Ambasador Ukrainy: „Polskie szkoły powinny zachowywać ukraińską tożsamość uczniów”

ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz/ fot. screen
15

Inną opcją jest wysłanie dziecka do polskiej szkoły. Te powinny stwarzać uczniom warunki do zachowania ich ukraińskiej tożsamości – dla portalu Sestry mówi ukraiński ambasador Wasyl Zwarycz.

Redakcja serwisu Sestry przeprowadziła wywiad z ukraińskim ambasadorem w Polsce Wasylem Zwaryczem. Głównym tematem rozmowy była edukacja ukraińskich dzieci i młodzieży w Polsce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W polskich szkołach uczy się ok. 200 tys. ukraińskich dzieci. Są one objęte systemem edukacji. Istnieje jednak znaczna grupa dzieci – liczba nie jest znana – które albo uczą się online w ukraińskim systemie edukacji, albo nie uczą się nigdzie. Staramy się jakoś poradzić sobie z tą kwestią. Tak by na pierwszym miejscu postawić interes dziecka, a z drugiej strony – by rodzice czuli, że państwo jest dla nich, że ich dzieci nie stracą kontaktu z ukraińskim systemem edukacji, że będą się normalnie rozwijać w społeczeństwie, komunikując się z rówieśnikami. Inną opcją jest wysłanie dziecka do polskiej szkoły. Te powinny stwarzać uczniom warunki do zachowania ich ukraińskiej tożsamości – mówi ambasador i zapewnia, że ministerstwa edukacji obu krajów pracują nad zapewnieniem dzieciom z Ukrainy możliwości nauki ukraińskiej literatury i języka w polskich programach szkolnych. Słowa Zwarycza potwierdzają m.in. to czym już pisaliśmy, że od września dzieci ukraińskie w Polsce będą się uczyć historii na podstawie „komponentu” przygotowanego przez Ukraińców.

Zwarycz przyznaje, że strona ukraińska chce, by w Polsce powstawały ukraińskie szkoły oraz swój zasięg o Polskę poszerzyła Międzynarodowa Ukraińska Szkoła, która działa na zasadzie nauczania na odległość.
Stworzymy każdemu dziecku szansę na naukę albo w ukraińskich szkołach, albo poprzez Międzynarodową Ukraińską Szkołę, pomagając mu wejść na polską platformę edukacyjną i korzystać z prawa do edukacji – albo poprzez polski system edukacji, ale z pewnym ukraińskim komponentem. Oczywiście to jest pewien proces. By polski system edukacji mógł się do tego dostosować, potrzebuje pewnych zasobów, potrzebuje ludzi, odpowiednich kryteriów, według których będzie mógł pracować i uczyć ukraińskie dzieci w swoich szkołach – mówi Ukrainiec.

Oznacza to, że przy udziale polskiej władzy i z pieniędzy polskich podatników, będzie opłacana kozacko-hajdamacko-banderowska wersja historii, gdzie mordercy Polaków są uznawani za bohaterów.

Szkoła podstawowa na Ukrainie
Szkoła podstawowa na Ukrainie

Przeczytaj także:

Dworczyk przyznaje rację ws. Ukrainy: “Byliśmy zbyt naiwni” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Shadow mówi

  A to sukinsyn. W jakim to kraju szkoły powszechne świadczą specjalistyczne usługi, skierowane na potrzeby konkretnych narodowości. A zbudujcie sobie chamy własne szkoły, zatrudnijcie nauczycieli, opłacajcie koszty , a nie żebrajcie nieustająco o wszystko opłacane z naszych polskich podatków. A w ogóle to wynocha do siebie, a nie pasożytować nieustająco na Polsce.

 2. Dumny Polak mówi

  No tak! A raz w tygodniu ZAJECIA PRAKTYCZNE!
  Widly, pily i swiezo naostrzone noze i siekiery, a potem trzebaby posprzatac po tym, co po ich wspanialej zabawie, pozostalo!

  No. najwazniejsze, zeby sie przy tym DOBRZE CZULI i nie skarzyli na polska goscinnosc!
  W koncu zobowiazalismy sie dbac o ich wyjatkowo wrazliwa dusze!

