Armia Krajowa a rzeź wołyńska! Dr Lucyna Kulińska krytycznie o zarzutach Zychowicza wobec AK, rzekomo bezczynnej na Wołyniu [WIDEO]

dr Lucyna Kulińska/ fot. screen
1

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się praca Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony”, w której ten historyk oskarżył Armię Krajową o bezczynność wobec ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej od 1939 do 1947 roku.

O opinie o książce Piotra Zychowicza poprosiłem dr Lucynę Kulińską specjalizującą się w zagadnieniu ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nazistów z UPA. Zdaniem dr Kulińskiej, Zychowicz oparł swoją książkę na źródłach. W relacjach i raportach widać żal Wołyniaków do Armii Krajowej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dr Kulińska uważa jednak, że na Wołyniu po wywózkach sowieckich Rosjanie zniszczyli polską warstwę przywódczą, więc trudno było stworzyć na Wołyniu struktury AK, a Armia Krajowa nie miała możliwości przygotować się do masakry, ani nie miała rozpoznania o planach Ukraińców. Jednak w Małopolsce Wschodniej po ludobójstwo na Wołyniu, AK miała możliwość realnej walki z ukraińskimi oprawcami.

PRZECZYTAJ: „Rzeź wołyńska to antyukraińska propaganda!” Skandaliczna uchwała negująca rzeź wołyńską, a z Polaków czyniąca zbrodniarzy!

W opinii dr Kulińskiej Piotr Zychowicz nie pokazuje wszystkich okoliczności, w tym i tego, że Polacy nie mogli przyjąć pomocy Niemców, bo oznaczałoby to zgodę Polaków na stworzenie polskich oddziałów podległych Niemcom do walki z sowietami, w sytuacji, gdy Polacy zobowiązali się do lojalności wobec aliantów.

Dr Kulińska przypomina, że Polacy mieszkający na Wołyniu w ogóle nie brali pod uwagę, że ich sąsiedzi, ich przyjaciele, ludzie, z którymi byli spowinowaceni, ich sadystycznie wymordują. Dodatkowo, gdy młodzi Polacy byli bardziej świadomi zagrożenia, to starsi nie chcieli się zbroić, by nie prowokować Ukraińców.

OBEJRZYJ: Była głucha noc. Mordowali wszystkich Polaków i doszczętnie palono wsie! Rekonstrukcja rzezi wołyńskiej [WIDEO]

Zdaniem dr Kulińskiej ludobójstwo Polaków na Wołyniu dokonane przez Ukraińców było atakiem na biednych chłopów, wielodzietne rodziny. W czasie sadystycznych mordów dokonywanych przez bandy UPA ginęły głównie dzieci i kobiety. Ukraińcy nie walczyli z polskimi partyzantami, tylko mordowali kobiety i dzieci.

Lucyna Kulińska o książce Zychowicza o Wołyniu:

Przeczytaj i obejrzyj:

„Trump wstąpił do Chabad Lubawicz i stworzy nowy Izrael.” Żydowski publicysta zginął po wyjawieniu tej informacji

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. 21031969100 mówi

    oby nasze dusze spotkaly sie w przestrzeniach kosmicznych wsrod planet i gwiazd , zycze pani innych zainteresowan

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.