Górnicy zablokowali tory do elektrowni. „Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel”

górnicy blokują tory w Łaziskach/ fot. Twitter
6

W piątek (31.01.2020) górnicy z WZZ Sierpień 80 zablokowali tory kolejowe prowadzące do Elektrowni Łaziska. To protest przeciwko importowi rosyjskiego węgla, podczas gdy polski węgiel zalega na hałdach. – Wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie, a górników odesłać na postojowe – alarmują związkowcy.

Na początku stycznia górnicy wystosowali list do premiera Morawieckiego, w którym domagają się ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa importujących węgiel. „Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” zwraca się do Pana Premiera o udzielenie niezwykle ważnych odpowiedzi na pytania dotyczące importu węgla do Polski. Wnosimy o odpowiedź czy – szczególnie w okresie od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego – spółki Skarbu Państwa lub spółki od nich zależne uczestniczyły w procederze sprowadzania zagranicznego węgla do Polski? Jeśli tak, prosimy również o informacje: które to były spółki, ile węgla sprowadziły oraz na jakie potrzeby – do energetyki, przetworzenia, odsprzedaży, czy też obcy węgiel jest przechowywany na zwałach? Strona społeczna wielokrotnie próbowała uzyskać tego typu informacje na posiedzeniach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, lecz bezskutecznie” – napisano w piśmie. Odpowiedzi brak.

Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać – zapowiedział jeden z protestujących, Rafał Jedwabny. – Rząd nie robi nic, żeby zmniejszyć import węgla z Rosji. Elektrownie twierdzą, że nie mogą wypowiedzieć umów na węgiel z Rosji. Natomiast nieodbieranie zakontraktowanego polskiego węgla jakoś uchodzi płazem. Na to nie ma naszej zgody – mówi Jedwabny.

Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę. Wtedy, choć import był mniejszy niż dziś, „Solidarność” była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie „Solidarność”? – pyta Patryk Kosela, rzecznik WZZ Solidarność 80. – Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Tauron ma trzy swoje kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina – mówi Kosela. – Nasze kopalnie wkrótce będą zamykane, ludzie pójdą na bruk, Śląsk stanie się skansenem biedy, a rosyjscy oligarchowie przy pomocy polskich menadżerów spółek Skarbu Państwa nabijają swoje kieszenie kolejnymi miliardami! – dodaje.

Związkowcy zapowiadają kolejne protesty na terenie całego kraju, także w portach i na przygranicznych połączeniach kolejowych. Ogłoszono też pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej.

 

Źródło informacji: PAP, Twitter, fakt.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Klimatyczna egzekucja na raty

 

 

 

 

Kup książki

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. piotr p mówi

  Przecież rząd celowo sprowadza ten węgiel z Rosji aby ograniczać nasze wydobycie. Kiedy już naszego węga będzie tyle co kot napłakał to przychyli się downiosku górników i zablokuje import. Wówczas z dumą ogłosi stpień zasilania dwudziesty.

 2. czy PiS to rosyjskie lobby? mówi

  PiS wpuszcza (sprowadza) nie tylko rosyjski węgiel, ale także imigrantów z byłego ZSRR (w tym z Rosji), co również jest korzystne dla Kremla, bo przesuwa wpływy rosyjskie na Zachód. Ponadto PiS utrzymuje bliskie relacje z prorosyjskim Izraelem.

 3. Janusz I mówi

  Brawo górnicy! Obawiam się tylko, żeby nie było reakcji, jak za komuny, tzn. żeby nie wyłączyli prądu i ciepła.

 4. Marek z Wrocławia mówi

  Mateuszek phemiehek nie odpowiedział, bo musiał latać do niemiec, do Auschwitz tłumaczyć się z hokokausta i potem ogłosić kolejny sukces, jak to JP Morgana ściągnął do Polski. Pis traci poparcie, niestety rośnie ono lewactwu (Partia Obłędu i Lewactwo tęczowe). Po wywaleniu Szydłowej i po fatalnych, prożydowskich rządach Morawieckiego, nie dziwi, że nic im nie wychodzi, lizanie i płacenie ukrom, żydom i sprowadzanie islamistów to kolejny efekt zrównoważonego niedorozwoju lewactwa w pis.

 5. anonim mówi

  Do jest efekt, kiedy bankser rządzi Polską. W imię internacjonalnych żydowskich geszeftów zajeżdża poliskie górnictwo. W telePIS propadanda jak za Goebbelsa, wszystko naj, mleko i miód płynie strumieniem większym niż woda w Amazonce, propaganda jak za tow. Stalina w medich wszystko cacy. Żygać się che na to wszystko

 6. Marek mówi

  Widać 13, 14 i 15 im w mózgach poprzewracało. Nieroby zamiast wywalić pijawki z biur. To tylko strajkują.. U siebie niech zaczną robić porządek. Jak można mieć tak wielką biurokracje w firmie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.