Zniszczono tablicę poświęconą królowi Sobieskiemu. Zamiast niej pojawił się portret Bandery

Jan III Sobieski ok. 1674 roku/portret Daniela Schultza
6

W Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zniszczono tablicę informującą, że w tym miejscu, z inicjatywy polskiej społeczności, ma powstać pomnik króla Jana III Sobieskiego. – Tablica została rozbita, a na ścianie powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach z portretem Stepana Bandery i napisem: „Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów” – informuje Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie.

– U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym – podkreśliła Michniewicz i poinformowała, że inicjatywa budowy pomnika zyskała poparcie lokalnych władz ukraińskich.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nasz komentarz: Banderyzm na Ukrainie jest faktem i skończmy już te opowieści o agentach Putina urządzających antypolskie prowokacje mające na celu zepsucie dobrych relacji polsko-ukraińskich. Nie ma czego psuć. Jak się przez lata budowało „dobre relacje” na kłamstwie, to efekt jest taki, że polscy ministrowe i prezydent jeżdżą na Ukrainę jak proszalne dziady, a i tak nic z tego nie wynika. Ekshumacji pomordowanych Polaków zrobić nie można, a Bandera jest bohaterem książeczek dla ukraińskich dzieci. Ukraińcom w ogóle nie przeszkadza, że ich bohaterami są sprawcy ludobójstwa. Szefem ukraińskiego IPN jest człowiek negujący dokonane przez Ukraińców ludobójstwo na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Na Ukrainie nie trzeba agentów i trolli Putina, żeby niszczyć tablicę Sobieskiego i wieszać portret Bandery.

Źródło: tvp.info

Przeczytaj też:

Zapomniane ludobójstwo na narodzie polskim

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. darek mówi

  Moze doczekamy rzadu ktorzy zastosuja symetrie albo asymetrie w tym wypadku… ukrocic wizy dla upaincow, wycofac pozwolenia pracy dla banderowcow… deportowac ich…. Na razie rzad PISu i poprzedni PO przynosil nam Polakow wstyd i hanbe w relacjach z banderowcami….

 2. Jaca mówi

  Jeżeli zbrodniarz Bandera jest ich bohaterem, to co można powiedzieć o ludziach którzy go hołdują i wychwalają ? Tacy to są potencjalnymi naśladowcami swojego „bohatera”. Ludzie bez wiary w Boga i Ducha Świętego , który prowadzi i bez kręgosłupa moralnego. Szok…

 3. Goj mówi

  Ukraina ma tylko jednego bohatera? To już chyba Antarktyda ma więcej bohaterów 😀

  1. Mario mówi

   Nie ma żadnego,bandera to tylko przywódca bandyckiej szajki a nie bohater

 4. Piotr mówi

  Trochę mi to śmierdzi ruską prowokacją. Takie rzeczy robi się dla emocji i podsycaniu nienawiści. Do niczego pozytywnego to nie prowadzi. Ukrainie nie zależy na złych stosunkach z Polską, zależy na tym tylko Rosji. Bandera to drzazga, a Poroszenko to taki lewacki żyd prozachodni z jednej piaskownicy z żydami z UE. Banderyzm został wprowadzony na Ukrainie wbrew Polsce ale o Polskę się nikt nie martwił bo żydzi się z nią nie liczą. Teraz może się to zmienić i Ukraina będzie miała pata Polską, czego nikt nie przewidział. Przeciętny Ukrainiec nic nie wie o Banderze albo, zgodnie z propagandą ukraińską, tylko pozytywne (często naciągane) rzeczy.

 5. Walka Cywilizacji mówi

  Komu przeszkadza Sobieski?
  Czy Ukraińcy nie mają pośród siebie muzułmańskich islamistów? Trzeba by się sprawie przyjrzeć bliżej, natomiast tablica powinna być naprawiona przez władze Ukrainy, które winny w ten sposób pokazać, ze odcinają się od tego typu przejawów nienawiści. Jeśli by nie miały ku temu woli, władze polskie powinny zmniejszyć pomoc dla Ukrainy o właściwą sumę na cel remontu tej cennej pamiątki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.