Historia Wielkiej Polski – SIERPIEŃ. Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie, “Inka” i Dywizjon 303

Cud nad Wisłą 1920/fot. youtube
0

Sierpień jest w tradycji polskiej związany z Maryją Królową Polski. Jest on również pełen momentów, które zmieniały bieg wydarzeń w historii Polski. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótkie kalendarium tego miesiąca.

1 sierpnia 1944 r. okupowana Warszawa rzuciła wyzwanie niemieckiemu agresorowi, walcząc o swoją wolność i dając jasny przekaz dla świata, że stolica pierwszego państwa, które przeciwstawiło się niemieckim żądaniom i próbom szantażu walczy i kroczy do zwycięstwa. Nie osiągnięto zwycięstwa militarnego, w wyniku kolejnej zdrady jakiej dopuściły się wobec walczących Polaków ich sojusznicy. Walki o Stare Miasto, zdobycie PAST-y, Kościoła Świętego Krzyża i Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu są tylko nielicznymi przykładami heroizmu polskich żołnierzy. Hańbą dla niemieckich oddziałów i ich sojuszników tłumiących powstanie Warszawskie pozostanie na zawsze rzezi Woli, gehenna ludności cywilnej miasta na Zieleniaku, ludobójstwo dokonane przez oddziały RONA czy też udział w walkach ukraińskiego kolaborującego z hitlerowskim najeźdźcą Legionu Wołyńskiego, mającego polską krew na rękach z czasów pacyfikacji wiosek polskich na Lubelszczyżnie (Chłaniów, Władysławin).

1 sierpnia 1918 r. jest również datą szczególną dla polskiego lotnictwa. Tego dnia polski pilot Jan Raszewski (latający podczas I WŚ we francuskiej eskadrze SPA 96 na samolocie SPAD S.VII.C1)  odbywając lot patrolowy stoczył przegrany pojedynek lotniczy z 14 samolotami niemieckimi. W tym starciu poniósł śmierć, jak zanotowano w literaturze przedwojennej, że jako pierwszy lotnik Armji Polskiej, któremu było dane zginąć w walce z nieprzyjacielem[1].

Sierpień jest czasem, w którym przypominamy poświęcenie naszych przodków z 1920 roku. Pomimo braku wsparcia na arenie międzynarodowej (bezcennej pomocy udzielili wówczas Węgrzy dostarczając walczącym Polakom pociągi z amunicją), armia polska odparła od bram stolicy w Święto Wniebowzięcia NMP oddziały armii czerwonej[2]. Dzięki temu zwycięstwu oręża polskiego uratowano na blisko 25 lat tę cześć Europy od czerwonej zarazy.

28 sierpnia 1946 r. została zamordowana wyrokiem komunistycznego sądu niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna  „Inka”  pełniąca obowiązki sanitariuszki w 5. Wileńskiej Brygadzie AK. Wyroku dokonał dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. „Inka” została zamordowana wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”.

W sierpniu rozpoczęła się również bojowa historia najsłynniejszego naszego dywizjonu myśliwskiego 303. W dniu 30 sierpnia 1940 r. piloci z tego dywizjonu odbywając po raz kolejny nudny lot treningowy natknęli się na powracającą do Francji eskadrę niemieckich bombowców z osłoną myśliwską. Porucznik Ludwik Paszkiewicz, wbrew regulaminowi odłączył się od swoich towarzyszy i posłał na ziemię jeden z niemieckich samolotów. Po tym nieco brawurowym ataku dowództwo RAF zdecydowało się włączyć 303 dywizjon myśliwski do walki z niemieckim agresorem[1]

[1] Jan Raszewski [w:]  Ku czci poległych lotników księga pamiątkowa,pod red. M. Romeyko, Warszawa 1933, s. 299.

[2] A.Polewska, Cuda w historii Polski, Kraków 2013, s.189.

[3] J.Kutzner, 303. Dywizjon Myśliwski w bitwie o Wielką Brytanię, Łódź 2010, s.28-30.

Przeczytaj też:

Historia Wielkiej Polski – CZERWIEC. Katyń I RP, polskie Termopile, Poznań ’56 i Romek Strzałkowski…

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern