E-mail do ZUS zamiast biurokracji! Rzecznik przedsiębiorców apeluje do premiera o uproszczenie procedur

ZUS/ fot. Google
1

W piątek (20.03.2020) rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem o zastąpienie biurokratycznych procedur w ZUS prostym i szybkim zgłoszeniem e-mailem lub pocztą. Dotyczy to chęci zrezygnowania na okres 3 miesięcy z opłacania składki na ubezpieczenie społeczne, z zachowaniem obowiązkowej składki zdrowotnej.

Nie ma teraz czasu na rozpatrywanie podań, analizowanie załączników, wypełnianie wniosków i ankiet. Jeszcze kilka, kilkanaście dni bez pomocy i firmy zaczną się ratować zwalnianiem pracowników, a to będzie najgorszy scenariusz dla Polski” – pisze Abramowicz. Podkreśla, że nawet jeśli część firm dostanie większą pomoc niż wynikałoby to z ich sytuacji finansowej, to takie środki trzeba zastosować dla ratowania pozostałych firm.

Abramowicz alarmuje, że wniosek do ZUS, który obecnie nakazuje się wypełnić przedsiębiorcom, jest tak skonstruowany, że nie są w stanie wypełnić go osoby rozliczające się kartą podatkową. Co więcej, odroczenie nie przysługuje osobom, które ze względu na trudną sytuację finansową zalegają ze składkami. „Takich przedsiębiorców są setki tysięcy. Nie możemy zostawić ich bez pomocy” – pisze rzecznik MSP.

Źródło informacji: rzecznikmsp.gov.pl

Zobacz też:

Krzysztof Bosak wyjaśnia założenia pakietu antykryzysowego Konfederacji [WIDEO]

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. adam. mówi

    Pierwszy raz od dwudziestu lat, tj., od kiedy prowadzę firmę nie zapłaciłem składek ZUS! Nie zapłacę ani grosza bo w marcu mam zerowy obrót w firmie! Chciałem wypełnic wniosek o przesunięcie opłat składek o trzy m-ce ale kiedy go /wniosek/ zobaczyłem to stwierdziłem, ze zeby wypełnic wniosek tymi żądanymi mega szczegółowymi danymi z /sic!!!/ trzech lat działalnosci firmy, tudzież danymi z trzyletniej własnej sytuacji finansowej to trzeba korzystac z pomocy biura rachunkowego a to jest PŁATNE DODATKOWO!!! ZUS zamiast odejmowac koszty przedsiębiorcom to je mnoży!!! Myślę, że ten wniosek, w dobie epidemii, umierania ludzi, wielkiej tragedii życiowej i gospodarczej Narodu Polskiego wymyslił BARDZO TĘGI DEBIL i równie bardzo tęgi debil go zaakceptował i bezwstydnie wstawił na stronę internetową zus! Reasumujac, mega tęgie debile pracują na samym szczycie biurokracji w ZUSie, totalnie oderwane od rzeczywistości pustostany moralno-intelektualne! Widać, że te pustostany NIGDY w życiu NIE poprowadziłyby nawet sprzedaży grzybów przy drodze a o prowadzeniu własnej firmie to nie ma co nawet mowić! Krótko mówiąc po tym numerze jaki teraz wykręcili ZUSmeni to – WSZYSTKICH ICH WON!! WSZYSTKICH!!!! POCZĄWSZY OD TEJ NACZELNEJ frau GERTRUDY CZY HELGI nie wiem jak jej tam. WSZYSTKICH WON!!!! A jezeli frau Emilewicz od Gowina, odpowiada za ZUS, to ją na czele tego ZUSmenskiego peletonu WON, won ich wszystkich Z RZĄDU, Z URZĘDU! Wsród gowinowców z resztą, trudno szukać kogoś inteligentnego, rozsądnego i nieszkodzącego Polsce i PiSowi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.