  Mysle, ze trzebaby tez naszym mamom, dziadkom i babciom, ktorzy kiedys tak bardzo sie w swojej ocenie mylili, okreslic termin, aby i oni pozytywnie zdali egzamin z tego pieknego jezyka!

  Inaczej przeciez sie nie beda nadawali do NOWOCZESNEGO SPOLECZENSTWA i moga stac sie latwa ofiara dla jakiegos bardzo wartosciowego goscia, ktory poczulby sie nieswojo…jakby, nie daj Boze, uslyszeli jakis, obcy swojej kulturze, akcent!
  Ale, Drodzy Rodacy, DAMY PRZECIEZ RADE, prawda!?
  Rudy nam to wnet wszystko dokladnie wytlumaczy!
  Przeciez to wszystko przeciw Putinowi i Ruskim! Wszystko jasne, czy moze ktos jeszcze czegos nie pojal!?

 3. Rafał mówi

  „Nachalne są te kurwy i zuchwałe”

 4. verizanus mówi

  Z punktu widzenia Ukraińców to racjonalne. W końcu ambasador Ukrainy powinien dbać o interesy ukraińskie. Ważne jest co niby NASZE władze na to. No i jak nasze władze dbają o uczniów polskich np na Ukrainie i w Niemczech. Czy jakoś starają się u tamtejszych władz, żeby młodzi Polacy nie straciły swojej tożsamości, zachowały kulturę, swobodę języka itd. itp.

 5. George mówi

  A to bezczelny cham! Jak wam ukry tak zależy na ukraińskiej tożsamości ukraińskich uczniów, to zabierajcie je na Ukrainę. Nic tu nam po nich, a nawet w polskich szkołach zrobi się przyjemniej!

 6. Katarzyna mówi

  Kto ci dał prawo dyktować oczekiwania wobec polskiej szkoły?! Wynocha z mojego kraju ,już dość grabienia nieswojego. Lwów,Stanisławów ,Drohobycz Tarnopol…. Wiedza,wiedza potrzebna teraz Polakom jak kromka chleba! Wystarczy tylko sięgnąć po książkę a nie tłumokować ze smartfonem.

 7. Tak to widzę mówi

  Najgorzej, że znajdą się takie ” psełdo-polskie” oszołomy i to poprą.

 8. wika mówi

  O ile mi wiadomo na Ukrainie działają polskie szkoły , albo dodatkowe zajęcia z języka polskiego i literatury , historii Polski. Ale są one opłacane przez Polskę , a tutaj ktoś chce narzucić jakieś pomysły i Polska jeszcze ma za to zapłacić. Nieźle

 9. Hammurabi mówi

  Daj palec to ci rękę wyrwą!
  Niby dlaczego polski podatnik ma łożyć na edukację ukrainiątek?
  Wydatki na rzecz Ukrainy ponoszone przez Polskę idą w dziesiątki, setki miliardów i co? W zamian po ukraińskim zwycięstwie będzie Polska mogła brać czynny udział jej odbudowie.
  Rzecz jasna znów na własny koszt.

 10. Andrew mówi

  Bezczelność do kwadratu. My mamy dostosowywać szkoły do nich?! Zwarycz zabierz sobie te dzieci na Ukrainę bo my w Polsce uczymy o Polsce i polskiego.

 11. Dozdrajców mówi

  Od dziś będę mówił, że moi bliscy rizali ryzunów ukraińskich. Zrobię tę przyjemność śmieciowi ukraińskiemu… Co na to nasze sprzedajne miłujące rizunów władze?

 12. Krzysztof mówi

  Czy ukraińskie bachory zachowują w Polsce polską tożsamość ? Nie , nie zachowują , maja swoich nauczycieli i swoje banderowskie programy nauczanie . I wy takie idiotyzmy śmiecie mówić ? Co za bezczelni koczownicy , gnoje.

 13. Tomasz mówi

  Co za ukraiński bełkot. Pod żadnym, pozorem nie wolno pozwolić na kultywowanie tożsamości ukraińskiej w Polskich szkołach!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.