Cyrk! List reżyserów w obronie Holland, której wypowiedź zacytował Kaczyński

Agnieszka Holland/ fot. screen
5

„Kochani, walczymy o to, żeby było tak jak było” – powiedziała Agnieszka Holland podczas manifestacji KOD przed Sejmem w grudniu 2015 roku. Słowa Holland zacytował Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości 23 lutego 2019 roku mówiąc: „Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba, wolność sumienia, wolność religii. (…) Którzy w gruncie rzeczy zapowiadają, że w Polsce, jeśli zwyciężą, zniesiona zostanie demokracja, a ogromna część społeczeństwa o poglądach innych niż te, które oni głoszą, będzie w gruncie rzeczy wyłączona z czynnej polityki. Krótko mówiąc, jest o co zabiegać. Kampania będzie rozstrzygała o tym czy w Polsce ta równość i wolność będzie czy też zostanie podważona. Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: żeby było jak było. Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było”.

W związku z wypowiedzią Kaczyńskiego, Gildia Reżyserów Polskich wystosowała list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego w obronie Agnieszki Holland. Pod listem podpisali się m.in. Andrzej Skolimowski, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Zanussi, Robert Gliński oraz kilkudziesięciu artystów, którzy zarzucają prezesowi PiS, że umieścił cytat „w manipulacyjnym kontekście, który niezgodnie z faktami sugeruje, że reżyserka dąży do ograniczenia wolności słowa, sumienia i religii w Polsce”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zwracamy uwagę i Panu, i polskiej opinii publicznej, że przytoczone powyżej słowa kreślą kłamliwy obraz rzeczywistości. Agnieszka Holland nigdy nie użyła sformułowania „żeby było jak było” w kontekście przez Pan sugerowanym, czyli rzekomo podważając polską równość i polską wolność. (…) w przemówieniu transmitowanym przez wszystkie polskie telewizje i radia, posunął się Pan do manipulacji, tworząc z fałszywych cytatów rzekomą wypowiedź jednej z najwybitniejszych reżyserek w historii polskiego kina” – piszą autorzy listu i domagają się, żeby Kaczyński niezwłocznie wycofał się  „z tych niesprawiedliwych i nie mających odbicia w rzeczywistości słów o Agnieszce Holland jako rzekomej niszczycielce polskiej wolności”. Cały list TUTAJ.

Mój komentarz: Nie wiem, czy podpisani pod listem artyści są po prostu oderwani od rzeczywistości, czy też z premedytacją postanowili uruchomić kolejną histerię do nakręcania „demokratów”. Ale to jest po prostu cyrk. Holland powiedziała słowa przytoczone przez Kaczyńskiego i to jest fakt. Holland powiedziała je podczas manifestacji KOD, który powstał po to, żeby „ulica i zagranica” obaliła demokratycznie wybrany rząd PiS. Odsunięci od koryta politycy „obywatelscy” uczestniczyli w manifestacjach KOD jednoznacznie deklarując, że walczą o powrót do władzy. A więc o to, „żeby było tak jak było”. A jak było?

Policyjni prowokatorzy wywołujący zadymy na Marszu Niepodległości, strzelanie do protestujących górników, akcja „Widelec”, funkcjonariusze ABW wyrywający laptop naczelnemu „Wprost”, cuda nad urną i aresztowanie protestujących w siedzibie PKW (w tym Grzegorza Brauna), ataki na osoby modlące się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu, prowokatorzy odgrywający „oszołomów z PiS” dla celów propagandowych itp., itd. I do powrotu tych czasów nawoływała Agnieszka Holland. Jeśli to nie jest dążenie do ograniczenia wolności słowa, sumienia i religii w Polsce, to co to jest?

Mam do PiS bardzo wiele pretensji o niezrealizowane obietnice, wchodzenie w buty PO w kwestii wiatraków oraz klękanie przed Żydami i budowanie multikulti metodą na „brak rąk do pracy”. Mam pretensje o to, że TVP stosuje żenujące sztuczki propagandowe i lansując lewactwo nie dopuszcza do głosu prawicy narodowej. I dlatego nie będę głosować na PiS. Ale to nie znaczy, że mam siedzieć cicho i nie reagować widząc cyrk, jaki urządzają artyści próbujący zakazać cytowania słów Agnieszki Holland. Szanowni artyści, odczepcie się od Kaczyńskiego! Wasza hipokryzja jest po prostu nie do zniesienia.

