W służbie społeczeństwu i polskiemu rolnictwu. Dni Wierzbinka 2018

Fundacja Gęsi / Fot. A. i K. Żabierkowie
0

Polskie rolnictwo przeżywa kryzys. I pomimo pięknych obietnic i deklaracji, wyjście z tego kryzysu nie jest obecnie widoczne. Dlatego też cieszą inicjatywy podejmowane przez gminne samorządy, które w czasie dorocznych imprez wspierają lokalnych wytwórców w propagowaniu ich towarów.

Przykładem takiej imprezy są coroczne Dni Wierzbinka (powiat koniński), które w czasie dwudniowego trwania dostarczają mieszkańcom możliwość poznawania lokalnej historii poprzez konferencję naukową, organizowaną w zabytkowym pałacu w Wierzbinku (W tym roku odbyła się X Konferencja, pt. „Pogranicze Kujawsko-Wielkopolskie”) oraz promocji poprzez ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny, na których wystawcy z całej Polski prezentują swoje wyroby, nie tylko z dziedzin rzemieślnictwa w wiklinie, w słomie i w drewnie, lecz również swoje wyroby pochodzące z rodzinnych gospodarstw.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W czasie tegorocznych targów zwiedzający mogli zaopatrzyć się w m.in. produkty pszelarskie, lecz również wyroby z polskiej gęsiny. Jedno ze stoisk przykuło szczególnie naszą uwagę. Należało ono do fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi z gminy Kruszwica. Fundacja założyła sobie cel, jakim jest dotarcie do szerokiego kręgu odbiorców produktów i wyrobów z ekologicznych gęsi oraz przekonanie o ich wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej. Jednocześnie fundacja promuje polski produkt lokalny, będący dostrzegalny za granicą (m.in. Niemcy), jednak słabo znany na polskim rynku, biorąc pod uwagę pochodzenie produktu.

Jak co roku wybrano również zwycięzców w kategoriach na najlepsze produkty z Wierzby i Wkliny, rzeźby w drewnie i rękodzieło artystyczne. W pierwszej kategorii Puchar trafił do p. Danuty Matejko z Rudnika nad Sanem (województwo podkarpackie), za najlepsze rzeźby w drewnie uznano wyroby Pana Mariusza Markiewicza (Cząstków), natomiast puchar w kategorii rękodzieło artystyczne trafił do p. Iwony Niewadzisz z Rogowa ( województwo łódzkie).

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Składamy również wyrazy uznania dla władz gminy, które przez tyle lat dbają o prestiż tej imprezy, która każdego roku dociera do coraz większej ilości osób, przyciągając do Wierzbinka nie tylko rolników i wykonawców rzemieślniczych z Wielkopolski, lecz również z terenów całego kraju.

Przeczytaj także:

„Walczymy o godne życie!” Protest rolników – Wróblew-Sieradz (8.05.2018). Pełna relacja i komentarz [WIDEO]. Reżimowe media milczą!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.