Dwie gminy wyłączone z tradycyjnego głosowania. Wnioski można składać SMS-em. „Jesteśmy zaskoczeni. Sklepy pełne”
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zalecił, by na 28 czerwca, w dzień kiedy przypada I tura wyborów prezydenckich, Państwowa Komisja Wyborcza w dwóch gminach zarządziła głosowanie kopertowe. PKW niezwłocznie podjęło decyzję.
W gminie Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) odbędą się wyłącznie wybory korespondencyjne. To zalecenie ministra Szumowskiego, który wskazał, że tzw. wskaźnik zapadalności na Covid-19 w tych gminach przekracza 100 na 10 tys. mieszkańców, czyli 1 na 100.
– Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego – przekonuje ministerstwo.
Mieszkańcy gmin nie tryskają entuzjazmem. Wskazuje na to m.in. wójt Marklowic, Tadeusz Chrószcz.
– Jesteśmy zaskoczeni takim obrotem sprawy. Część gmin znajdujących się w sąsiedztwie ma wyższe wskaźniki. W naszej gminie jest 77 zakażeń i 5412 mieszkańców. Dla porównania w gminie Mszana jest ich 153, a to miejscowość niewiele większa od naszej (7582). Nie wiemy, w jaki sposób to wyliczono. Chcielibyśmy poznać metodę – dla Dziennika Zachodniego mówi samorządowiec.
Wójt obawia się, że nie wszyscy mieszkańcy zdołają zgłosić zamiar głosowania i frekwencja w gminie może być bardzo niska. Do 24 czerwca wyborcy mają czas, by złożyć wniosek z chęcią głosowania korespondencyjnego lub wysłać SMS na numer 4301 o treści: Wybory imię (imiona), nazwisko, imię ojca, data urodzenia, nr pesel, adres na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy, nr telefonu kontaktowego, opcjonalnie
adres e-mail. Tylko czy do wszystkich dotrze informacja, że 28 czerwca, w jego gminie nie odbędzie się głosowanie tradycyjne?
– Wielu może się zdziwić 28 czerwca, chcąc zagłosować. Oczywiście, zrobimy co w naszej mocy, aby wszyscy zainteresowani zagłosowali – słyszymy – dla dziennika zaznacza wójt.
Niestety, obok wygody wybory korespondencyjne mają wady. W ich przypadku z łatwością można podważyć zasadę tajności, która jest fundamentalna w wypadku wyborów demokratycznych. Przecież jednej kopercie wyborczej mieszkańcy będą umieszczać kartę z numerem PESEL oraz kartę z zakreślonym krzyżykiem przy nazwisku kandydata, a to oznacza brak tajności. Po wyborach może być to wykorzystane przy próbach unieważnienia głosowania. To niebezpieczne.
Na którego z kandydatów oddasz głos w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?
- Krzysztof Bosak (34%, 6 104 Votes)
- Szymon Hołownia (33%, 5 966 Votes)
- Andrzej Duda (22%, 3 959 Votes)
- Rafał Trzaskowski (6%, 1 161 Votes)
- Marek Jakubiak (1%, 253 Votes)
- Stanisław Żółtek (1%, 221 Votes)
- Robert Biedroń (1%, 126 Votes)
- Władysław Kosiniak-Kamysz (1%, 118 Votes)
- Mirosław Piotrowski (1%, 111 Votes)
- Paweł Tanajno (0%, 75 Votes)
- Waldemar Witkowski (0%, 5 Votes)
Total Voters: 18 099
Przeczytaj także:
Mieszkam koło Baranowa ale w innej gminie. Dlaczego wskaźnikiem nie jest śmiertelność ale zachorowalność? Przecież masę wyników jest nieprawidłowych bo ta sama osoba raz ma wynik dodatki a raz ujemny!! 80% wyników jest bezobjawowych! Przecież gdyby w mnie w pracy przebadać wszystkich ludzi na 99% wykryłoby bezobjawowca i cały zakład stoi!! To brzmi tak samo jak szczepionka na grypę, bo tak się nazywa ale po zaczepieniu nadal się choruje na grypę!
Widać,ze Szumowskiemu brak piątej klepki. Takimi nieracjonalnymi decyzjami zaspakaja swoje rozbuchane ego, tylko i wyłącznie.Mam nadzieję, że wkrótce trafi go polityczny szlag raz na zawsze.
To nie brak piątej klepki, lecz planowe, celowe i przemyślane zastraszanie społeczeństwa.