Dekalog Polaka. „Będziesz miłował Polskę, pierwszą po Bogu miłością”

fot. twitter
10

Rok po stuleciu odzyskania niepodległości, po latach zaborów, przez naszych przodków, będących bohaterami walk o Lwów (1918-1919), z czasów powstań śląskich (1919-1921), powstania wielkopolskiego (1918-1919) czy też zwycięskich starć z Armią Czerwoną, tą samą, która po ponad 20 latach na swoich bagnetach wprowadziła do Polski komunistyczny rząd, a którego dotychczas zwolennicy nie zniknęli z polskiej sceny politycznej, warto zastanowić się jakimi wartościami kierowali się ówcześni żołnierze Wojska Polskiego, pełnego chwały i honoru. Najlepszą odpowiedź znaleźć można w tekstach drukowanych będących lekturą tych, którzy odziedziczyli tradycję i własną piersią chronili honoru Wojska Polskiego – żołnierzy polskich sił zbrojnych z okresu II wojny światowej.

Żołnierze Wojska Polskiego, którym dane było wyjść z piekła, jakie stworzył dla polskiego społeczeństwa sojusznik Hitlera w ataku na Polskę w 1939 roku Związek Sowiecki potrzebowali nie tylko wsparcia w celu odzyskania sił fizycznych (zdjęcie obok przedstawia zdjęcie polskich dzieci-uchodźców ze Związku Sowieckiego), lecz również w celu pogłębienia poczucia wartości narodowych. Służyły temu liczne publikacje adresowane dla żołnierzy mających nieść sztandar z Białym Orłem w koronie na frontach walk z nazistowskimi Niemcami.

W jednej z takich publikacji, będącej kalendarzykiem Żołnierza Polskiego na środkowym wschodzie na rok 1942 zamieszczony został Dekalog Polaka. W obecnych czasach warto przybliżyć całą treść tego dekalogu, jakim kierował się polski żołnierz i porównać go do dekalogu ukraińskiego nacjonalisty opracowanego z końcem lat 20 XX wieku, stanowiącego wykładnię dla dzialań ludobójczych band kierowanych m.in przez Banderę (tutaj link)1.

Specjalnie dla Państwa przedstawiamy całą treść wspomnianego Dekalogu Polaka, która wyryta była głęboko w sercu zwycięzcy spod Monte Cassino, Bolonii i Ankony.

Dekalog Polaka2

…. Jam jest Polska, Ojczyzna Twoja,
Ziemia Ojców, z której wzrosłeś.
Wszystko, czym jesteś, po Bogu –
Mnie zawdzięczasz.

1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej kariery, chwały, albo nagrody.
3.Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
4. Czcij Polskę, Ojczyznę Twoją, jak matkę rodzoną.
5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach Twoich.
6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
7. Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.
8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając jej wielkość i jej zasługi, jej dorobek i majestat.

Będziesz miłował Polskę, pierwszą po Bogu miłością.
Będziesz ją miłował więcej, niż samego siebie.

Za: Kalendarzyk Żołnierza Polskiego na Środkowym Wschodzie, 1942
Za: Kalendarzyk Żołnierza Polskiego na Środkowym Wschodzie, 1942

Zbliżają się wybory samorządowe, zbliża się 11 Listopada, ile osób odwoływać się będzie do najświętszych dla narodu polskiego słów: Bóg, Honor, Ojczyzna? Ile z tych osób pod hasłami tymi nie będzie posiadać nic więcej poza chęcią zdobycia poparcia w sondażach wyborczych? Święty Paweł zapisał w liście do Koryntian: Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się miedzią brzęczącą lub dźwięczącymi cymbałami. Ilu z tych kandydatów na najwyższe urzędy w państwie Polskim brakuje miłości do matki Ojczyzny, a swoimi dźwięcznymi mowami zagłuszają sumienie narodu żyjącego w letargu od czasów II wojny światowej? Ilu z tych kandydatów z czystym sumieniem mogłoby powiedzieć, że uniwersalny dla narodu polskiego Dekalog Polaka jest ich dekalogiem?

2 Kalendarzyk Żołnierza Polskiego na Środkowym Wschodzie na rok 1942, s.6. , [w:] Muzeum i uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

Przeczytaj także:

A. i K. Żabierkowie: Zwycięstwo oręża polskiego na chwałę Boga w solidarności z Europą… dziś zwane „rasizmem” i „islamofobią”. Bitwa pod Wiedniem

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Normalny mówi

  Musimy wyzwolić Polskę spod okupacji internacjonalistycznych Żydów trwającej od min. 1939 roku !

