Duda po spotkaniu z Hołownią ws. Kamińskiego i Wąsika: „Nie doszliśmy do porozumienia”. Sąd daje zielone światło by zatrzymać skazanych [WIDEO]

Andrzej Duda w trakcie wygłaszania oświadczenia ws. Kamińskiego i Wąsika, fot. zrzut ekranu
9

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkali się dzisiaj (8.01.2024 r.) celem omówienia sprawy Wąsika i Kamińskiego. Po spotkaniu Duda wydał w tej sprawie oświadczenie. W sprawie polityków PiS debatował dzisiaj także minister Bodnar, a sąd wykonawczy wydał postanowienie o możliwości zatrzymania skazanych i doprowadzenia do jednostki penitencjarnej.

W 2015 r. doszło do skazania czterech osób związane ze ściganiem korupcji. W efekcie panowie ministrowie Kamiński i Wąsik zostali skazani w bardzo kontrowersyjnych wtedy okolicznościach. Zdecydowałem wówczas o ułaskawieniu skazanych osób, przede wszystkim panów ministrów – powiedział prezydent i wskazał, że sprawa jest skomplikowana od strony prawnej i może być niezrozumiała dla „zwykłych obywateli”. – Sytuacja, którą obserwujemy jest coraz bardziej napięta i oddziałuje na sytuację w naszym kraju. Ta pętla, która komplikuje się coraz bardziej powinna zostać przecięta. Sytuacja jest ustrojowo i prawienie bardzo trudna i konia z rzędem temu, kto rozumie, o co w niej chodzi, zwłaszcza jeśli chodzi o obywateli. Nawet prawnicy mają z tym problem – przekazał Andrzej Duda. – Moje stanowisko jest jasne. Panowie zostali skutecznie ułaskawieni przez prezydenta. To zamknęło sprawę w sposób definitywny. Panowie mają dziś mandaty poselskie – dodał. – Zaproponowałem Panu marszałkowi, by uznał, że to ułaskawienie z 2015 r. było i jest skuteczne – powiedział prezydent. – Nie doszliśmy do porozumienia. Uścisnęliśmy sobie ręce – przekazał Duda.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wcześniej Hołownia spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Podczas spotkania rozmawiano nt. wygaszenia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy nie mają wątpliwości, że mandaty posłów PiS zostały wygaszone.
Natomiast przed Sądem Najwyższym trwa spór dotyczący tego, czy było to skuteczne. (…) Pan marszałek nie miał innego wyjścia, jak wydać to postanowienie [o wygaszeniu mandatów – przyp. red.] – po spotkaniu powiedział Bodnar.

Tego samego dnia (8.01.2024 r.) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał nakazy zatrzymania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. To oznacza, że politycy PiS w każdej chwili mogą zostać doprowadzeni przez policję do więzienia.
Wobec treści postanowienia i zarządzeń o wykonaniu wyroku przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych – Wirtualnej Polsce przekazał sędzia Piotr Maksymowicz, wiceprezes Sądu Rejonowego Warszawy-Śródmieście.

Przeczytaj także:

Minister Kamiński przekazał siedem radiowozów policji we Lwowie. „Będziemy was wspierali do ostatniego dnia tej wojny”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Michu mówi

  Hańba nierządnym sądom. Wstyd na cały świat. Patrioci zostaną więźniami politycznymi za walkę przestępczością. Ułaskawienie Prezydenta jest ważne, ale niemieckie trole robią co chcą.

 2. Rob mówi

  @michu jak dla ciebie zydek kaminski przesladowca POLAKOW jest patriotą to kim ty jestes

 3. Ewa-Maria mówi

  @ Michu Kamińskiego nie powinno się żałować. To on rękami CBA zamknął ,, Najwyższy Czas,, oraz telewizję w Realu. Teraz za te łajdactwa powinien być zamknięty.

 4. Krzysztof Sapała mówi

  A Gawłowski, Grodzki, Gromek, Kwiatkowski, Giertych to „święte krowy”?

 5. z-k mówi

  Na czyje zlecenie ci dwaj pacyfikowali A. Leppera? CIA? Mossadu? czy BND? Lepper jako polityczny samorodek szedł jak burza i rozwijał się na Wielkiego Męża Stanu. Na drugiego Orbana albo kogoś większego. Jakim ciemno -szachrajskim planom zagrażał?
  PS To jest jakiś zastępczy temat a jeśli ta dwójka do więzienia trafi to pal ich cholera. Warci siebie a jeden to nawet podobny do tow. Jeżowa ale niech żydobolszewiccy członkowie rządu nie wpadną na pomysł by go rozstrzelać

 6. Teresa mówi

  Kto przeprosi Leppera i jego rodzinę, ani słowa , że kamiński przygotował prowokację, która się nie udała ale udowodniła niewinność Leppera.

 7. Flex mówi

  Oni wcale nie muszą siedzieć 2 lata. Tuskacze pokazali swoim wyznawcom jak walczą z „siłownikami” PISu, że nawet bramy pałacu Dudy ich nie zatrzymają. PISkacze mają czynnik mobilizacyjny bo „gnębią i biją naszych niewinnych, zasłużonych bohaterów”. Gdy szum i wrzawa polityczna przycichnie, „miłościwy Tusk” może nakazać by zamienić im więzienie na opaskę lokalizacyjną i odbywanie kary w warunkach domowych. Przecież tu nie chodzi o sprawiedliwość tylko politykę.

 8. Ayax mówi

  Jak mawiają „Kto mieczem wojuje od miecza ginie” a przecież napisane jest „Converte gladium tuum in locum suum: omnes enim, qui acceperint gladium, gladio peribunt” 🙂 Sam jestem ciekaw jak to wpłynie na dalszy bieg wydarzeń w landzie nad Wisłą. Ale kolega @Michu to przegiął z tymi patriotami aż do bólu. W skrócie jak dla mnie Baal walczy z Belzebubem żeby pokazać Lucyferowi kto tu jest ważniejszy.

 9. BP mówi

  Dlaczego Duda prześladuje tych co BRONILI KONSTYTUCJI w latach 2020 – 2023? To się samo komentuje, jak mówił ten, który stracił w moich oczach WSZYSTKO, gdy stanął po stronie chanukowców.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.