Historia Wielkiej Polski. Grudzień: zbrodnia w Kopalni Wujek, Powstanie Wielkopolskie, Nobel dla Sienkiewicza…
Grudzień to czas kiedy niewielu z nas zwraca uwagę na wydarzenia, jakie na przestrzeni dziejów tworzyły historię Polski. Zajęci przygotowaniami do Świat, zapominamy, że ostatni miesiąc roku jest symbolicznym momentem, w którym nie tylko możemy uporządkować sprawy duchowe przy konfesjonale, lecz również podsumować wydarzenia historyczne naszej Ojczyzny, które zaprowadziły nas do obecnej chwili.
6 grudnia większości z nas kojarzy się miłym dniem wręczania sobie prezentów w dniu wspomnienia liturgicznego św. Mikołaja. Jednak dzień ten zapisał się na kartach polskiej historii ciemnymi zgłoskami. Tego dnia w miejscowości Radnot w roku 1656 król szwedzki Karol Gustaw zawiązał w czasie, kiedy naród polski rozpoczął walkę o swoją suwerenność w czasie szwedzkiego potopu, porozumienie będące zapowiedzią rozbioru Rzeczypospolitej. W wyniku tego król szwedzki planował zająć (…) Kujawy, Prusy Królewskie, część Mazowsza, cztery powiaty litewskie (kowieński, wołkowyski, upicki, bracławski), Inflanty i Kurlandję. Kurfirst (elektor brandesburski był nim wówczas Fryderyk Wilhelm- od autorów) miał zagarnąć Poznańskie, Kaliskie, Łęczyckie i Sieradzkie z Wieluniem. Bogusławowi Radziwiłłowi zapewniono władanie województwem nowogródzkiem i wszystkiemi własnymi dobrami. Chmielnicki sięgnął po Ukrainę. Resztę państwa planowano oddać Jerzemu Rakoczemu. Pomimo, że udało się Polakom zażegnać to niebezpieczeństwo, jednak (…) Szwedzki projekt rozbioru Polski był dotychczas bezprzykładny w dziejach świata cywilizowanego i stał się wzorem dla twórców pózniejszych rozbiorów1.
10 grudnia 1905 roku Henryk Sienkiewicz za swoją powieść pt. „Quo Vadis” odebrał nagrodę Nobla z dziedziny literatury2. W momencie odbioru nagrody nasz wielki mistrz pióra rzekł: Ci, którzy mają prawo ubiegać się o nagrodę (…) nie należą do ludzi jednego szeregu i nie są mieszkańcami jednego kraju (….) Dlatego też wysoki areopag, który tę nagrodę przyznaje (…) wieńczą nietylko poetę, ale zarazem i naród, którego synem jest ów poeta. Stwierdzają oni tem samem, że ów naród wybitny bierze udział w pracy powszechnej, że praca jego jest płodna, a życie potrzebne dla dobra ludzkości. Jednakże zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski! Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów że ona żyje! …Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!… Głoszono ją podbitą, a oto dowód, że umie zwyciężać!...3
13 grudnia jest również wspomnieniem tragicznych wydarzeń związanych z wprowadzeniem przez zbrodniarzy komunistycznych stanu wojennego. Pomimo faktu, że minęło już 37 lat, zachowanie się niektórych grup w czasie upamiętnienia tych wydarzeń choćby w czasie spotkania w Dąbrowie Górniczej jasno pokazują, że komuna w Polsce ma się dobrze i niestety wiele wody w Wiśle przepłynie zanim doczekamy się symbolicznego już ukarania zbrodniarzy wojennych mających na rękach krew polskich obywateli, m.in. z kopalni KWK „Wujek” w Katowicach.
W przerwie między Świętami Bożego Narodzenia a przygotowaniami do Sylwestra czeka nas jeszcze jedna wielka rocznica – stulecie wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prasa okresu II RP, wspominając to wydarzenie, pisała: 27 grudnia 1918 r. wzeszło słońce wolności znowu, i nie było już mirażem złudnym, jeno prawdziwem życiodajnem słońcem, oto w dniu tym znów się orły lechickie do lotu zerwały z prastarej Piastów ziemicy, a już skrzydeł wróg im nie połamał, bo sam miał strzaskane skrzydła niemiecki czarny ptak4.
W grudniu 1941 roku rozpoczęła się również wojna japońsko-amerykańska. Jej początkiem był atak bez wypowiedzenia wojny na amerykańską bazę wojenną Pearl Harbor. Mało jednak osób wie, że pierwszą ofiara japońskiego nalotu był Robert Niedźwiedzki, który został uhonorowany przez władze amerykańskie pierwszym pomnikiem wojennym odsłoniętym w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej5.
Grudzień, pomimo okresu przedświątecznego, jak każdy miesiąc zapisał w ponad tysiącletniej historii naszej Ojczyzny różnorakie karty będące świadectwem walki i poświęcenia dla Polski. Pamiętajmy jednak, że historia Polski nie jest zamkniętą księgą. Tworzymy ją obecnie i nasze decyzje będą oceniane tak jak obecnie my oceniamy naszych przodków m.in. z XVIII wieku, który był okresem upadku Rzeczypospolitej.
1 Z. Szreniawa, Szwedzki projekt rozbioru Polski, „Kurjer Warszawski” 1930, nr 334, s. 4-5.
2 Ćwierćwiecze fundacji Nobla, „Kurjer Warszawski” 1925, nr 344, s. 5-6.
3 Sienkiewicz w Sztokholmie, „Kurjer Warszawski” 1905, nr 352, s. 4.
4 W rocznicę powstania 27.grudnia, „Goniec Wielkopolski” 1927, nr 297, s. 1.
5 Pierwszy padł Polak, „Biuletyn Informacyjny” 1942, nr 125, s. 5.
Na wspomnienie i upamiętnienie zasługuje także jedna z pierwszych masowych egzekucji II wojny światowej, dokonanej przez Niemców 27 grudnia 1939 r. w podwarszawskiej miejscowości Wawer. Wbrew prawu międzynarodowemu zastosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej i rozstrzelano 107 niewinnych cywilów. Polecam reportaż Pana Antoniego Rokickiego na ten temat „Czarny poranek” https://youtu.be/5TNTJL4cJSM 🙂👍
A terz polski rzad nie mowi o podwyrzkach tylko inflacaja glopkow robia z calego narodu!!