Debata w Izbie Gmin o reparacjach wojennych dla Polski

fot. youtube
3

Brytyjska Izba Gmin przeprowadzi 20 czerwca krótką dyskusję o niemieckich reparacjach wojennych dla Polski i Wielkiej Brytanii. Z wnioskiem o przeprowadzenie debaty wystąpił poseł Partii Konserwatywnej polskiego pochodzenia, Daniel Kawczyński. Debata będzie trwała pół godziny, a więc będzie trzy razy krótsza niż debata o ustawie o IPN przeprowadzona na wniosek żydowskiego posła Alexa Sobela.

Poseł Kawczyński wskazuje, że wroga reakcja Niemiec wobec brytyjskiej decyzji o opuszczeniu UE, to dogodny moment na podniesienie kwestii reparacji wojennych. „Niemcy bardzo chętnie informują nas o 40 mld funtów, które rzekomo należą im się od nas za Brexit, pomimo niezliczonych miliardów, które już wpłaciliśmy (do UE). Łatwo zapominają o tym, że koszty szkód wyrządzonych Wielkiej Brytanii podczas wojny sięgały 120 miliardów funtów, których współczesna równowartość to 3,6 biliona funtów” – wyliczał Kawczyński, dodając, że brytyjski rząd skończył spłacać pożyczki zaciągnięte do sfinansowania działań wojennych dopiero w 2006 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kawczyński oświadczył, że kwestia reparacji wojennych, zarówno wobec Polski i Wielkiej Brytanii, jest dla niego osobiście ważna i jako pierwszy urodzony w Polsce brytyjski poseł uważa, że powinien ją podnieść. W przeszłości Kawczyński publicznie popierał głosy polskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu dotyczące możliwości ubiegania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec.

Źródło: fakty.interia.pl

Przeczytaj też:

A. i K. Żabierkowie: Przykłady fali terroru na granicy polsko-niemieckiej latem 1939

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Zbulwersowany mówi

    Poseł Kawczynski zrobił więcej dla sprawy polskiej niż prawie cały Knesejm, nie licząc posła Winnickiego i paru innych posłów. Po zapłacie odszkodowań i reparacji przez Niemców muszą być wystawione wielobilionowe rachunki przez Polskę także Rosjanom, Żydom, Ukraińcom. Litwinom i Białorusinom.

    1. Ada mówi

      A bo to się tak jakoś po Janosikowemu porobiło, że teraz stołeczek przy Królu Polski ma odwrotnych adresatów…
      Słowem…Śpetna zmiana.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.