Zakończono wycenę strat wojennych Polski. To ponad 880 miliardów dolarów!

zniszczona Warszawa/fot. youtube
8

Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych przedstawiono wyliczenie wysokości strat poniesionych przez Polskę na skutek II wojny światowej. Zdaniem przewodniczącego zespołu Arkadiusza Mularczyka (PiS) najbardziej kompleksowo ten problem ujmował sporządzony w 1947 roku raport Biura Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów. Według tego opracowania wartość strat wojennych Polski to ok. 50 mld dolarów amerykańskich (według wartości z 1939 roku), co po przeliczeniu na wartość z 2018 roku wynosi ok. 886 mld dolarów amerykańskich.

Niemcy utrzymują, że Polska zrzekła sie reparacji i w związku z tym nie zamierzają płacić za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Natomiast według opinii Biura Analiz Sejmowych, o którą wnioskował poseł Mularczyk, zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że wygasły lub uległy przedawnieniu, jest nieuzasadnione.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Źródło informacji: pap

Przeczytaj też:

Związek Wypędzonych o polskich żądaniach reparacji wojennych: „pozbawione są jakiejkolwiek legitymacji prawnej i moralnej”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. krzysiek mówi

  na wojnach sie bogacili ! teraz zapłaccie za mordy , zlodziejstwa , zniszczenie gospodarcze Polski .
  Spostrzegawczy …przyjdzie kolej na rosjan , zydów i reszte , cierpliwosci .

  1. sten mówi

   Przestańcie p …… owiedzmy fantazjować . Tak, od rosji już jadą wagony na szerokich osiach złota pełne całe mokre od łez narodu rosyjskiego za krzywdy popełnione nam Lachom a im słowianom , braciom rodzonym dziś miłym ! Ha ha
   Po Ile to wy tu wszyscy macie latek po 3 że takie baje snujecie?
   Jakie są rosyjskie realia od 500 lat ? No chłopcy i dziewczęta pobudka z tego słodkiego snu o polskim forcie Knoks !!!
   Po miłościwie nam panujących w kraju szabes gojach szykujcie się na spłate po chyba 20 tys $$$ zielonych od każdego Polaka dla chazari- bo żydami to one nie soo ..
   Od Szwajcarów mimo że stawali okoniem za martwe konta i tak wydarli chyba 1,8 mld $$
   Wydrą i od nas , jak nie po dobroci to przez amerykańskie sądy zajmując wszystkie nasze interesy w świecie. . Ten Daniels z kapeluszowymi judaszami tu z nudów nie przyjechali . Urabiają największy geszeft o czasów wyjścia z egiptu z ,,pożyczonym,, złotem .
   Są duże szanse że w roku 3000 będziemy na stronach bibli w roli stokroć gorszej od egipcjan i ,,exodusu,,

  2. sten mówi

   Errata ups ale poniosło mie hoho … wierze że jak się weźmiemy jako całość, jako naród to damy rade wykręcić się z tych szatańskich sideł . No jak nie my to kto?!
   Prośmy usilnie Boga o mądrość .

 2. Robert mówi

  Zapomnieli o kalifacie na terenie byłej Szwecji .Upsala!Korona!

 3. piotr p mówi

  Problem jest taki, że IIWŚ organizowały USA.

 4. Sławomir mówi

  No tak. Tyle tylko, że zrzeczenie podpisali urzędnicy PRL, wobec urzędników NRD. Ponieważ PRL nie uznawał RFN (czyli demokratycznej części Niemiec), a RFN nie uznawał NRD, okazuje się, że komuniści podpisali zrzeczenie między sobą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.