Żołnierz Wehrmachtu przecina biało-czerwoną wstęgę. Szokująca uroczystość w Łabiszynie

Łabiszyn: otwarcie zabytkowej Wozowni/ fot. Facebook Gazeta Pomorska
35
SKLEP-WPRAWO.PL

W sobotę (22.06.2019) w Łabiszynie (woj. kujawsko-pomorskie) otwarto wyremontowaną zabytkową Wozownię, w której znalazła się wystawa dotycząca historii miasta, a w przyszłości mają odbywać się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. I można byłoby tej uroczystości tylko przyklasnąć, gdyby nie jeden szczegół. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek i żołnierz Wehrmachtu. A konkretnie rekonstruktor Krzysztof Zawiliński ubrany w mundur żołnierza Wehrmachtu.

Jak doszło do tej szokującej sytuacji? Czy obaj panowie nie rozumieją, że żołnierz Wehrmachtu przecinający biało-czerwona wstęgę musi budzić złe skojarzenia i negatywne emocje? Przecież żołnierze w takich mundurach dokonali zbrojnej agresji na Polskę w 1939 roku i dokonali licznych zbrodni na polskich obywatelach! Czy to obu panom nie przeszkadza?

Otwarcie Wozowni odbyło się podczas Łabiszyńskich Spotkań z Historią. Jednym z elementów tej imprezy była inscenizacja walk w Normandii w 1944. Wzięły w nich udział grupy rekonstruktorów z Polski i zagranicy, m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7, którego przewodniczącym jest Zawiliński. Grupa występowała w mundurach Wehrmachtu.

Przecinanie biało-czerwonej wstęgi przez rekonstruktora w niemieckim mundurze wywołało negatywne komentarze w Internecie. „Niezależnie od kontekstu bardzo niesmaczna sytuacja z udziałem człowieka przebranego w mundur niemieckiego żołnierza z okresu, najokrutniejszej wojny świata, przecinającego biało – czerwona…” – napisał Artur Jakubowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w sąsiednim Barcinie.

Gazeta Pomorska poprosiła o komentarz burmistrza Kaczmarka. Z jego oświadczenia wynika, że nie widzi on nic niestosownego w przecinaniu biało-czerwonej wstęgi przez rekonstruktora w mundurze zbrodniczej armii niemieckiej. „Całe łabiszyńskie rekonstrukcje to od początku do końca teatr, a w teatrze są różne stroje” – powiedział burmistrz. „Pan Zawiliński był w grupie występującej w mundurach Wehrmachtu. I cały dzień, w takim przebraniu będąc, przyszedł na otwarcie naszej wozowni. Został też zaproszony, jako współtwórca Łabiszyńskich Spotkań z Historią, do przecięcia wstęgi” – wyjaśnia.

Gdyby burmistrz poprzestał na takim komentarzu można by pomyśleć, że jest po prostu pozbawiony wyobraźni i nie rozumie, że pewnych rzeczy po prostu się nie robi. Ale dalsza część oświadczenia burmistrza Kaczmarka jest po prostu szokująca.

„Należy mieć przy tym świadomość – jeśli już odnosimy się do komentarzy, że wozownia nigdy nie spełniała funkcji walki o polskość. Była obiektem gospodarczym, pomocniczym przy działalności młyna. Ponadto nasze łabiszyńskie ziemie to miejsce, gdzie mieszkało wielu Niemców, robili sporo interesów w młynie, a ich obecność w okresie przedwojennym nie budziła problemów. Poprzez takie komentarze jak na Facebooku, naprawdę zaczynamy wchodzić w obszary nacjonalizmu. Tymczasem mieszkamy w Europie, historię winniśmy weryfikować w sposób zrozumiały. Ponadto warto pamiętać, że ci, którzy byli po złej stronie, nie zawsze byli tam z własnej woli. Rozdrapujemy to, ale gdy chcemy korzystać z innych dóbr europejskich krajów, chętnie to czynimy. Bardziej logicznie analizujmy zjawiska historyczne. Nie będzie żadnych przeprosin, nie widzę podstaw, jesteśmy na rekonstrukcjach, naszym celem nigdy nie było tworzenie wątków nacjonalistycznych – odcinamy się od nich, a przybliżamy historię. Poza tym jestem daleki od polemik, nie interesują mnie wypowiedzi kogoś, kto nawet się u nas nie pojawił, a zazdrości” – powiedział burmistrz Łabiszyna.

Mój komentarz: Jeśli dla burmistrza Łabiszyna krytyka celebry z udziałem żołnierza zbrodniczej armii nazistowskich Niemiec jest „wchodzeniem w obszary nacjonalizmu”, a „historię winniśmy weryfikować w sposób zrozumiały”, to chyba pora zastanowić się, czy burmistrz nie jest przypadkiem zwolennikiem relatywizowania zła i usprawiedliwiania morderczej agresji na Polskę w 1939 roku. Za dwa miesiące będziemy obchodzić 80. rocznicę  wybuchu II wojny światowej. Czy podczas uroczystości upamiętniającej ten tragiczny dla Polski moment burmistrz Kaczmarek również będzie się lansował w towarzystwie żołnierzy Wehrmachtu? Może niech ich wystawi do warty honorowej. To dopiero będzie po europejsku, prawda?