Źródło informacji i cytatów: Onet.pl

Przeczytaj też:

Agnieszka Holland i jej aberracja umysłowa: „obchody urodziły groźne jajo węża”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Brawo panowie aroganci! Zwracacie uwagę… Komu? Opinii publicznej? Tej samej od której zależycie i z której żyjecie? Ups… Nie, nie dzięki której żyjecie, bo przecież kasę na wasze gnioty daje ministerstwo a skąd je bierze was nie interesuje, prawda?

  1. julek mówi

   Ta Yenteligencja niech wypada na ziemię obiecaną! Od 1948r kawałek po kawałku bombkami, strzałami, rakietami, kamieniami jak kopaczka mówiła, żydzi okroili granicę Palestyny dla Izraela! Więc mają terenów pod dostatkiem, a Polska powinna ewakuować Holland, by było, tak jak było!

  2. julek mówi

   Te Yelita niech wypadają na ziemię obiecaną! Od 1948r kawałek po kawałku bombkami, strzałami, rakietami, kamieniami jak kopaczka mówiła, żydzi okroili granicę Palestyny dla Izraela! Więc mają terenów pod dostatkiem, a Polska w pierwszej kolejności, powinna ewakuować Holland, by było, tak jak było!

 2. Robert mówi

  Polecam panu Kaczyńskiemu przy kolejnej konwencji na licencji wiadomo jakiej,cytat z twórczości postaci niebylejakiej o __podobnym brzmieniu__ ,mówiący o ludziach nie znoszących refrenu i gojów niezliczonych mas,,Zawsze było tak,się nie zmieniło,dwa raz,ropa,gaz Co Ty widzisz Panie w nas,, oraz w Agnieszka,choć Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka(ref)Agnieszka…

 3. FF. mówi

  WSZYSCY KOMEDIANCI PODPISANI POD LISTEM DO J. KACZYŃSKIEGO, IGNORANCI, NIE WYPOWIADAJCIE WŁASNYCH SŁÓW BO JESTEŚCIE PRÓŻNI, NIERZADKO INTELEKTUALNIE OGRANICZENI, ODERWANI OD PRAWDY I RZECZYWISTOSCI, ŻAŁOŚNI. A ZATEM JESTESCIE PUSTOSTANEM MORALNO-ETYCZNO-INTELEKTUALNO- PATRIOTYCZNYM, WIĘC WY NAS POLAKÓW NIE POUCZAJCIE, WY SIĘ OD NAS KOD-OMICI, NOWCZESNE GŁUPKI, PASOŻYTY, SZABESGOJE, ZYDOKOMUNIŚCI, I INNE POLONOFOBY NIENAWIDZĄCE POLSKI I PRAWDY HISTORYCZNEJ I PRAWDY W OGÓLE, TRZYMAJCIE SIĘ OD NAS POLAKÓW ABSOLUTNIE DALEKO! ZAGRAJCIE SOBIE W KLĄTWIE, W gnIDZIE, W KLERZE IID.ITP., I SAMI SOBIE TO OGLĄDAJCIE, SAMI SIE NAPAWAJCIE WŁASNYMI OCIEKAJĄCYMI TE WASZE PRZEDSTAWIENIA I FILMY ZBOCZENIAMI, ŻĄDZAMI PROSTACKIMI, IMAGINACJĄ I WYOBRAŻENIAMI PRZEKRACZAJACYMI NAJPRYMITYWNIEJSZE PERWERSJE, OCIEKAJĄCYMI NIENAWIŚCIĄ DO POLSKOŚCI, W KONCU OCIEKAJĄCE WASZĄ GŁUPOTĄ I PRYMITYWIZMEM NIEWYOBRAŻALNYM, CO NA TEN PRZYKŁAD POZWALA WAM NA MOLESTOWANIE GENITALIÓW FIGURY PAPIEŻA….., OD CZEGO NORMALNY CZŁOWIEK DOSTAJE WYMIOTÓW WY ALE NIE WY, DEWIANCI I DEPRAWATORZY UDAJĄCY ARTYSTÓW, WY PERWERSJAMI SIĘ KARMICIE! ZATEM POWTARZAM – DO POLAKÓW NIE PISZCIE LISTÓW, BO MY POLACY WAMI POLONOFOBAMI, WYKOLEJEŃCAMI MORALNYMI, ZWYCZAJNIE GARDZIMY.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.