Zamknięto ostatnią placówkę aborcyjną w stanie Missisipi

fot. pixabay.com
5

Polskie Radio informuje, że w amerykańskim stanie Missisipi zamknięto ostatnią placówkę aborcyjną, która została objęta postępowaniem prawnym. To efekt decyzji Sądu Najwyższego USA, który odrzucił swoją decyzję z 1973 r. uważającą aborcję za prawo człowieka wypływające z Konstytucji, odsyłając sprawy dotyczące aborcji do poszczególnych stanów. Tym samym przywrócono poszczególnym stanom prawo do decydowania w sprawie ograniczenia lub zakazu aborcji.

Przypomnijmy, że w 2018 roku w Missisipi ustanowiono prawo, zgodnie z którym z wyjątkiem nagłej sytuacji medycznej lub poważnej nieprawidłowości płodu, osoba nie może celowo lub świadomie dokonywać, nakłaniać ani usiłować dokonać lub nakłonić do aborcji nienarodzonej istoty ludzkiej, jeśli prawdopodobny wiek nienarodzonej istoty ludzkiej został określony na ponad 15 tygodni.

Przypadek Missisipi

Wówczas to Jackson Women’s Health Organization, jedyna klinika aborcyjna w stanie Missisipi, wniosła pozew do sądu okręgowego przeciwko urzędnikom stanowym, twierdząc, że nowa ustawa narusza konstytucyjne prawo do aborcji. Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Mississippi wydał wyrok doraźny na korzyść powodów i uznał ustawę zakazującą aborcji po 15. tygodniu ciąży za niekonstytucyjną. Sprawa pod zwyczajową nazwą Dobbs przeciwko Jackson (Thomas Dobbs jest stanowym urzędnikiem ds. zdrowia w stanie Missisipi) trafiła do Trybunału Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Piątego Obwodu, który również odrzucił ustawę o zakazie aborcji, uznając ją za niekonstytucyjną.

Kolejne stany zakazują aborcji

Trzynaście stanów uchwaliło prawo (tzw. trigger law), które automatycznie zakazuje aborcji po orzeczeniu Sądu Najwyższego. Z dniem wyroku Sądu Najwyższego zakaz aborcji został wprowadzony w Arkansas, Kentucky, Luizjanie, Missouri, Utah, Dakocie Południowej, Oklahomie, przy czym w stanach Luizjana i Utah zakazy aborcji zostały później zablokowane przez sądy. Po maksymalnie 30 dniach od wyroku zakazy aborcji będą obowiązywały w stanach: Idaho, Missisipi, Dakota Północna, Wyoming, Teksas i Tennessee. Do ochrony przymierzają się stany: Kansas, Montana, Alaska.

Każde trigger law dopuszcza aborcję w przypadku zagrożenia życia matki. Większość z nich nie pozwala jednak na przerwanie ciąży będącej wynikiem gwałtu czy kazirodztwa.

Po czerwcowym wyroku Sądu Najwyższego ws. aborcji, środowiska lewicowe wpadły w szał, o czym pisze korespondent z USA Jacek Matysiak:

J. Matysiak z USA: Aborcja w Ameryce, zwycięstwo konserwatystów Trumpa

Źródło informacji: wPrawo.pl, Polskie Radio

Przeczytaj także:

Grzegorz Braun prezentuje projekt „Stop ukrainizacji Polski” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MACIEJ mówi

  „Prawo do aborcji jest prawem człowieka”.
  Tragikomedia absurdu w pigułce.

 2. Martin Malik mówi

  W Missisipi około 40% populacji to czarni. Trzeba właśnie pozwolić na aborcję, oraz łatwy dostęp do piguł anty-ciążowych i poronnych. W Detroit prawie 80% to czarni. Też trzeba rozdawać piguły zmiast zasiłków i otwierać kliniki aborcyjne.

  Przemawia przeze mnie zdrowy rozsądek. Świat jest przeludniony, a w samej Afryce pod koniec wieku będzie już 2mld murzynów Bambo. Chyba każdy rozsądny człowiek się ze mną zgodzi?

 3. Michu. mówi

  ,[email protected] Spieprzaj aborcyjny rasisto. Martwisz się przeludnieniem? Jedz do Holandii na eutanazję. Aborcja tylko w wyjątkowych sytuacjach, gwałt, czy zagrożenie życia , bo to zabójstwo dziecka. Ktoś nie chce wychować, zawsze może oddać do adopcji. Po co zabijać? Świat nie jest wcale przeludniony, opowiadasz skrajnie lewackie idiotyzmy. W Stanach Na 9 mln km kw żyje ok 330 mln ludzi. W Chinach ma podobnym obszarze aż 1,4 mld. Do depopulacji nawołują pseudoekolodzy, aborcjoniści i jak się okazuje rasiści. Nie myślałem, że w Polsce są tacy, którym przeszkadza czarny kolor skóry. Niestety są, czemu dałeś dowód swoim wpisem. Przynosisz wstyd swojej Mamie, która Cię urodziła i nie myślała o przeludnieniu planety. Przemyśl to i zmień poglądy. Kolor skóry nie świadczy o człowieku. Może być wspaniały biały jak i bandyta Hitler czy Putin. Tak samo z czarnymi, żółtymi i każdą rasą.

 4. Martin Malik mówi

  @Mnichu

  Rozpisałeś się. Mój wpis nie był o tym kto jest dobry a kto zły. Przeludnienie w pewnych krajach oraz brak jedzenia i niszczenie natury to są fakty. Ludzi jest za dużo, a pewne kraje są ekstremalnie przeludnione. Polisa 1 dziecka w Chinach była dobrym pomysłem, ale w Nigerii oni tego nie zrozumieją.
  Obecnie 1.6mld ludzi w 96 krajach ma kłopoty z żywnością.

  Czarny kolor skóry mi nie przeszkadza. Cieszę się że jest różnorodność, i po to między innymi podróżuję, aby tylko nie było całego świata w Europie.

  Czyli moje poglądy są lewicowe i jednocześnie rasistowskie, tak? Ciekawe! Może po prostu nie są fundamentalnie katolickie. Przeczytałem więcej książek niż tylko jedną Biblię. Oczywiście że lepiej jest w ogóle nie dokonywać aborcji, ale jeszcze lepiej jest edukować jak zapobiegać niechcianym ciążom.

 5. piotr mówi

  Zabijanie dzieci nienarodzonych jest owocem braku miłości, myśleniem o sobie i ściągnie na nasze głowy gniew Boży. Każde życie jest świętością i należy do Boga. Aborcja na Ukrainie to zabieg całkowicie legalny i może być wykonany niezależnie od sytuacji. Rocznie na Ukrainie w majestacie prawa jest zabijanych 75 tyś niewinnych dzieci. Jeśli nie chcemy podzielić losu Ukrainy, musimy się nawrócić, powrócić do Boga. A co powinien zrobić rząd, w trybie natychmiastowym wprowadzić całkowity jej zakaz, nie bacząc na protesty upadłych kobiety podjudzanych przez feministki i środowiska LGBT. Dzieciobójczynie nawet zwierzęta nie zabijają swego potomstwa, tylko troszczą się o nie wspólnie często z narażeniem własnego życia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.