Źródło informacji i cytatu: Gazeta Pomorska

Przeczytaj też:

Haniebne słowa wiceprezydenta Gdańska. Obarczył Polaków winą za wybuch II wojny światowej!

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. PolakMały mówi

  Pani Kasiu! Ten „polono-sceptyk” zapewne uważa, że Niemcy w 1939 r. chcieli nas „ubogacić”, a my, naziści, anty-semici, ksenofobowie, itd. – tej zdrowej post-modernistycznej tendencji w ogóle nie rozumieliśmy! (i dalej nie rozumiemy)

  1. Już panie sorosie? mówi

   Ludzie spod tego posta to debile, opis autorki żenujący a artykuł przedłużany na siłe

  2. Niemiec mówi

   Fajnie by było jakby polska znowu była podzielona…

   Tylko tym razem na Niemcy, Niemcy i Niemcy

  3. Arek mówi

   Dokładnie ?

 2. Robert mówi

  Zrobił się na około wielki szum, z czego ze przeciął wstęgę w przebraniu żołnierza Wehrmachtu. A kto zrobił taki szum Sąsiednie miasteczka ,które zazdroszczą . Sami nie potrafią nic zrobić, to trzeba krytykować. Mogli by wziąść przykład z Pana burmistrza Łabiszyna i coś samemu zorganizować , żeby ludzie z całej Polski i Europy przyjeżdżali na historyczne widowisko. I jeszcze jedno ile szacunku mają do siebie dziennikarze, żeby za parę groszy pisać i publikować takie bzdury.

  1. Janusz I mówi

   Psami poszczuć tego nazistę niemieckiego.

  2. Łucja mówi

   Wstyd mi za Łabiszyn.

  3. AAAA mówi

   chyba ciebie

  4. Robert mówi

   A mi wstyd za ciebie , masz zakaz wstępu do Łabiszyna., wiec wara

 3. z-k mówi

  Ów „europejski” burmistrz jakby przygłupiasty a lekka …..a może i mocno

  1. Andrzej mówi

   Jacy Niemcy ? Przecież to Nadziści zniewolili dobrych Niemców i kazali im to robić wbrew ich woli.

   XDDDDDD

  1. Jack mówi

   Czy pani dziennikarz i inni mądrzy krytykujacy byli kiedykolwiek na inscenizacjach w łabiszynie czy wczuli się w ten klimat i nastrój chyba nie. Jak napisał burmistrz to jest wielki trzydniowy teatr wszystkim obecnym na otwarciu to nie przeszkadzało doskonale wiedzieli kim jest Pan Krzysztof jakie ma zasługi w organizowaniu inscenizacji a że mundur przez te 8 lat imprez w nim chodził a jakim jest człowiekiem pasjonatem naszej historii już pani dziennika nie raczyła się zapytać. A jeszcze coś burmistrz też był przebrany może to bylo ubranie jakiegoś burzuja wyzyskiwacza ludu też źle. Na koniec porostu niektórym żal i zawiść d….. ę ściska i tyle

 4. Janusz I mówi

  Psami poszczuć tego nazistę niemieckiego.

 5. Sulisław mówi

  Zaraz będą ci cudowni niemcy europejscy domagać się w ramach uroszczeń oddawania im nieruchomości, co prawda zniszczonych w czasie II wojny i to przez niemców, ale co tam. Gdy nie ma żadnej władzy a państwo mamy z kartonu i władzę z dykty, to mniejszości szaleją, i to jak.

 6. Marianka mówi

  Widać że wiejska mentalność burmistrza rodem z samych swoich, gadanie o jakiejś 'zazdrości’. Człowieku o czym ty mówisz, ten cylinder ci pasuje jak świni siodło. Wracaj na PGR do PRL

  1. Robert mówi

   Marianka walnij się w ten głupi PGR-oski łeb

 7. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Wszak wiadomo,że Wermacht wkroczył do Polski w 1939 aby bronić Żydów przed polskim antysemityzmem.

