Polska ma oddać Żydom dzieła sztuki znajdujące się w polskich muzeach

Muzeum Narodowe w Warszawie/ fot. Wikipedia
14

W 20. rocznicę podpisania Deklaracji Waszyngtońskiej dotyczącej zwrotu zrabowanych przez nazistowskie Niemcy dzieł sztuki, w Berlinie odbyła się konferencja poświęcona realizacji wytycznych deklaracji. – Wiele krajów całkowicie zignorowało zasady zwrotu dzieł sztuki przyjęte w deklaracji – powiedział podczas otwarcia konferencji (26.11.2018) doradca Departamentu Stanu USA Stuart Eizenstat.  – Większość z tych krajów sama była ofiarami nazizmu. Nie mówimy, że te kraje brały udział w rabunku należących do Żydów dzieł sztuki, ale mówimy, że w drodze handlu dziełami sztuki weszły one w posiadanie tych dóbr kultury –wyjaśnił.

Eizenstat podkreślił, że Węgry, Polska, Hiszpania, Rosja, Włochy, Rumunia, a także kraje latynoamerykańskie, jak Argentyna czy Brazylia, powinny jak najszybciej rozpocząć badania nad pochodzeniem dzieł sztuki w swoich zbiorach, do czego zobowiązały się jako sygnatariusze Deklaracji Waszyngtońskiej. Eizenstadt stwierdził, że w Polsce znajdują się dzieła sztuki zagrabione Żydom mieszkającym m.in. w Holandii. Miały one trafić do Polski w ramach późniejszych transakcji. Holenderski rząd przygotował listę dzieł sztuki, które kiedyś należały do żydowskich obywateli Holandii, a obecnie znajdują się w Polsce. – Przydałaby się polsko-holenderska współpraca w zakresie badań nad pochodzeniem, aby wyjaśnić tę sytuację, ale polski rząd utrzymuje, że będzie zajmował się wyłącznie dziełami sztuki wywiezionymi z Polski – powiedział Eizenstat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder skrytykował zbyt powolny proces zwrotu dzieł sztuki we Francji, na Węgrzech i w Holandii. Jak podkreślił, zaledwie 10 proc. muzeów i instytucji kultury rozpoczęło poszukiwania. – Chcemy, aby to było 100 proc., a nie 10 proc. W przeciwnym razie nie przepędzimy demonów II wojny światowej – mówił.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce, Lauder powiedział, że do polskich muzeów „trafiło wiele dzieł sztuki zrabowanych Żydom” w czasie wojny. – Polska mówi, że termin zwrotu minął. Kto samowolnie nastawił ten zegar? – pytał Lauder.

Źródło informacji i cytatów: nytimes.com, dw.com

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Finkelstein ostrzega, Polska nie słucha

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. piotr p mówi

  Żydowskie dzieła sztuki? Oddajmy im Dudę, Kaczyńskiego i Morawieckiego na początek.

  1. Piotr Bein mówi

   Również dzieło sżtuki sakralnej: zżydłacony KK.

 2. Andrzej mówi

  No i teraz Gliński z Moroweickim będzie najpiekniejsze obrazy żydom oddawał? Pewno naczelnik tak im rozkaże. A szwedzi mają tysiące naszych dzieł i co dobra podmiano chanukowa?

 3. polak mówi

  a szkopy już wam oddały – bo tych 1.600 wagonach pełnych dóbr a wywiezionych z Polski w czasie wojny pewnie coś tam było

 4. Dariusz mówi

  Ja chyba śnię! Jakie dzieła sztuki? Co najwyżej tonę napletków i pejsów!

 5. klamcy ! hipokryci !! mówi

  Rozumieie teraz dlaczego tak wielkie pieniadze przeznaczaja na wykup dziel pisiaki by zwrocic „starszym braciom )
  Coraz gorzej w Polsce !!!!
  ” rozdziobią nas kruki i wrony „

 6. Robert mówi

  Niechże wreszcie Żyd Roosevelt odda Polsce Kresy Wschodnie które ukradł w Jałcie razem z tym błaznem Churchillem

 7. Robert mówi

  Jeśli oddadzą te ziemie,wszak w nowym cybergułagu walka toczy się głównie o Nią,pan Duda za przeproszeniem z pełnym uzasadnieniem brania każdej obelgi wobec Polski na siebie,w tej sytuacji odważnie przekaże cały skład złotego pociągu amerykańskim żydom wraz z dostępem do największej na świecie podziemnej stacji

 8. George mówi

  Żydy to istny dopust Boży. Jeśli nie powtórzymy w trybie pilnym Marca’68, to obudzimy się pewnego dnia z ręką w nocniku. A może już jest za późno?

 9. rychu mówi

  Żydy ida na wyrwe roszczenia beda rosły wraz z konsumpcja az do momentu ze Bóg dał zydom w posiadanie Ziemie

 10. MSW mówi

  Niech też Szwajcaria odda wszystkim zainteresowanym obrazy z zaszyfrowanych skrytek numerycznych. Dlaczego mamy oddawać cokolwiek Żydom? Przecież Żydzi byli wtedy obywatelami II Rzeczypospolitej, a nie Izraela.

 11. Jerzy mówi

  Niech USA oddadzą ziemie Indianom !

 12. Renia mówi

  Tak 🙉ukradliśmy im ,dzieła sztuki, kamienice, i ciekawe co jeszcze od nas zechcą 🤬😡…Bóg dał żydom życie ,a Polakom odwagę by ich chronić przed Niemcami…to już zapmnieli

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.