Demonstranci atakują ambasadę USA w Bagdadzie. To reakcja na amerykańskie naloty w Syrii i Iraku [WIDEO]

atak na ambasadę USA w Bagdadzie/ fot. Twitter
0

We wtorek (31.12.2019) ambasada USA w Bagdadzie została zaatakowana przez demonstrantów protestujących w związku z nalotami amerykańskiego lotnictwa na cele w Iraku i Syrii. W niedzielę Amerykanie zbombardowali pozycje proirańskiej szyickiej milicji Kataib Hezbollah. Zginęło co najmniej 25 osób, a ponad 50 zostało rannych. To odwet USA za niedzielne ostrzelanie amerykańskiej bazy w Kirkuku (miasto w północnym Iraku). Na skutek ataku na bazę zginął  Amerykanin.

Demonstranci wdarli się na teren ambasady. Personel został ewakuowany. Na terenie placówki pozostali ochraniający ja amerykańscy żołnierze. – Warto przypomnieć że Irak tak jak każde państwo, ma obowiązek ochrony placówek dyplomatycznych. Brak interwencji armii / policji oznacza przyzwolenie na atak na ambasadę. Jak w 1979 w Teheranie – komentuje na Twitterze Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.

Prezydent USA Donald Trump oskarżył Iran o zorganizowanie ataku na ambasadę w Bagdadzie i zażądał od Irakijczyków podjęcia działań w celu ochrony budynku. – Iran zabił amerykańskiego przedsiębiorcę i zranił wielu. Odpowiedzieliśmy mocno i zawsze tak będzie. Teraz Iran organizuje atak na ambasadę USA w Iraku. Poniosą za to pełną odpowiedzialność. Oczekujemy, że Irak użyje swoich oddziałów do ochrony ambasady – napisał Trump na Twitterze .

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Rosyjski MSZ atakuje ambasador Mosbacher po jej wpisie o współpracy Hitlera i Stalina

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.