Czyja rakieta spadła w Przewodowie? Jest opinia polskich biegłych

lej po wybuchu w Przewodowie/ fot. Twitter
3

We wtorek (26.09.2023) dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że według opinii polskich biegłych rakieta, która w listopadzie ubiegłego roku spadła w Przewodowie zabijając dwóch Polaków, została wystrzelona przez Ukraińców. Ze względu na zbyt dużą odległość pocisk nie mógł zostać wystrzelony z terenu Rosji lub Białorusi. Warto pamiętać, że natychmiast po upadku rakiety prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydowanie twierdził, że była to rakieta rosyjska oraz „atak na bezpieczeństwo zbiorowe w regionie euroatlantyckim”.

ZOBACZ: Katarzyna TS: Chcecie umierać za Kijów?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fakt sporządzenia polskiej opinii potwierdza Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej. – Na obecnym etapie śledztwa czynności dowodowe w kraju zostały wyczerpane. Skierowaliśmy wniosek o pomoc prawną do Ukrainy i czekamy na odpowiedź – powiedział Łapczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Jak informował RMF, ukraińska prokuratura nie odpowiada na polskie pisma w tej sprawie.

Według „Rzeczpospolitej” opinia polskich biegłych została sporządzona na podstawie wielu źródeł, w oparciu o kompleksowe, niejawne ustalenia krajowych służb, a całość firmuje Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, którego eksperci byli przy zabezpieczaniu śladów na miejscu wybuchu.

Rakieta, która spadła w Przewodowie, to pocisk przeciwrakietowy typu S 300 5-W-55 produkcji rosyjskiej. „Rzeczpospolita”  podkreśla, że prokuratura ma wiedzę, z jakiego miejsca obrony przeciwlotniczej Ukrainy został wystrzelony, ale lokalizacja nie została podana.

Źródło informacji: rp.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Bracia w biedzie”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Radek Wicherek mówi

  Nie chciałbym się czepiać, ale właściwie od początku nawet w powszechnej narracji słyszeliśmy, że była to ruska rakieta wystrzelona przez Ukraińców. Owszem, w pierwszych godzinach Zełenskyj próbował manipulować, co tylko dowodzi ile było w tym „przypadku”, ale wujek Joe szybko go zgasił. Tyle, że teraz polska strona potwierdziła to oficjalnie.

  Bardziej jednak zaciekawiło mnie zdanie „Skierowaliśmy wniosek o pomoc prawną do Ukrainy i czekamy na odpowiedź”. To będzie dobre.

 2. finka mówi

  No paczpan, im bliżej wyborów tym więcej „odwagi” wykazuje władzuchna.

 3. San Jose mówi

  Piekna ta jesień, UPAine równają z ziemią, a Izrael dostaje w zad od Hamasu.
  NIC na szczęście nie jest w stanie uratować faszystowskiej, złodziejskiej i bandyckiej UPAiny. Żadne prowokacje i pomoc durnych kraików takich jak Polska na niewiele się zdadzą, a przedłużanie tej masakry świadczy jeszcze gorzej o USraelu i jego europejskich niewolnikach odpowiedzialnych za tę wojnę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.