Badanie skuteczności amantadyny w leczeniu Covid. Wyniki poznamy dopiero za rok!

fot. pixabay
15

We wtorek (30.03.2021) gościem Rozmowy RMF była Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, które realizuje projekt badawczy pod nazwą „Skuteczność leczenia amantadyną chorych na Covid-19”. Projekt finansowany jest przez Agencję Badań Medycznych, z którą Centrum podpisało umowę 9 lutego 2021. Koszt projektu to prawie 7 mln zł. Kiedy poznamy wyniki badania? ZA ROK! Planowany termin zakończenia badania to 30 kwietnia 2022 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Badanie będzie prowadzone na próbie 500 chorych (250 – amantadyna, 250 – placebo) w 20 covidowych oddziałach chorób płuc. Do udziału kwalifikowani będą pacjenci z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, z umiarkowaną lub ciężką postacią Covid-19, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż 7 dni przed włączeniem do badania. Badanie będzie trwało 29 dni i będzie obejmowało 3 wizyty. Dodatkowo do czasu wyzdrowienia chorego lekarz badający będzie codziennie monitorował stan zdrowienia pacjenta za pomocą ośmiopunktowej skali objawów. Pierwszorzędowy punkt końcowy został zdefiniowany jako czas do wyzdrowienia pacjenta. Drugorzędowe punkty końcowe będą obejmowały: częstość zgonów oraz konieczność stosowania mechanicznej wentylacji.

Amantadyna jest lekiem przeciwwirusowym zarejestrowanym w leczeniu chorób neurologicznych i w leczeniu grypy. Obserwacje kliniczne lek. Włodzimierza Bondara po stosowaniu tego leku w dużej grupie chorych na Covid-19 wskazują na potencjalną skuteczność tej terapii w leczeniu choroby, co stanowiło przesłankę do zaprojektowania badania podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo zgodnie z założeniami EBM.

Do zakończenia testów ani pacjent, ani lekarz nie będą wiedzieli, kto otrzymał lek, a kto placebo. Oprócz amantadyny i placebo pacjenci będą otrzymywać też standardowe leczenie antycovidowe. Badaniem klinicznym będzie kierował prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk z Oddziału Pneumonologii GCM.

Źródło informacji: Górnośląskie Centrum Medyczne

Zobacz też:

Dr Bodnar o Niedzielskim: „Minister eksperymentuje na ludziach, zamykając dostęp do lekarzy”

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbigniew mówi

  Jak skomentowac wojne z Polakami?

 2. adam mówi

  to sa kpiny z narodu i ludzi chorych.pseudo szczepionke robia w dwa tygodnie a amantadyne-lek istniejacy i dopuszczony doleczenia wirusow grypy 30 lat temu trzeba badac rok.to jest banda zbrodniarzy czekajacych az wyszczepia nie wiadomo czym wiekszosc ludnosci zeby”zdychali” zgodnie zwytycznymi wiadomo kogo! hanba! hanba!

