„Muzeum Auschwitz posługuje się kłamliwymi sformułowaniami”. SRPOOK składa skargę do ministra Glińskiego

członkowie SRPOOK z flagą, która przeszkadza władzom Muzeum Auschwitz/ fot. facebook
1

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wystosowało pismo do ministra kultury Piotra Glińskiego, w którym domaga się uchylenia decyzji dyrektora Muzeum Auschwitz o odmowie udziału w uroczystościach rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019 roku przedstawicieli rodzin ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Stowarzyszenie wnosi również o zaproszenie 30 przedstawicieli rodzin ofiar zgłoszonych przez SRPOOK na uroczystości w sektorze zamkniętym.

PRZECZYTAJ: Selekcja w Muzeum Auschwitz: rodziny polskich ofiar bez zaproszenia na rocznicę wyzwolenia obozu.

Nasze Stowarzyszenie od wielu już lat czyni wiele wysiłków dla odkrywania prawdy o czasach hańby II WŚ, w tym szczególnie barbarzyństwa niemieckich i austriackich oprawców w stworzonym przez państwo hitlerowskie planowym systemie wyniszczenia ludności krajów okupowanych w tym w szczególności Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i przedstawicieli ponad 20 narodów europejskich. Czynimy też starania o godne upamiętnienie miejsc kaźni Ofiar nazizmu w Polsce oraz w Niemczech i Austrii. Skupiamy już w naszym środowisku kilkaset rodzin bestialsko pomordowanych i nieludzko więzionych naszych przodków w tym kilkunastu żyjących jeszcze więźniów kacetów” – czytamy w piśmie.

Władze Stowarzyszenia wskazują, że decyzja dyrekcji Muzeum Auschwitz została wydana z naruszeniem prawa. „W uzasadnieniu decyzji Muzeum posługuje się kłamliwymi, konfabulowanymi sformułowaniami nie popartymi żadnymi faktycznymi ustaleniami, a posiłkując się wyłącznie swoimi „opiniami” w sposób obraźliwy traktując członków naszego Stowarzyszenia” – informują władze stowarzyszenia w piśmie do ministra Glińskiego. SPROOK wskazuje też, że postępowanie władz Muzeum Auschwitz daleko odbiega od standardów zachowań w podobnych instytucji w Niemczech i Austrii. „Nie sprawia tam nikomu „kłopotu” demonstrowanie przez zwiedzających swojej przynależności narodowej (w stroju, niesieniu flag) i tradycyjnych w takich sytuacjach obrzędach, czy śpiewaniu hymnów narodowych oraz innych pieśni – i jest to szanowane przez zarządzających tymi miejscami” – czytamy w piśmie.

Władze SPROOK proszą też, żeby minister Gliński zapoznał się z szeregiem obowiązujących w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, wprowadzonych zarządzeniem dyrektora, regulaminów wewnętrznych zwiedzania, w tym z przepisami porządkowymi i zakazami. „Znaczna ich część nie jest, jak to się tłumaczy, podyktowana względami bezpieczeństwa zwiedzających” – wskazują autorzy pisma. Zapowiadają też, że sformułowania znajdujące się w uzasadnieniu zaskarżanej decyzji wydanej przez dyrekcję Muzeum Auschwitz „zostaną osobnym trybem poddane ocenie prawnej m.in. jako nielicujące z powagą reprezentowanej instytucji Państwa Polskiego”.

SKLEP-WPRAWO.PL

Pismo Stowarzyszenia Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych skierowane do ministra Glińskiego, zostało również przekazane do wiadomości m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Marszałka Senatu Stanisława Karczewski.

Przeczytaj też:

„Nie-Żydzi” na tablicach w Auschwitz. Szokujące oświadczenie dyrekcji muzeum

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. zyz mówi

    Tak funkcjonuje POLIN dla tubylców, czyli „zwierząt podobnych do ludzi” (Talmud)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.