Bukowiec 1939: wspomnienie zapomnianej, polskiej batalii z Niemcami [WIDEO]

6

3 września 1939 r. miał miejsce bój pod Bukowcem. Waleczny 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich, dowodzony przez ppłk. Juliana Arnoldta-Russockiego i wsparty 2 baterią 11 Dywizjonu Artylerii Konnej pod dowództwem kpt. Janusza Pasturczaka, walczył przeciwko 3 Niemieckiej Dywizji Pancernej, wspartej oddziałem 23 Pułku Piechoty Zmotoryzowanej i siedemnastoma bombowcami Luftwaffe. Obecnie historia ta wydaje się nierealna, wręcz pisana ku pokrzepieniu serc. Nic z tych rzeczy.

131 poległych polskich żołnierzy i 15 zniszczonych czołgów niemieckich to dowody i relacje. Wiedzeni nową przygodą udaliśmy się na pole batalii, gdzie potomkowie walecznego dowódcy artyleryjskiego i miejscowa społeczność opowiedzieli nam historię, która rozgrzała nasze poszukiwawcze serca do granic. Zapraszamy w miejsce, gdzie do dziś słychać wystrzały polskiej artylerii, a polegli wołają o pamięć i odnalezienie dowodów ich heroicznych czynów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcamy do obejrzenia tego i innych reportaży przygotowanych przez działaczy Stowarzyszenia Wizna 1939, które znajdziecie Państwo na naszym portalu w dziale HISTORIA oraz w aplikacji wPrawoTv. Szczególnie polecamy publikacje i filmy na temat niemieckiej zbrodni na Żydach w Wiźnie w czerwcu 1941. Odpowiedzialność za tę zbrodnię, już tradycyjnie, wbrew faktom Żydzi z Janem Tomaszem Grossem na czele, próbują przypisać Polakom (linki pod filmem).

Zobacz:

Odnaleźli szczątki ofiar niemieckiego mordu w Wiźnie. Nęka ich Żydowska Komisja Śledcza. Kto chce zastraszyć członków Stowarzyszenia Wizna 1939? [WIDEO]

Bez zgody na badanie pola bitwy husarii pod Byczyną! Blokada ze strony MKiDN i OWKZ. W miejscu pola ma powstać obwodnica

IPN i Konserwator Zabytków wstrzymują ekshumację i godny pochówek bohaterów Bitwy Warszawskiej! „To fasadowy patriotyzm” [WIDEO]

„Jedwabne zaczęło się w Wiźnie!” Żydzi zostali rozstrzelani przez Niemców. Są relacje świadków i niezbite dowody, mimo to J. Międlara oskarżono o… „negację holokaustu” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. piotr mówi

  Wstrząsające kulisy pierwszych dni wojny w Polsce. Oto co wtedy robili Żydzi.

  1. Zbyszek mówi

   Hitler wpadl w mordercza wscieklosc, gdy Polacy zyjacy w Niemczech odmowili wspolpracy tak jak francuski rzad z Vichy.

   Postanowili masowo mordowac Polakow a za dywersantow w Polsce, w odpowiedniej skali organizowali polskojezycznych Niemcow z Polski np wydarzenia w Polsce – do dzisiaj zacieraja slady w historii, nawet polskie proby odtworzenia: o dywersji w Bydgoszczy powstal film Sasiedzi a aby utrudnic jego odszukiwanie i popularyzowanie z wykorzystaniem internetu Holland dostala pieniadze na paszkwil pod tym samym tytulem.

   Nie wiedzialbym o tym, gdybym nie byl swiadkiem krecenia tego filmu o obronie Bydgoszczy.

   Dla mnie jest to dowod, ze zydzi w Polsce nadal dostaja pieniadze na prowadzenie dywersjii w dalszym ciagu, ze nie zaniechano tej hitlerowskiej morderczej dywersji i jest ona przydatna gospodarczo.

   Walka z ta dzisiejsza dywersja jest walka z ogromnym kapitalem z wyzyskiwanej Polski a wzorem jest wlasnie tworzenie rzadu z Vichy we Francji.

  2. Zbyszek mówi

   Czy mozliwe jest aby w organizowaniu dywersji w Polsce nie wykorzystano Ukraincow co skutkowalo ich wielka przyjaznia po zajeciu Ukrainy?

   Czy mozliwe jest aby nie wykorzystano do dywersji ucieczki zydow do Polski i ich ogolnego nastawienia w polsce z checia tworzenia Polin i wyzyskiwania Polakow i Ukraincow?

   Czy mozliwe jest ze zaprzestano tej ekspansji prowadzonej od zawsze (Grunwald) znanej historykom i publikowanej takze w Nieczech?

   Mozliwe jest, ze zydowska swiatowa ekspansja nie wspolgra z interesami Niemiec?

   Maja jednak problem, ze Polacy nie poddadza sie spacyfikowaniu psychicznemu tak jak Francuzi.

   Moim zdaniem z prostej przyczyny pamieci o zaborach, gdy samo przetrwanie i organizowanie sie bylo bohaterstwem.

   Pacyfikuja nasze sumienia, pamiec a to co zrobili ma przeciez swoj obraz nedzy i uciazliwosci jaka tworzy wlasnie ta pacyfikacja.

   Sami walcza przeciw sobie

  3. Zbigniew mówi

   Holland jest wlasnie takim obrazem polaczenia interesow dywersji a nowa kultura lewacka ma byc ta dywersja skierowana przeciw wartosciom Polski.

   Wybor miedzy Trzaskowskim i Duda jest wlasnie wyborem Polski kierowanej przez te dwie organizacje interesow – ma skutkowac dwupartyjnym systemem i na zwasze juz bedziemy wybieerac dywersje zydowska lub niemiecka.

   Ukraincy takze.

  4. Zbigniew mówi

   Kto wspomagal hitlera?

   Jaki byl sposob prowadzenia dzialan wojennych we Francji w I wojnie ?

   Taki cel aby wytruc swiadomosc Polakow jest celem stworzenia Europejczyka bez swiadomosci – takich klonow inaczej likwidacji konkurencyjnosci kontynentu.

 2. Zbigniew mówi

  Izraelska postawa wobec Polski bardzo sprzyja chinskim interesom a to wiaze sie z odpowiednimi nakladami finansowymi

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.