 3. Flex mówi

  Wczoraj red. Rymanowski z SBSAT pociągnął temat amantadyny w “Gościu Wydarzeń” (przedwczoraj rozmawiał z drem Bodnarem), gdzie zaprosił prof. Flisiaka z rady przy Premierze. Posłuchanie takiego “betonu” medyczno-naukowego otwiera oczy dlaczego amantadyna jest tak zawzięcie torpedowana. Myślę, że główną przyczyną są rozbieżne priorytety utytułowanych “mędrców” z rady przy premierze, a takich “Judymów”. Flisiak zarzucił min. dr Bodnarowi, że nie udokumentowywał w sposób naukowy swojej terapii. Nie rozumie, że dr Bodnar i jego lekarze pracują w poradni od rana do 23 przyjmując osobiście! pacjentów by im pomagać, a nie robić kariery naukowe czy walczyć o sute granty. To cała różnica, ci ludzie jak urzędnicy czy politycy oderwali się od społeczeństwa i rzeczywistości, żyjąc w swoich zamkniętych enklawach, za barykadami książek (z całym szacunkiem dla literatury pięknej i naukowej) i publikacji. Kretyński argument, że nie ma na świecie publikacji dot. skuteczności amantadyny w walce z covid powala po prostu. Wirus krąży po świecie od kilkunastu miesięcy, a oni chcą by już były takie opracowania. “Choroba czerwonych oczu” My, “autorytety” polskiej medycyny mamy przyznać rację jakiemuś lekarzynie z Przemyśla? – Nigdy! Będziemy torpedować amantadynę i Bodnara jak długo się da! Tak to widzę jako prosty robol – empata. A podejście tych Flisiaków, Sajmonów – Horbanów do leczenia covidu vs dr Bodnar zilustruję takim przykładem. Flisiak spotyka na ulicy rannego, mocno krwawiącego człowieka. Zaczyna szukać sterylnego, jałowego opatrunku, Zatrzymuje samochody, w końcu któryś z kierowców w apteczce znajduje taki nieduży plaster, a Flisiak tryumfalnie go przylepia z mizernym efektem. Co robi w takiej sytuacji dr Bodnar? Szybko ściąga spod marynarki białą koszulę i krawat, i przy ich pomocy skutecznie tamuje krwotok. Czujecie różnicę?!PRL doprowadził nasz kraj do kompletnego zurzędniczenia. Unikania działania, decyzji i odpowiedzialności w oparciu o umożliwiające to debilne procedury i przepisy. Oczywiście tworzone tomami dla “dobra kraju i obywateli, którzy sami nie potrafią zadbać o siebie i swoje rodziny”.

 4. Matka mówi

  Ależ wy jesteście śmieszno-żałości:):

  – rozumiem, że teraz to jest oburzenie, że badania trwają za długo, a w zakresie szczepionek był krzyk, iż badania nietrwające kilku lat to żadne badania,

  – rozumiem, że badanie na grupie kilkuset osób to będzie badanie, natomiast badanie szczepionek na grupie obecnie już setek tysięcy (badanie samego Pfizera – 43 tys., niezależne badania w praktyce np. w Izraelu – 600 tys.). to też żadne badania i obecnie jest “eksperyment medyczny”.

  Hipokryci…

  A tak naprawdę, wstępne wyniki tych badań wskazują, że lek może być pomocny ale dla niszowej grupy pacjentów. Zapewne nie zaszkodzi, bo wstępne wyniki nie wskazują na ryzyko wywoływania mutacji, ale i pomoże niewielu – jego zatem znaczenie w zwalczaniu epidemii jest zatem marginalne, w przeciwieństwie do szczepień. No, ale prof. Bodnar, mocno reklamujący amantadynę jako cudowną metodę i zachęcający do korzystania z jego przychodni, nie zarobi.

  1. Maciej mówi

   @tow. “Matka”

   – Bodnar już prawie rok temu sygnalizował o skuteczności amantadyny w leczeniu covida, o czym powiadamiał odnośne władze, jednak dopiero kiedy tej informacji nie dało się dalej ignorować (opinia społeczna), dopiero teraz podjęto badania. Jest to lek bez ograniczeń patentowych, a więc produkować może go każdy i to tanio, więc jego popularność nie jest w interesie koncernów farmaceutycznych.

   Amantadyna jest lekarstwem już dawno przebadanym, bo jest stosowana od wielu lat. Obecne badania dotyczą zwiększonej dawki i skuteczności w leczenia covida. Wyniki badań klinicznych mogą pojawić się stosunkowo szybko, ponieważ terapia trwa kilka czy kilkanaście dni. Obserwacje kliniczne Bondara na dużej grupie chorych wskazują na potencjalną skuteczność tej terapii w leczeniu covida, co potwierdził między innymi zespół naukowców z Cambridge. Bodnar wskazuje skuteczność amantadyny szczególnie w lekkim i średnim stanie choroby, co ma istotne znaczenie w leczeniu covida, bowiem terminalne leczenie ciężkiego stanu jest wypadkową braku leczenia stanów lekkich i średnich choroby.

