi byliśmy. Też robiliśmy swój „appeasement”. Jest nawet zdjęcie gdzie na nowej granicy polsko-niemieckiej oficer niemiecki ściska rękę z oficerem polskim, który ma na gębie banana od ucha do ucha… Popatrzmy czasem na siebie zamiast zwalać winę na innych, bo tak się składa, że dużą jej część za nasze nieszczęścia ponosimy My sami.

 4. Marian mówi

  Patetyczne krwawienie zarazy czerwonej z antysemickim tłem.

 5. TYPOWY JANUSZ mówi

  Zgadzam się w 100 %. Ze każdy z nas ponosi w minimalnym stopniu odpowiedzialność za to co było i nigdy nie mieliśmy odwagi się upomnieć za swoje za rządów Po bo oni uwarzaja nawet do dzisiaj ze nam nic się nie nalerzy za wojnę. Ich argumenty sorry oni nic nie umia mówić mądrze oprócz tylko buntowania narodu polskiego do sporów. Do którego wkoncu się przyznali. Nasuwa mi się jedo sprostowanie ze te Po to połączenie niemca z ruskim co nawet teraz nic nie zdziałają tak jak wtedy jak POLSKA WALCZYŁA O WOLNOŚĆ I WSLCZYC BĘDZIE NADAL

 6. Zbulwersowany mówi

  Uwaga ! Berlin ! Żydzi przygotowują nową kilkumilionową falę najazdu na Polskę z rewolucją religijną, ideologiczną, moralną i finansową . Mają swój kolejny urząd założycielski ! Patrz i słuchaj od 20 -ej minuty !!!

  https://www.youtube.com/watch?v=NfM_1N33bFE

 7. marju73 mówi

  No jeżeli chcesz się utożsamiać ze zdrajcą Piłsudskim i jego masońską kamarylą która jak przyszło co do czego to opuszczała swoje stanowiska generalskie i pomniejsze to możesz się jak najbardziej bić w swoje piersi. Jeśli chcesz się bić za ich błędy i zaniechania to też możesz. Jest to dobrze opisane przez Henryka Pająka w książce „Ponura prawda o Piłsudskim. Dodatkowo w swoje piersi powinna się bić mafia bankierów z Wall Street która finansowała i Hitlera i Stalina,opisana dokładnie przez Suttona. Pełnię naszej sytuacji pokaże książka Pierre de Villemaresta ” Źródła finansowe komunizmu i nazizmu czyli w cieniu Wall Street” która pokazuje współpracę militarną obu agresorów na długo przed wybuchem wojny. To że pani od historii ci tego nie powiedziała to oczywiście nie twoja wina. Tym nie mniej poza oficjalnie podawaną do wierzenia żydohistorią są dokumenty które pokazują kto kogo i w jakim celu finansował.

  1. marju73 mówi

   To do użytkownika Maciej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.