Demonstranci atakują ambasadę USA w Bagdadzie. To reakcja na amerykańskie naloty w Syrii i Iraku [WIDEO]

atak na ambasadę USA w Bagdadzie/ fot. Twitter
0

We wtorek (31.12.2019) ambasada USA w Bagdadzie została zaatakowana przez demonstrantów protestujących w związku z nalotami amerykańskiego lotnictwa na cele w Iraku i Syrii. W niedzielę Amerykanie zbombardowali pozycje proirańskiej szyickiej milicji Kataib Hezbollah. Zginęło co najmniej 25 osób, a ponad 50 zostało rannych. To odwet USA za niedzielne ostrzelanie amerykańskiej bazy w Kirkuku (miasto w północnym Iraku). Na skutek ataku na bazę zginął  Amerykanin.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Demonstranci wdarli się na teren ambasady. Personel został ewakuowany. Na terenie placówki pozostali ochraniający ja amerykańscy żołnierze. – Warto przypomnieć że Irak tak jak każde państwo, ma obowiązek ochrony placówek dyplomatycznych. Brak interwencji armii / policji oznacza przyzwolenie na atak na ambasadę. Jak w 1979 w Teheranie – komentuje na Twitterze Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.

Prezydent USA Donald Trump oskarżył Iran o zorganizowanie ataku na ambasadę w Bagdadzie i zażądał od Irakijczyków podjęcia działań w celu ochrony budynku. – Iran zabił amerykańskiego przedsiębiorcę i zranił wielu. Odpowiedzieliśmy mocno i zawsze tak będzie. Teraz Iran organizuje atak na ambasadę USA w Iraku. Poniosą za to pełną odpowiedzialność. Oczekujemy, że Irak użyje swoich oddziałów do ochrony ambasady – napisał Trump na Twitterze .

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Rosyjski MSZ atakuje ambasador Mosbacher po jej wpisie o współpracy Hitlera i Stalina

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.