   – Natomiast stosowane w Polsce szczepionki… nie są szczepionkami, tylko preparatami medycznymi, które są dziełem inżynierii genetycznej, nigdy nie stosowanej u ludzi. Nie znamy skutków ubocznych, które mogą pojawić się po wielu miesiącach lub latach. Ponad to, ich skuteczność w transmisji covida i jego mutacji zaczyna być coraz bardziej wątpliwa. Produkty te są nadal w trakcie badań i ich stosowanie jest obecnie eksperymentem medycznym na masową skalę.

  2. Matka mówi

   Sygnalizował, chwaląc się, że ma osiągnięcia i reklamując swoją przychodnię. Żadna to więc potwierdzona skuteczność. W pewnej części przypadkow może faktycznie nieco pomaga, ale to są wyłącznie lekkie przypadki – żaden więc to skuteczny środek przeciw Covid i żadna konkurencja dla szczepień. To nie leczeniem chorób zakaźnych się je eliminuje, ale szczepieniami.

  3. Matka mówi

   A co do szczepionek genetycznych, to jeśli co ośle uszy wyrosną za rok, to naprawdę Maciuś nie będzie to efekt szczepionki z aktywnym RNA.

  4. Maciej mówi

   @tow. “Matka”

   Takimi bzdetami nie przykryje towarzyszka faktów

  5. Maciej mówi

   @tow. “Matka”

   “W pewnej części przypadkow może faktycznie nieco pomaga, ale to są wyłącznie lekkie przypadki – żaden więc to skuteczny środek przeciw Covid i żadna konkurencja dla szczepień”.

   Jak to dobrze, że taka towarzyszka jak wy, nie musi reklamować swojej przychodni

  6. Szczur mówi

   Co do oburzenia na ten okres trwania badań zgadzam się z Tobą. Niemniej jednak, jak nazwałabyś próbę zaszczepienia jak największej ilości ludzi nieprzebadanym, stworzonym naprędce, specyfikiem? Nie jest to eksperyment medyczny? Nawet jeśli szczepionka rzeczywiście działa, jest to działanie mocno wątpliwe, pod względem moralnym.

  7. Maciej mówi

   @SZczur

   Polecam wywiad z dr Bodnarem wRealu24. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę youtube:

   PILNE! Amantadyna leczy Polaków! Dlaczego rząd nie chce dobra obywateli RP? Dr W. Bodnar wRealu24!

   Niestety wstawianie linków na tym portalu jest blokowane.

  8. Matka mówi

   Chłopie, w wyniku wszystkich szczepień w Polsce masz raptem 730 ciężkich NOP, czyli problemów zdrowotnych skorelowanych czasowo ze szczepionką, aczkolwiek niekoniecznie z nią związaną (wśród tych NOP masz cuda takie, jak np. urazy głowy). Tymczasem, prawie tyle ludzi ci DZIENNIE umiera na Covid (wczoraj 650). To twoje pieprzenie jest wątpliwe moralnie.

  9. Maciej mówi

   @tow. “Matka”

   Towarzyszka dalej powtarza głupoty o ilości zgonów na covid zupełnie nie rozumiejąc, czym jest śmiertelność na covid – która, jak pokazuje statystyka, nie wnosi żadnych istotnych zmian do ogólnej ilości zgonów lat i okresów ubiegłych, co wskazuje na przypisywanie covidowi zgonów z innych przyczyn, w tym z podstawowych śmiertelnych chorób, gdzie nawet zwykłe przeziębienie albo katar może wycieńczony organizm doprowadzić do zgonu.

   Czym innym są NOP-y, które (jak powszechnie wiadomo) w Polsce zawsze były b. chętnie zgłaszane, i jeszcze chętniej zatwierdzane do natychmiastowej wypłaty odszkodowania (sic) – a czym innym eksperyment preparatami medycznymi, które są dziełem inżynierii genetycznej, nigdy nie stosowanej u ludzi (szczególnie na tak masową skalę) z trudnymi do przewidzenia skutkami ubocznymi, które mogą się pojawić po wielu miesiącach lub latach.

 5. adam mówi

  ten matka to jakis szur! szkoda psuc sobie nerwow na dyskusje z takim niemota.nie polemizujcie z nim bo to go nakreca .po prostu go olac cieplym m..czem!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.