Zamach na Putina? USA i Ukraina odcinają się od ataku

3

Kreml oświadczył, że we wtorek (2.05.2023 r.) wieczorem Ukraińcy przeprowadzili próbę ataku dronami na kremlowską rezydencję prezydenta Rosji Władimira Putina. – Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań odwetowych kiedykolwiek i gdziekolwiek uzna to za stosowne – stwierdzono. Biały Dom i Zełenski zaprzeczają jakoby mieli jakikolwiek udział w ataku.

Służby prasowe Kremla poinformowały, że zeszłej nocy ‘reżim w Kijowie’ próbował zaatakować rezydencję rosyjskiego prezydenta na Kremlu przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych. W oświadczeniu cytowanym przez agencję prasową TASS czytamy, że zaplanowany akt terroryzmu i zamach na życie prezydenta Rosji, który miał miejsce tuż przed Dniem Zwycięstwa i Paradą 9 Maja, w której wezmą udział zagraniczni goście. Dodano, że Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań odwetowych kiedykolwiek i gdziekolwiek uzna to za stosowne. Wskazano, że dzięki działaniom służb wojskowych z wykorzystaniem kontroli radarowej, drony zostały zniszczone, a w czasie ataku Władimira Putina nie było na Kremlu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Agencja Reuters przekazała, że zdaniem rzecznika prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Pieskowa Ukraina działała na rozkaz USA. – Próby wyparcia się tego (ataku na Kreml), zarówno w Kijowie, jak i w Waszyngtonie, są oczywiście absolutnie śmieszne. Dobrze wiemy, że decyzje o takich działaniach, o takich atakach terrorystycznych nie zapadają w Kijowie, ale w Waszyngtonie – powiedział Pieskow.

John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. komunikacji strategicznej, oskarżenia rosyjskie nazwał „śmiesznymi”, zaś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprzecza, jakoby jego kraj miał cokolwiek wspólnego z atakiem na Kreml. – Nie atakujemy Putina ani Moskwy – powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej w Helsinkach. – Nie mamy do tego wystarczającej ilości broni. Dlatego nie używamy jej nigdzie indziej – wyjaśnił Zełenski.

Źródło informacji i cytatów: TASS, Reuters, CNN

Przeczytaj także:

J. Międlar: Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu…

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. W K mówi

    Ukraińcy w sprawie tej wojny częściej kłamią od Rosjan. To nie pierwszy ukraiński atak dronami na Rosję.

  2. Ewa-Maria mówi

    W tej kwestii wierzę Rosjanom.

  3. Krzysiu mówi

    Inscenizacja a reżyserem nie kto inny jak Putin. Jeszcze nie dawno Rosja chwaliła się jak to jest uzbrojona w tarczę antyrakietowe, że nic nie przeciśnie się na terytorium Rosji a tu nagle dwa drony rzekomo ukraińskie sobie spokojnie szybują i to jeszcze nad rezydencją Wladimira.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.