Zbyt późno i zbyt rzadko, czyli jak seniorzy w Polsce badają słuch
Skala kłopotów ze słuchem wśród Polaków jest ogromna – badanie wykonane przez Instytut Badań IQS na zlecenie Amplifon pokazuje, że takie problemy dotykają aż 51% osób powyżej 60. roku życia. Jedną z głównych przyczyn jest fakt, że pomimo zaleceń regularnych badań, wiele osób do specjalisty przychodzi zbyt późno lub nie przychodzi w ogóle. Przypadający 3 marca Światowy Dzień Słuchu to idealna okazja, by wzmacniać świadomość w zakresie profilaktyki słuchu wśród seniorów.
W badaniu IQS osoby cierpiące na problemy ze słuchem przyznają, że skutki niedosłuchu odczuwają w codziennym życiu. Badani najczęściej wskazują na trudności podczas oglądania TV/słuchania muzyki (56%), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55%), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (46%) czy problemy z funkcjonowaniem w codziennym życiu np. podczas zrobienia zakupów (44%).
Zbyt późno badamy słuch
Jedną z przyczyn dużej liczby osób dotkniętych trudnościami ze słuchem jest brak świadomości
i związany z tym niski poziom diagnostyki. Aż 60% badanych seniorów przyznało, że nie badali słuchu od 3 lat lub jeszcze dłużej. Wniosek jest prosty – Polacy często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zdolność słyszenia ulega pogorszeniu.
Wiele starszych osób ignoruje potencjalne problemy ze słuchem, ponieważ tego typu schorzenia najczęściej nie pojawiają się z dnia na dzień, lecz rozwijają się stopniowo przez dłuższy czas. Aż 37% seniorów wskazało, że nie badali słuchu dlatego, że po prostu nie zauważyli żadnych objawów i byli przekonani, że ten problem ich nie dotyczy. Takie osoby traciły czujność, a potrzeba profilaktycznych badań była marginalizowana i odkładana „na później” – mówi Anna Śniegocka z Amplifon.
Na pytanie „Dlaczego nie wykonywał/wykonywała Pan/Pani badania słuchu w ciągu ostatnich 2 lat?” seniorzy odpowiadali także, że zapominali zapisać się na badanie lub nie pilnowali regularności ich wykonywania (łącznie 12%). Wskazywali również na zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza (6%) czy też brak środków na prywatną konsultację medyczną (5%). Brak profilaktyki w wielu przypadkach skutkował zwiększaniem się wady słuchu i koniecznością późniejszego leczenia lub zastosowania aparatu słuchowego.
Kampania Miesiąc Dobrego Słuchu
Kłopoty ze słuchem to problem ogólnoświatowy. Szacuje się, że do 2050 roku dolegliwości słuchu mogą dotknąć niemal 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia lub protezowania aparatami słuchowymi. Dlatego niezwykle ważna jest diagnostyka prewencyjna, która pozwoli szybciej zidentyfikować i przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia.
Teraz przed seniorami pojawia się szansa, by zadbać o swój słuch. Z okazji Światowego Dnia Słuchu mają możliwość skorzystania z akcji „Miesiąc Dobrego Słuchu”. Przez cały marzec w gabinetach Amplifon będzie można wykonać bezpłatne badanie słuchu i rozumienia mowy przy użyciu najwyższej jakości sprzętu oraz skorzystać z nieodpłatnej konsultacji ze specjalistami w zakresie protetyki słuchu.
Regularne kontrole słuchu zalecane są wszystkim, szczególnie jednak osobom, które ukończyły
50. rok życia. Wtedy bowiem najczęściej dochodzi do znacznego pogorszenia słuchu. Badania jednak bezwzględnie powinien wykonać każdy, kto zauważył negatywne zmiany w swoim słuchu lub cierpi na szumy uszne. Warto więc w trakcie naszej akcji przebadać się bezpłatnie w Amplifon, a także sprawdzić nasze aparaty słuchowe i przekonać się, jak podnoszą one komfort życia – dodaje Katarzyna Kowalczyk- Dyplomowany Protetyk Słuchu z Amplifon.
***
O badaniu:
Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w lutym 2023 roku.
Amplifon to światowy lider pielęgnacji słuchu posiadający ponad 11 tys oddziałów w 26 krajach na 5 kontynentach corporate.amplifon.com/en. Od lat pracuje nad poprawą życia milionów ludzi, pomagając im na nowo odkryć wszystkie emocje związane z dźwiękiem. W portfolio marki dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz rozwiniętym technologiom znajdują się wysoce spersonalizowane i innowacyjne aparaty słuchowe.
Na starość słuch marnieje. Do laryngologa po skierowanie na badanie słuchu po 6-9 miesięcznym czekaniu można się dostać . Badanie słuchu może być nawet nazajutrz ale aparat słuchowy (na jedno ucho) nadający się do użytkowania kosztuje powyżej 6-7 tys. PLN a tu już dla większości emerytów zaczynają się schody. Refundacja NFZ jest na poziomie kilkuset PLN.