  1 Pełna Intronizacja Jezusa Chrystusa Króla Polski , 2 Wprowadzenie penalizacji za antykatolicyzm i antypolonizm oraz likwidacja penalizacji za tzw. antysemityzm, bo jest nadużywana przez Żydów do walki przeciw mówieniu prawdy o nich 3 Anulacja wszelkich długów zaciągniętych przez okupantów byłych i obecnych, 4 Nacjonalizacja dziko sprywatyzowanych, poniżej wartości rynkowych, przedsiębiorstw wraz z gruntami pod nimi a także obcych ośrodków dywersyjno-medialnych, 5 Odszkodowania za zbrodnie na narodzie polskim, za straty materialne i terytorialne od Niemców, Rosjan, Żydów, Ukraińców, Litwinów 6 Wprowadzenie najwyższych kar , bez przedawnień, dla zdrajców, malwersantów, morderców, 7 Ścisła współpraca z kresowiakami i „Polonusami”, 8 Efektywne zagospodarowanie polskich bogactw naturalnych, 9 Znaczące obniżenie podatków, 10 Władza, gospodarka, finanse i handel w Polsce dla Polaków

  1. Hammurabi mówi

   Pierwsze dwa punkty pozwalają postawić pytajnik tuż za Twoim nickiem. Pozostałe zaś – cóż…

  2. Normalny mówi

   Spadaj innowierco ! Nie będziesz obrażać mnie ani osłabiać naszej religii katolickiej. To ty jesteś nienormalny kwestionując Prawdę .

  3. sten mówi

   Hammu..rapi – łap plusa+

 2. Aleksandra mówi

  BRAWO Moi Drodzy! Świetny tekst, pełen miłości, pasji i zaangażowania. To jest wychowanie patriotyczne w duchu świętych wartości katolickich. Niech Pan Bóg czuwa nad Wami i otacza Opieką każdego dnia☺

  1. MSW mówi

   Przestań się podniecać Aleksandra, bo cię jeszcze jakiś żonaty ułan zauroczy. Żołnierskie wychowanie w dwudziestoleciu międzywojennym rzeczywiście było wspaniałe, pełne ideałów, szczerej miłości do Ojczyzny „zdobytej krwią i blizną”. Naszego świętego Dekalogu nie ma co porównywać do „walki o chwałę Trójzęba Włodzimierzowego” albo „pomsty śmierci Wielkich Rycerzy”. To jakby porównywać Patriotyzm i Nacjonalizm. Niektórzy będą się upierać, że Nacjonalizm to nic złego. Ja jednak uważam, że od Nacjonalizmu do Faszyzmu niedaleka droga. Bądzmy Patriotami i pokażmy braciom Ukraińcom, że tylko odrzucenie Banderyzmu cczyli Nacjonalizmu, a zastąpienie go Patriotyzmem, może pogodzić albo zainaugurować drogę do Pojednania.

 3. Zbulwersowany mówi

  Nareszcie trafny tekst. Taka jest naszą wiara i takie muszą być nasze zasady. Żadnego relatywizmu i modernizmu !

 4. AreA mówi

  Dekalog opublikowany w kalendarzyku na rok 1941 przez Komendę Obrońców Polski.

 5. Janusz I mówi

  Byłem pewny, że żyd dostanie Orła Białego i nie pomyliłem się. Dzisiaj prezydent obwieścił i zwrócił się do premiera o rozpoczęcie prac nad wpisaniem do Konstytucji Najjaśniejszej Rzeczypospolitej członkostwa Polski w UE i NATO. Głosowałem na Dudę a teraz pluję sobie w brodę.

  1. sten mówi

   Po owocach , po owocach, do k..nędzy !
   – Duda miał lecieć do Smoleńska, w ostatniej chwili ….. ,,przypadek ,, zachorowała córka!
   -Naczelny rabin miał też lecieć aleee, przypadkiem nie poleciał , święto ??!
   -Duda klucze do tajnej kancelari swojego szefa- prezydenta L.Kaczyńskiego oddał ludziom Komorowskiego w zębach , nie wiedząc czy żyje?! Bo ich mocodawcy chcieli dorwać się do tajemnic przed wyczyszczeniem .
   ,,Przypadkiem,, na kampani prezydenckiej Komorowskiego – prawie nie było bilbordów pamiętam to jak dzisiaj Kraków tonął ,,w Dudzie,, a Kukuńka ( przypadekiem ledwie ledwie gdzie niegdzie jak na lekarstwo) . Dzisiejsze tłumaczenie -sztab Komorowskiego tak był pewny wygranej …że nie wysilali się dosłownie cyt. nie doceniliśmy, taaa akurat ! Miał wygrać ten co wygrał , i gra dalej
   Rozegrano nas jak dzieci , wybraliśmy tak samo Bolka , Dude ,

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.