Wysłuchanie publiczne w Senacie ws. ustawy o ochronie zwierząt: „Straciliśmy zaufanie do naszego państwa” [RELACJA LIVE]

wysłuchanie publiczne w Senacie ws. ustawy "Piątka dla zwierząt"/ fot. Twitter Senat RP
10

W środę (23.09.2020) zorganizowano w Senacie wysłuchanie publiczne w sprawie ustawy o ochronie zwierząt przyjętej przez Sejm. Głos otrzymali przedstawiciele branż rolniczych zagrożonych na skutek nowych przepisów. – Straciliśmy zaufanie do naszego państwa – powiedział Szczepan Wójcik reprezentujący branżę futrzarską. Hodowcy obciążeni gigantycznymi kredytami dostali rok na likwidację ferm! To oczywiste, że przy tak krótkim terminie nie będą w stanie spłacić kredytów.

Wielokrotnie mówiono już o kosztach utylizacji, które będzie musiał ponieść przemysł mięsny, jeśli zniknie możliwość sprzedawania odpadów poubojowych. Ale Jarosław Kaczyński i posłowie głosujący za „Piątką dla zwierząt” zapewne nie zdają sobie sprawy z tego, że zamknięcie ferm futerkowych uderzy też w branżę przetwórców ryb, którzy obecnie sprzedają odpady hodowcom norek. Zagrożone będą też banki spółdzielcze, które udzieliły hodowcom kredyty na miliardy złotych, a których nie będą mogli oni spłacić.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński poinformował, że ograniczenie uboju rytualnego spowoduje likwidację kilkunastu tysięcy miejsc pracy w zakładach mięsnych, gospodarstwach rolnych oraz utratę rynków eksportowych na rzecz zakładów m.in. z Francji i Niemiec. Straty dla budżetu państwa sięgną miliardów złotych.

Obecny na wysłuchaniu rabin Michael Schudrich wyjaśnił, że prawidłowo przeprowadzony ubój rytualny nie powoduje cierpienia zwierząt, ponieważ traci ono świadomość w ciągu kilku sekund. Przedstawiciel Polskiego Instytutu Halal, Mohamed Salah, również przekonywał, że ubój rytualny powoduje mniej cierpienia niż ubój innego typu.

W wysłuchaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji popierających „Piątkę dla zwierząt”, którzy apelowali o jeszcze większe zaostrzenie przepisów chroniących dobrostan zwierząt.

Źródło informacji: Facebook

Zobacz też:

Likwidacja górnictwa to zagłada dla Śląska! Górnicy stawiają warunki rządowi: „Bijemy się o wszystko”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  Autorom ustawy „piątka dla zwierząt” zabrakło piątej klepki. Nikt z nich nie wytworzył ani złotówki dochodu narodowego i nawet nie wie jak i kto ten dochód tworzy. Sami żyją z pasożytnictwa ale szastanie dorobkiem narodu opanowali do perfekcji

 2. Hammurabi mówi

  W życiu a zwłaszcza w polityce nic za darmo. Stawiam brylanty przeciwko orzechom, że sprawa „piątki dla zwierząt, tak naprawdę jest elementem strategii Kaczyńskiego obliczonej na kilka lat w przód. Jak widać ważnym na tyle, by poświęcić nawet znaczną część elektoratu narazić polityczne wsparcie satelitów.
  Coś musi być na rzeczy. Równoległe postawienie ponad prawem urzędników i zapewnienie im bezkarności jest czymś na kształt drogowskazu.
  Potrzebuje pewnie jakiegoś argumentu w kontynuacji jałowej dyskusji z unijnymi oszołomami z jednej a z tubylczymi idiotami z drugiej strony. Jednak to nie wszystko. Myślę, że sprawa ma drugie dno. Czyżby sprawa skręcała w kierunku przekierowania owych traconych miliardów z „futerek” tam, gdzie Kaczyński z maniakalnym wręcz uporem upatruje „polskiego” interesu, czyli na wschód i oddanie innym możliwości uboju rytualnego wraz z brzęczącą a raczej szeleszczącą uroczo otoczką?
  No i na koniec co z ziemiami upadłych rolników? Czy i tu ktoś coś chce ugrać? Póki co, w rękach osób fizycznych jest coś koło 57% ziemi w Polsce… Pewnie za dużo.
  Skoro historia kołem się toczy, to możemy wkrótce być świadkami „niesubordynacji” już nie poselskiej a obywatelskiej i doświadczyć protestów takich jak za śp. Leppera. Pamiętacie beczkowozy z gnojowicą?

  1. Zbigniew mówi

   Teraz beda musieli wiecej ludzi zabic – rusztowaniowcy juz stawiaja rosztowania.

  2. kici kici KOCUR mówi

   Bardziej przychylam się do tezy pana Michalkiewicza że ta ustawa, piątka plus, jest zapłatą za odstąpienie komisarzy unijnych od warunku przyznania funduszy unijnych od stanu praworządności w Polsce, ewentualnie warunkującej przyznanie Polsce kredytu w wysokości 11 miliardów euro. I tyle w temacie.

  3. Hammurabi mówi

   Jakby nie było, jesteśmy niemymi świadkami prymitywnego wymiennego handlu. Tyle, że my kładziemy na stół złoto a unia perkal i paciorki.

 3. Anna Bara mówi

  Wybieramy ich, żeby dbali o dobrostan ludzi. Naszych rodaków. A oni co?
  Powinno się ich przywołać do porządku albo wymienić na normalnych, jeśli mają problemy z myśleniem. Mam na myśli Sejm i niektórych senatorów.

 4. wilk mówi

  A moze by tak zamiast zakazywac rytualnego uboju zwierzat,zaczac rozmawiac o PRAWIE SZARIATU W EUROPIE,bo jakos wszyscy o tym milcza,bo politykom brakuie odwagi zeby to poruszyc

  1. Włościanka mówi

   Pomyśl. Za ubojem halal szybko przyjdzie szariat. Przecież dostęp do taniego koszer-halal jedzenia zwabia do nas śniadolicych. Zysk z tych ubojów jest groszowy. Z futerek też. I kto wie czy nasz. Np. świń polskich praktycznie u nas nie ma. Futrzaki są w 50%, ale jak tyle podają , kto wie czy nie więcej. Pewnie krowy rzeźne też są tylko hotelowane. Zanim coś postanowimy należałoby po 30 latach zrobić audyt i zobaczyć co w Polsce jeszcze jest polskie. Bo tak to bierzemy się za łby za holenderskie futerka; nasz rolnik najemca ma gówniane pieniądze a kilkaset osób mieszkających w pobliżu hodowli smród i zatrute studnie. Holender właściciel futrzakow śmieje się z nas tak jak Niemiec i Duńczyk hotelujący u nas świnie!

 5. Rebih mówi

  Na sam widok rabina Schudricha uginają się kolana nawet najbardziej dumnych senatorów Rzplitej.

 6. anonim mówi

  Jedynie z tego towarzystwa tzw. publicznego to tylko ten z czarnym naleśnikiem na głowie zostanie wysłuchany i KAŻDE jego żądanie spełnione. Pozostali czyli goje mają się słuchać i być posłuszni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.