Zakaz dla Marszu Suwerenności 1 maja. Powód? Przygotowania do uroczystości 3 maja i prounijna celebra na Zamku Królewskim

prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski/ fot. twitter
3

1 maja 2019 w Warszawie, w 15. rocznicę przyłączenia Polski do Unii Europejskiej, miał odbyć się Marsz Suwerenności organizowany przez Młodzież Wszechpolską, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Konfederację. Nie wiadomo jednak, czy do niego dojdzie, ponieważ warszawski Ratusz wydał dziś (26.04.2019) zakaz dla tego zgromadzenia. Poniżej treść komunikatu w tej sprawie.

Urząd m.st. Warszawy informuje, że w pismach przekazanych organizatorom zgromadzeń publicznych zgłoszonych na 1 maja, zakazuje ich przeprowadzenia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwsza decyzja dotyczy zgromadzenia na trasie: plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ul. Świętokrzyska, z zakończeniem na ul. Jasnej. We wniosku organizator wskazał  10 000 uczestników.

Powodem zakazu jest wcześniejsze zajęcie terenu przez Kancelarię Prezydenta RP pismem z 14 stycznia 2019r. o wydanie zezwolenia na zajęcie pl. Zamkowego w celu przygotowania i przeprowadzenia centralnych uroczystości Narodowego Święta 3 Maja z udziałem Prezydenta RP. Na pl. Zamkowym od 30 kwietnia 2019 r. mają być budowane trybuny i podesty. Do ich budowy wykorzystywany ma być ciężki sprzęt i maszyny budowlane. Organizator uroczystości państwowych otrzymał w tym zakresie stosowne zezwolenie Zarządu Terenów Publicznych na wykorzystanie terenu.

W ocenie Urzędu Miasta prace na pl. Zamkowym z użyciem ciężkiego sprzętu oraz fakt, że obecnie jego powierzchnia jest wykorzystywana częściowo przez ogródki  gastronomiczne, pomieszczenie na placu zgłoszonej liczby 10 000 uczestników nie jest możliwa.

Dodatkowo 1 maja na Zamku Królewskim odbędzie się spotkanie premierów, organizowane na zaproszenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu pn. „Together for Europe. High Level Summit” uczestniczyć będą szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier. Wydarzenie to może także wpłynąć na możliwość ograniczenia przez Służbę Ochronę Państwa dostępności do Zamku Królewskiego od strony pl. Zamkowego.
Zaproponowana przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zmiana miejsca zgromadzenia nie została przez organizatora zaakceptowana.

Druga decyzja dotyczy zgłoszenia zgromadzenia stacjonarnego na pl. Zamkowym także 1 maja. Z uwagi na fakt, że miejsce tego zgromadzenia jest takie same jak zgromadzania opisanego powyżej – czyli pl. Zamkowy – wydany zakaz został uzasadniony przez Urząd m.st. Warszawy analogicznie jak w przypadku pierwszej decyzji.

Poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego poinformował na Twitterze, że w tej sprawie zostanie złożone odwołanie do sądu. – Uwaga! Ważny apel do wszystkich patriotów: Trzaskowski właśnie zakazał #MarszSuwerenności, który organizujemy 1 maja. Oczywiście idziemy z tym do sądu i nie zamierzamy się podporządkowywać. Bardzo proszę o szczególną mobilizację tego dnia do Warszawy! – napisał Winnicki.

Źródło informacji i cytatów: Twitter, um.warszawa.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Koniec żartów! Albo Polexit, albo witajcie w IV Rzeszy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert mówi

    Ooo,to jak kancelaria przejęła teren,to po marszu.Suweren jest z nic do bani,z terenu Palestyny,Syrii,byłej Jordani

  2. Dan mówi

    Czaskowski narodowców wraz ze swoim pedałem Rabiejem może ich cmoknąć w tyłek

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.