SKLEP-WPRAWO.PL

Andrzej Duda z orderem za zasługi dla Ukrainy. Zełenski o Ukraińcach jako „potomkach potężnego państwa”

Andrzej Duda otrzymuje order za zasługi dla Ukrainy / Fot. president.gov.pl
13

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w trzydniowej wizycie na Ukrainie. 24 sierpnia, ostatniego dnia wizyty, Duda wziął udział w obchodach 30. rocznicy niepodległości Ukrainy, kraju, który aktualnie buduje swoją tożsamość na ludobójstwie na Polakach. Podczas wizyty Duda został odznaczony ukraińskim orderem, skomentował aneksję Krymu przez Rosję, zaś Zełenski mówił Ukraińcach jako „potomkach potężnego państwa”.

Szczyt Platformy Krymskiej w Kijowie

– Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację; ufam, że podjęte decyzje przyczynią się do utrwalenia w społeczności międzynarodowej przekonania o konieczności stałego działania na rzecz odwrócenia skutków nielegalnej aneksji – oświadczył Prezydent Andrzej Duda na szczycie Platformy Krymskiej.

W poniedziałek w Kijowie odbyły się obrady szczytu Platformy Krymskiej – zainicjowanego przez Ukrainę projektu poświęconego kwestii okupowanego od 2014 roku przez Rosję Półwyspu Krymskiego. W szczycie biorą udział przedstawiciele ponad 40 państw i organizacji międzynarodowych, w tym Prezydent RP.

Order za zasługi dla Ukrainy

Jak podała agencja prasowa prezydenta Ukrainy, po szczycie Platformy Krymskiej Wołodymyr Zełenski podziękował uczestnikom szczytu i wręczył im nagrody państwowe.

Order Jarosława Mądrego I stopnia otrzymał między innymi prezydent RP Andrzej Duda. Wśród obdarowanych byli także: prezydent Węgier Janos Ader, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydent Łotwy Egils Levits, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Finlandii Sauli Niinistö, prezydent Słowenii Borut Pahor, prezydent Mołdawii Maia Sandu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Order Jarosława Mądrego II stopnia otrzymał premier Szwecji Stefan Löwen.

Order „Za Zasługi” I stopnia otrzymali premier Gruzji Irakli Garibaszwili, przewodniczący Rady Narodowej Parlamentu Szwajcarii Andreas Aebi, premier Rumunii Florin Cîțu, premier Słowacji Eduard Heger oraz premier Chorwacji Andrej Plenković.

Order Jarosława Mądrego nadaje się za wybitne zasługi dla Ukrainy w dziedzinie budowania państwa, wzmacniania międzynarodowego prestiżu Ukrainy, rozwoju gospodarczego, nauki, edukacji, kultury, sztuki, ochrony zdrowia, za wybitną działalność charytatywną, humanistyczną i publiczną.

Należy odnotować, że o przyznaniu tego orderu Prezydentowi RP nie poinformowano ani na stronie internetowej prezydenta RP, ani na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

„Potomkowie potężnego państwa”

W sam Dzień Niepodległości Ukrainy na pl. Niepodległości w Kijowie Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy. Z tej okazji główną ulicą Kijowa – Chreszczatykiem przeszła defilada z udziałem ok. 5 tys. wojskowych, kilkuset jednostek sprzętu i uzbrojenia. Zaprezentowano jednostki lotnicze, a nad miastem przeleciał największy na świecie samolot transportowy – Antonow An-225 Mrija.
PRZECZYTAJ: We Wrocławiu i Opolu samorządy organizują „Dzień Niepodległości Ukrainy”. Ukrainy, która buduje swoją tożsamość na ludobójstwie na Polakach

W defiladzie wzięli udział m.in. weterani walk w Donbasie i przedstawiciele krajów partnerskich Ukrainy oraz brygada litewsko-polsko-ukraińska LITPOLUKRBRIG, a także polskie F-16.

Podczas przemówienia Wołodymyr Zełenski utożsamił początki ukraińskiej państwowości z Rusią Kijowską, konsekwentnie używając określenia „Kijowska Ruś-Ukraina”.
Jesteśmy młodą rodziną ze sławetnej dynastii Kijowskiej Rusi-Ukrainy. (…) Nie jesteśmy sierotami ani znajdami. Jesteśmy potomkami potężnego państwa, które było centrum Europy. (…) Jesteśmy dziedzicami państwowości, która istniała ponad tysiąc lat temu – mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent zapowiedział, że Ukraińcy będą obchodzić nowe święto państwowe – Dzień Państwowości Ukraińskiej, które ma być obchodzone 28 lipca, w rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej. Mówił też o początkach Kijowa, stolicy Kijowskiej Rusi-Ukrainy, w której zaczęło się prawosławie, brał swój początek język starosłowiański, którego prawowitym następcą jest współczesny język ukraiński.
Tu zaczęła się i nasza państwowość. Narodziny naszej państwowości będziemy świętować w dniu rozkwitu naszej państwowości – w dniu Chrztu Rusi Kijowskiej – Ukrainypowiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski powiedział też, że siła narodu ukraińskiego tkwi w nim samym i zaznaczył, że rozumie tu obywateli Ukrainy wszystkich narodowości.
Dziś po raz pierwszy w historii chcę wymienić tych, którzy mieszkają na Ukrainie, abyśmy wreszcie zrozumieli, że Ukraińcy to Ukraińcy, Tatarzy Krymscy, Karaimowie, Krymczacy, Rosjanie, Białorusini, Mołdawianie, Bułgarzy, Węgrzy, Rumuni, Polacy, Żydzi, Ormianie, Grecy, Romowie, Gruzini, Gagauzi, (…). A my wszyscy jesteśmy obywatelami Ukrainy, reprezentacją Ukrainy, jedną drużyną powiedział.

