Zabójstwo Solejmaniego to „akt terroryzmu”. Oświadczenie Ambasady Iranu w RP

Qasem Solejmani/ fot. Twitter
3

W piątek (3.01.2020) Ambasada Iranu w RP wydała oświadczenie w związku z zabójstwem gen. Qasema Solejmaniego, które nazwano „aktem terroryzmu”. W oświadczeniu poinformowano, że w opinii Sprawozdawcy ds. Praw Człowieka ONZ akcja USA była nielegalna i stanowiła naruszenie praw międzynarodowych. Poinformowano też, że premier Iraku uznał zabicie gen. Solejmaniego oraz towarzyszącego mu irackiego dowódcy Abu Mahdiego al-Muhandisa za „otwartą agresję i  przeciwko rządowi i narodowi swojego kraju, która może doprowadzić do eskalacji walk, wojny i zniszczeń w wymiarze regionalnym i globalnym”.

W oświadczeniu oskarżono rząd Stanów Zjednoczonych o awanturnictwo i doprowadzenie do zniszczeń i terroryzmu. Wskazano też, że USA ma na celu destabilizację regionu i wezwano „niezależne rządy na całym świecie” do „napiętnowania i potępienia tego rodzaju destabilizujących i samowolnych działań tego państwa”.

Ambasador Iranu przy ONZ, Madżid Tacht Rawanczi, wystosował list do Rady Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego Antonio Guterresa, w którym stwierdził, że zabójstwo gen. Solejmaniego jest „oczywistym przykładem terroryzmu ze strony państwa i jako działanie o charakterze kryminalnym, stanowi złamanie podstawowych praw prawa międzynarodowego, w tym przede wszystkim Karty Narodów Zjednoczonych”. W wywiadzie udzielonym CNN ambasador stwierdził, że USA otworzyły „nowy rozdział, który jest równoznaczny z rozpoczęciem wojny przeciwko Iranowi”, a „odpowiedzią na militarne działanie jest militarne działanie”.

Amerykanie kiedyś dowiedzą się, ile istnień ludzkich ocalił gen. Solejmani – w tym Amerykanów i Europejczyków – pokonując ISIS na Bliskim Wschodzie. Takie błędne kalkulacje dotyczące reelekcji z pewnością doprowadzą do katastrofy – napisał na Twitterze wiceszef irańskiego MSZ.

Źródło informacji: Twitter, polskieradio24.pl

Zobacz też:

„Nie wchodźmy w ten konflikt. W Iranie jesteśmy traktowani z sympatią”. Gadowski u Roli o zabójstwie gen. Solejmaniego [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Flex mówi

  „Irak bez Saddama jest dziś lepszy niż z nim” Pamiętacie kto to powiedział? Libia bez Kadafiego też pewnie, idąc tokiem „rozumowania” G.Busha. Jak teraz wyglądają te „kraje”?! Ale najważniejsze jest to, co szczerze kilkakrotnie powtórzył Trump chwaląc się zabiciem al-Baghdadiego w Syrii: „nie ma powodu do obaw bo ropa jest zabezpieczona”!!! I o to w tej „zabawie” chodzi. Całe szczęście, że mamy wybory prezydenckie. Gdyby nie to, to już mielibyśmy z Pałacu, KPRM i MSZ wasalne gratulacje, wyrazy poparcia i zapewnienia o dozgonnym sojuszu z USRAelem i gwarancji realizacji sojuszniczych zobowiązań. Dziękujmy Panu, że PJK zdaje sobie spraw z wagi reelekcji PAD dla rządów PIS. Tylko to powstrzymuje ich przed powtórką z ułańskiego „lądowania we mgle”

 2. Krzysztof, Henryk mówi

  Kto wysłucha nas zwykłych !!?????!?!!!? Pejsate, zatemperowane Huhuje z „państewka” którego tysiące lat szukali żydzi (bez napletków, ale w jarmółkach i kapeluszach na kiepełe) „RĘCAMI” PARCHÓW Z SEJMU podpiszą to że nasi żołnierze będą MUSIELI POJECHAĆ , ech!!!!! Brakuje mi słów !!!!! Bóg stworzył Świat i Ludzi , …………… ale po co i żydow ????????????????????????

 3. radek44 mówi

  Dupowatosc PiS jest rozmiaru kosmosu. A lud jest bardzo…
  Mi przykro głupi i dodając te dwie okropności
  Jest wynik …tylko czy Polacy chcą wyciągnąć wnioski?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.