„Muzeum Auschwitz posługuje się kłamliwymi sformułowaniami”. SRPOOK składa skargę do ministra Glińskiego
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wystosowało pismo do ministra kultury Piotra Glińskiego, w którym domaga się uchylenia decyzji dyrektora Muzeum Auschwitz o odmowie udziału w uroczystościach rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019 roku przedstawicieli rodzin ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Stowarzyszenie wnosi również o zaproszenie 30 przedstawicieli rodzin ofiar zgłoszonych przez SRPOOK na uroczystości w sektorze zamkniętym.
„Nasze Stowarzyszenie od wielu już lat czyni wiele wysiłków dla odkrywania prawdy o czasach hańby II WŚ, w tym szczególnie barbarzyństwa niemieckich i austriackich oprawców w stworzonym przez państwo hitlerowskie planowym systemie wyniszczenia ludności krajów okupowanych w tym w szczególności Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i przedstawicieli ponad 20 narodów europejskich. Czynimy też starania o godne upamiętnienie miejsc kaźni Ofiar nazizmu w Polsce oraz w Niemczech i Austrii. Skupiamy już w naszym środowisku kilkaset rodzin bestialsko pomordowanych i nieludzko więzionych naszych przodków w tym kilkunastu żyjących jeszcze więźniów kacetów” – czytamy w piśmie.
Władze Stowarzyszenia wskazują, że decyzja dyrekcji Muzeum Auschwitz została wydana z naruszeniem prawa. „W uzasadnieniu decyzji Muzeum posługuje się kłamliwymi, konfabulowanymi sformułowaniami nie popartymi żadnymi faktycznymi ustaleniami, a posiłkując się wyłącznie swoimi „opiniami” w sposób obraźliwy traktując członków naszego Stowarzyszenia” – informują władze stowarzyszenia w piśmie do ministra Glińskiego. SPROOK wskazuje też, że postępowanie władz Muzeum Auschwitz daleko odbiega od standardów zachowań w podobnych instytucji w Niemczech i Austrii. „Nie sprawia tam nikomu „kłopotu” demonstrowanie przez zwiedzających swojej przynależności narodowej (w stroju, niesieniu flag) i tradycyjnych w takich sytuacjach obrzędach, czy śpiewaniu hymnów narodowych oraz innych pieśni – i jest to szanowane przez zarządzających tymi miejscami” – czytamy w piśmie.
Władze SPROOK proszą też, żeby minister Gliński zapoznał się z szeregiem obowiązujących w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, wprowadzonych zarządzeniem dyrektora, regulaminów wewnętrznych zwiedzania, w tym z przepisami porządkowymi i zakazami. „Znaczna ich część nie jest, jak to się tłumaczy, podyktowana względami bezpieczeństwa zwiedzających” – wskazują autorzy pisma. Zapowiadają też, że sformułowania znajdujące się w uzasadnieniu zaskarżanej decyzji wydanej przez dyrekcję Muzeum Auschwitz „zostaną osobnym trybem poddane ocenie prawnej m.in. jako nielicujące z powagą reprezentowanej instytucji Państwa Polskiego”.
Pismo Stowarzyszenia Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych skierowane do ministra Glińskiego, zostało również przekazane do wiadomości m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Marszałka Senatu Stanisława Karczewski.
Przeczytaj też:
„Nie-Żydzi” na tablicach w Auschwitz. Szokujące oświadczenie dyrekcji muzeum
Tak funkcjonuje POLIN dla tubylców, czyli „zwierząt podobnych do ludzi” (Talmud)