Pomoc dla Ukraińców

W centrum logistycznym „BIOKON” w Kijowie Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. To m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid-19, w tym szczepionki.

Mam nadzieję, że ten sprzęt pomoże ludziom, pomoże tym, którzy tutaj na Ukrainie walczą o życie innych – lekarzom, pielęgniarkom. Ale chciałbym, aby był to także widomy znak solidarności i przyjaźni – tego, że Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, gdy jest potrzebny. Czyli to prawdziwy przyjaciel, którego poznaje się w trudnej sytuacji, poznaje się w biedzie. Chciałbym, żeby Polska tak była postrzegana tu, na Ukrainie – zaznaczył Andrzej Duda.

Banderowska tożsamość Ukrainy

Nie tylko na Ukrainie odbyły się obchody 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Obchody zorganizowano także we Wrocławiu i Opolu. Inicjatorami i organizatorami imprez były lokalne samorządy. Problem w tym, że Ukraińcy, którzy w latach 1939-1947 barbarzyńsko mordowali Polaków, dziś na Ukrainie są stawiani na piedestał. Mają swoje pomniki, popiersia, tablice, ich nazwiskami nazywa się publiczne instytucje i ulice. Oznacza to, że ukraińska tożsamość, a zatem i niepodległość, budowana jest na ludobójstwie na polskim narodzie.

W związku z tym powinno być oczywistym, że żaden szanujący się Polak nie powinien świętować i w jakikolwiek sposób partycypować w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy, dopóki nasi sąsiedzi zza Buga nie odetną się od banderowskiej ideologii i ludobójstwa, które określają mianem bohaterskiego wyczynu. Żaden szanujący się Polak, którego przodkowie zginęli lub cudem uniknęli śmierci spod ukraińskiego topora, nie przyłoży ręki do państwowych obchodów kraju, w którym gloryfikuje się morderców Polaków.

WYWIADY ZE ŚWIADKAMI UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA NA POLAKACH

Źródło informacji i cytatów: president.gov.ua, prezydent.pl, PAP

Przeczytaj także:

„Własnymi rękami ściągałem z płotu niemowlaka nasadzonego na parkan”. Żołnierz AK, ppłk Stanisław Jastrzębski wspomina walkę z ukraińskimi ludobójcami [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Marcin mówi

  Ja prdl co za obłuda. Ależ oni są. Zachodzę w głowę jak to możliwe, jak można być tak zaprzedanemu dla tego świata. Czy ich w ogóle nachodzi refleksja o tym, że staną kiedyś na sądzie ostatecznym. Co im ten szatan obiecał…. władzę na ziemi w ciągu bardzo krótkiego doczesnego życia? Nie pojmuję tego.

 3. Blady mówi

  Odwiedził grób wuja Mychajła dudy,ps.Hromejko i świętuje Samoistną Ukrainę,ostatni raz.trzeciej kandydatury nie będzie i uniewinnienia bandziorów też nie będzie.

 4. Rebih mówi

  Jakby nie patrzeć to zwykła kurtuazja. Zwłaszcza, że nagrodę dostał również przewodniczący Rady Narodowej Parlamentu Szwajcarii, który pewnie czymś podpadł, że musiał na tę uroczystość pojechać.

 5. Tropiciel Chazarów mówi

  Z tamtych terenow pochodzi żydek Jajko Bosak z Konfituracji.

 6. Kresowianin mówi

  Gdzie się pochowały pisiory, które tutaj atakują Konfederację. To jest wasz Duda, żydowsko-banderowski prożydent, wasza duma, tak jak Morawiew i Jarkacz, zawsze na posterunku chazarskim. Kresowianie dostali znowu od Dudy w twarz…

 7. Ewa-Maria mówi

  Ja nie życzę sobie aby z moich podatków wspierać Ukrainę. Nie zasłużyli na to . Wazeliniarz Duda za Wołyń wspomaga potomków banderowców?

 8. W K mówi

  Krym to Rosja, przynajmniej od czasu, gdy Tatarzy zadarli ze Szczecinianką Kasią. Widocznie banderowcy rozmnażają się z osobami spokrewnionymi, skoro przestawiło im się w głowie i uznali się za potomków potężnego państwa.

 9. W K mówi

  Ukraińców nie powinno być w Polsce. Każdy Polak wie, dlaczego. Gdy Polacy zaczną rządzić Polską nie będzie w Polsce Ukraińców.

 10. G G 12345 mówi

  Platforma wprowadziła emerytury dla Ukraińców PiS rządzi 7 lat zero reakcji reszta opozycji tesz a to bomba finansowa większa od krus.

 11. BP mówi

  Krew pomordowanych Polaków na Wołyniu obciąży sumienie Dudy. Śmierć jej nie zmaże

 12. Martin Malik mówi

  Prezydentem Ukrainy jest Żyd, a niedawno premierem też był Żyd. Żydom bardzo zależy aby nie doszło do zbliżenia Polski i Rosji, gdyż byłoby to fatalne dla Ukrainy.
  Andrzej Duda pojechał tam aby zachować pozory. Ciekawe co on na prawdę myśli??????
  Kiedy Ukraina była potężnym państwem? Powiedzieli? Iran, Egipt, Grecja, Rosja, Chiny, Rzym – ale Ukraina? Kiedy oni byli potężni?

 13. pytek mówi

  ileż wieków liczy to potężne państwo?

 14. stefek mówi

  może nich pan prezydent poleci im książki Zofii Kossak?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.