Awantura o karykaturę Netanjahu w niemieckim dzienniku. Autor rysunku wyrzucony z pracy

karykatura Netanjahu/ fot. dw.com
17

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w sukience Netty Barzilai – zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji – oraz z rakietą w ręku skanduje: „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”. Karykatura autorstwa Dietera Hanitzscha zamieszczona 15 maja br. w niemieckim dzienniku „Sueddeutsche Zeitung” (SZ) wywołała falę oburzenia i oskarżeń o antysemityzm pod adresem gazety oraz rysownika.

– Karykatura budzi skojarzenia z nieznośnymi rysunkami narodowosocjalistycznej propagandy – oświadczył pełnomocnik niemieckiego rządu ds. walki z antysemityzmem Felix Klein. Dodał też, że „tego typu nietaktowny rysunek niweczy wszelką uzasadnioną krytykę działań izraelskiego rządu”.

Izraelski dziennik „Haaretz” donosi o krytycznych głosach swoich czytelników, którzy przedstawienie Netanjahu z dużym nosem, dużymi uszami i wypukłymi ustami uznali za obraźliwe. Europejski korespondent izraelskiej stacji radiowej skomentował: „«Sueddeutsche Zeitung» znowu dała plamę”, na co inny Izraelczyk odpowiedział: „karykatura przenosi nas do roku 1933 roku, kiedy czytano «Stuermera»”.

Po licznych protestach monachijski dziennik usunął rysunek ze swego portalu jeszcze w dzień publikacji. „Karykatura mogła być zrozumiana jako antysemicka” – napisał redaktor naczelny Wolfgang Krach. „Dlatego jej publikacja była błędem, za który przepraszamy” – wyjaśnił. Autor rysunku Dieter Hanitzsch nie zgodził się z zarzutem, że opublikował antysemicki rysunek. „Chciałbym, nawet jako Niemiec, móc krytykować politykę Netanjahu” – oświadczył. Rakieta z gwiazdą Dawida jest „symbolem jego niezbyt pokojowej polityki” – tłumaczył uzasadniając, dlaczego nie przeprosi za karykaturę. Monachijski dziennik natychmiast zakończył współpracę z autorem kontrowersyjnej karykatury. Powodem są „nie do przezwyciężenia różnice odnośnie antysemickich stereotypów” – poinformowała redakcja SZ.

Widzicie? Karykatury polskich polityków to w Niemczech „wolność prasy”, ale karykatura żydowskiego premiera to „antysemityzm”, za który natychmiast przeprasza naczelny i wyrzuca z pracy rysownika. Jak sądzicie? Czy ktoś go zatrudni? Najprawdopodobniej nie, bo zostałby natychmiast zaszczuty i napiętnowany jako antysemita. A sprawa na tym się nie kończy. Zajmie się nią teraz Niemiecka Rada Prasowa, do której wpłynęły skargi na karykaturę Netanjahu.

Źródło: dw.com

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Robert B. mówi

  Oby tak dalej, a będzie to samo. Nikt jak przebierze się miarka, nie będzie ich traktował jak święte krowy.

  1. zj mówi

   Sami żydzi dążą do powtórki z lat 30-ubiegłego wieku.Może uznali ze jest ich za dużo do podziału majątku?

  2. Teresa mówi

   No za dużo,bo jak przyjdzie Mesjasz to każdy Żyd otrzyma 2800 niewolników.Zakładając że Żydów na świecie jest od 14 do 16 mln to ludzi na świecie powinno być ponad 40 mld aby każdy Żyd mógł uzyskac swoją działkę niewolników.Niestety nie ma tylu ludzi na świecie więc pokłosie Żydów musi zmaleć aby ci co zostaną mogli w myśl talmudu otrzymać tyle niewolników ile jest napisane

 3. Natan mówi

  zapamiętajcie, sz to chazarska gazeta – jak wszystkie w brd! Ta ,,karykatura” to tylko prowokacja chazarów.

 4. wqwwq mówi

  Ale Kaczyński w mundurze SS był ok!

 5. Pw mówi

  Zajebista karykatura. Tak trzymać,

 6. agata mówi

  Jakby to zrobil dziennikarz w PL nazwano by nas znowu anty-semitami. Brawo za odwage szkoda tylko ze stracil prace

 7. Hammurabi mówi

  Zabolało!
  Piękna, soczysta i genialna w swojej prostocie satyra. Właśnie dlatego tak bolesna dla Żydów.
  W latach kiedy panowały dyktatury, za karykatury „wodzów” również spotykały autorów represje i śmierć.
  Widać jeszcze wszystko przed nami.
  Ale później, będzie rozrachunek.

 8. Bolo mówi

  Dosc panowania narodu wszelkiej masci zydoskiego teraz mamy jasny obraz kim sa ci bandyci,mordercy itd zerujacy na ludziach na calym swiecie zniewalajac nas traktuja jak niewolnikow itd

 9. Bolo mówi

  Dosc panowania narodu wszelkiej masci zydoskiego teraz mamy jasny obraz kim sa ci bandyci,mordercy itd zerujacy na ludziach na calym swiecie zniewalajac nas traktuja jak niewolnikow itd

  1. Claire mówi

   Telewizja żydowska to określenie na wyrost. Raczej są to wypociny jakichś panienek w obdrapanej powojennej dziurze, co nie zmienia faktu, że musimy trzymać rękę na pulsie. Pozdrawiam wszystkich.

 10. Sam mówi

  Przecież to zydowska gazeta! Zydy już się nudzą? A ja dodam że ten natanjahu to kootas

 11. TW Bolek bad. mówi

  Ciekawe czy jest w niemczech pełnomocnik do spraw walki z antypolonizmem??????????????????

 12. 49 mówi

  Co na to parlament UE????? Będzie debata z art.7 w sprawie Niemiec?

 13. Adi mówi

  Zydowska nie żydowska ale pokazała prawdę o tym światowym terroryście jakim jest ten parch Netanjahu.

 14. julie mówi

  Nie bez kozery zydoje jest przedstawiany jako lucyfer z haczykowatym kulfonem i szponami , a zamiast stop ma kopyta . Do tego pazerny szyderczy usmiech wobec ludzi zwyklego , prostego zycia , echhh …

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.