Zmiana nazwy Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku? Wojewoda składa wniosek

Auschwitz / fot. youtube
1

Zwracam się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. Jestem przekonany, że poprzez wzgląd na fakty historyczne słuszne jest wprowadzenie nazwy „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku” – we wniosku do prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego napisał wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek.

Wniosek wojewody to odpowiedź na nowelizację ustawy o IPN zakładającej penalizację osób przypisujących Polakom niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej, a która w środowiskach żydowskich wywołała wielki horror.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak w piśmie zaznacza wojewoda, wniosek został skierowany po licznych apelach ze strony środowisk kombatanckich i medialnych.

Powyższy wniosek sformułowany został w oparciu o liczne apele środowisk kombatanckich z terenu województwa lubelskiego oraz przedstawicieli mediów publicznych. Kluczowa w tym kontekście jest również ostatnia nowelizacja Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zmiana nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku bez wątpienia miałaby także walor edukacyjny, ponieważ uświadamiałaby osobom je odwiedzającym rzeczywistą genezę obozu oraz tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na jego obszarze – czytamy we wniosku.

Przemysław Czarnek zwrócił także uwagę na potrzebę rozważenia zmiany nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mając nadzieję na pozytywne ustosunkowanie się przez Pana Premiera do prośby sformułowanej na wstępie, pragnę zaznaczyć, że w opinii środowisk kombatanckich oraz mojej, należałoby również rozważyć możliwość zmiany nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – napisał.

Źródło: Facebook

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Joanna mówi

    A nie mozna bylo wprowadzic tych zmian jakies 50 – 60 lat temu ? To jak ten Oboz sie nazywal do tej pory ?
    Dobrze , ze robia, ale czemu dopiero dzisiaj ????

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.