Armia Krajowa a rzeź wołyńska! Dr Lucyna Kulińska krytycznie o zarzutach Zychowicza wobec AK, rzekomo bezczynnej na Wołyniu [WIDEO]

dr Lucyna Kulińska/ fot. screen
0

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się praca Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony”, w której ten historyk oskarżył Armię Krajową o bezczynność wobec ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej od 1939 do 1947 roku.

O opinie o książce Piotra Zychowicza poprosiłem dr Lucynę Kulińską specjalizującą się w zagadnieniu ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nazistów z UPA. Zdaniem dr Kulińskiej, Zychowicz oparł swoją książkę na źródłach. W relacjach i raportach widać żal Wołyniaków do Armii Krajowej.

Dr Kulińska uważa jednak, że na Wołyniu po wywózkach sowieckich Rosjanie zniszczyli polską warstwę przywódczą, więc trudno było stworzyć na Wołyniu struktury AK, a Armia Krajowa nie miała możliwości przygotować się do masakry, ani nie miała rozpoznania o planach Ukraińców. Jednak w Małopolsce Wschodniej po ludobójstwo na Wołyniu, AK miała możliwość realnej walki z ukraińskimi oprawcami.

PRZECZYTAJ: „Rzeź wołyńska to antyukraińska propaganda!” Skandaliczna uchwała negująca rzeź wołyńską, a z Polaków czyniąca zbrodniarzy!

W opinii dr Kulińskiej Piotr Zychowicz nie pokazuje wszystkich okoliczności, w tym i tego, że Polacy nie mogli przyjąć pomocy Niemców, bo oznaczałoby to zgodę Polaków na stworzenie polskich oddziałów podległych Niemcom do walki z sowietami, w sytuacji, gdy Polacy zobowiązali się do lojalności wobec aliantów.

Dr Kulińska przypomina, że Polacy mieszkający na Wołyniu w ogóle nie brali pod uwagę, że ich sąsiedzi, ich przyjaciele, ludzie, z którymi byli spowinowaceni, ich sadystycznie wymordują. Dodatkowo, gdy młodzi Polacy byli bardziej świadomi zagrożenia, to starsi nie chcieli się zbroić, by nie prowokować Ukraińców.

OBEJRZYJ: Była głucha noc. Mordowali wszystkich Polaków i doszczętnie palono wsie! Rekonstrukcja rzezi wołyńskiej [WIDEO]

Zdaniem dr Kulińskiej ludobójstwo Polaków na Wołyniu dokonane przez Ukraińców było atakiem na biednych chłopów, wielodzietne rodziny. W czasie sadystycznych mordów dokonywanych przez bandy UPA ginęły głównie dzieci i kobiety. Ukraińcy nie walczyli z polskimi partyzantami, tylko mordowali kobiety i dzieci.

Lucyna Kulińska o książce Zychowicza o Wołyniu:

Przeczytaj i obejrzyj:

„Trump wstąpił do Chabad Lubawicz i stworzy nowy Izrael.” Żydowski publicysta zginął po wyjawieniu tej informacji

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.