 8. Robert mówi

  O jej przebrał się za niemca i co teraz u krzyzujecie go za to ? Co za chory kraj czym dłużej tu żyje, tym bardziej mam dość tego kraju, Polska jest wolnym demokratyczym krajem , według mnie mógł się nawet przebrać za Angele Merkel, byle nie za tego zlodzieja i chahmenta Tuska. Nic się w okolicy nie dzieje, źle miasto nic nie robi . Burmistrz się stara organizuje spotkania historyczne, bysmy poznali i wczuli się w tamte czasy jak nasi przodkowie żyli i walczyli o życie i wolna Polskę, ale niestety nie którym to nie pasuje. Niestety, ale ktoś się musiał przebrać za Niemców, jeżeli ktoś ma pomysł jak zrobić rekonstrukcje II wojny światowej bez Niemców niech się pochwali swoim pomyslem. Brukowce mogą pisać, nagłaśniać, ale kto jest mądry i inteligentny to tylko sie z was śmieje ???. Zachowujecie się jak by popełnił przestępstwo. Wy się cieszcie, że za Hitlera się nie przebrał. Ale możemy podziękować za reklama spotkan historycznych, przez to nagłośnienie mam nadzieje, ze w nastepnym roku przyjedzie jeszcze więcej ludzi, żeby poczuć ten wspaniały klimat i poznać bardzo miłych mieszkańców gminy Łabiszyn.

  1. Jądrek mówi

   Przebrał się za morderce narodu Polskiego, to trochę zmienia postać rzeczy Panie Robert.

  2. Barbara mówi

   I co zazdrość ci dupe ściska ze ty nie możesz

  3. Mari mówi

   Rekonstrukcje są OK, że się przebrał za Niemca z Wermachtu, też dobrze. Przecież nie o to chodzi. Każde przecinanie wstęgi to działanie symboliczne. Mundur niemiecki podczas przecinania wstęgi, to też przecież symbol. I o ten właśnie symbol tu chodzi, a nie o rekonstruktora. Nie musiał on przecinać wstęgi, tylko kto inny. Jeśli jednak musiał, powinien przynajmniej zdjąć marynarkę i czapkę. W przeciwnym razie należy przypuszczać, że ten „Niemiec” został użyty celowo (w celach politycznych). I to Polakom może się nie podobać. I ma prawo.

  4. rychu mówi

   Im szybciej wyjedziesz tym lepiej dla ciebie gudłaju. Wali od ciebie kibucem jak od Michnika

  5. Barbara mówi

   Jak ci coś wali lub śmierdzi radze się codziennie myć, lub conajmniej co 2 dzień. Pomoże juz ci nie będzie smierdzieło

 9. jacuś mówi

  następnym razem przecinał wstęgę będzie oficer SS, ku uciesze burmistrza…

 10. O mówi

  Mądry i inteligentny jest wpis Mari a nie Twój. Zachowaj swoje „mądre i inteligentne” komantarze dla siebie skoro masz problem ze zrozumieniem czytanego tekstu bo ewidentnie nie zrozumiałeś o co chodziło autorowi artykułu.

 11. Marcin Kowalczyk mówi

  Niemcy to naród zbrodniarzy. Burmistrz powinien za takie inscenizacje podpaść pod jakiś paragraf, za propagowanie nazizmu, piastując stanowisko publiczne.

  Nikt tam Wam niczego je zazdrości, drodzy mieszkańcy! Większość polskiego społeczeństwa szwabów nienawidzi i na takich przygłupów jak Wasz burmistrz patrzy z pogardą.

  Plwam na cały naród niemiecki, tfu!

  1. Kamil mówi

   Polecam przeczytać art 256 kodeksu karnego i zwrócić szczególną uwagę na paragraf 3

 12. Marek mówi

  Następnym razem mengele niech przecina wstege świat z lewakami jest do góry nogami. Uroczystość ta dotyczyła Wehrmachtu czy Niemców tam kiedyś żyjących??? Wtedy wstege powinni zamienić na te barwy DDR. Burmistrz nieodpowiedni na tym stanowisku lub szkop proste

 13. Krajowe Forum Samorządowe mówi

  Panie Burmistrzu myślimy ,że mieszkańcy z tego powodu mogą mieć wielki nie smak do tego typu pomysłów. Jeśli jeszcze zostały wydane środki publiczne na taki pomysł , to wymaga wyjaśnienia .

 14. Marusz Kij mówi

  WIDAĆ ŻE ANTYPOLSKA AGENTURA , PODJUDZĄCA POLAKÓW NA STAŁE ZADOMOWIŁA SIĘ PANIE JACKU NA PANA STRONIE.

 15. Marusz Kij mówi

  POZDRAWIAMY ZADAMOWIONĄ TUTAJ NA STAŁE AGENTURĘ ANTYPOLSKĄ

 16. Artamator mówi

  Obecna Polska nie jednorodnym krajem, bowiem od wieków żyje tutaj, jak pączki w maśle, kilka wrogich nam anty polskich narodowości wraz z szabesgojami a jednocześnie wszystkie dotychczasowe elity rządzące bardzo słabo eksponowały kulturę polską powodując to, że nie wiemy kto to jest POLAK .To nie tylko rozbiory, to nie tylko fałszowanie naszej historii ale to, że Polska zamienia się nam teraz w Polin spowodowały nieustanne fizyczne mordy naszych elit..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.