Wyrok TSUE ws. polskich lasów: organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionowania planów urządzenia lasu

fot. pixabay
12

W czwartek (2.03.2023) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionowania w sądzie planów zagospodarowania polskich lasów. Skargę do TSUE złożyła Komisja Europejska, która zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi „gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw”. KE zarzuciła też Polsce brak możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

W związku z wyrokiem TSUE Lasy Państwowe opublikowały oświadczenie, w którym stwierdzono, że „Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej”. – Skarga Komisji Europejskiej, którą uwzględnił TSUE, jest kolejną próbą zablokowania polskiego konkurencyjnego przemysłu drzewnego, co może doprowadzić do jego upadku, a w efekcie do nagłego, skokowego wzrostu bezrobocia na terenach wiejskich i drastycznego wzrostu cen wyrobów drewnianych – napisano w oświadczeniu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lasy Państwowe wskazały, że skarga Komisji Europejskiej, którą uwzględnił TSUE, opiera się na doniesieniach trzech organizacji ekologicznych. – Pierwszy zarzut jest bezprzedmiotowy, bowiem przepisy, które wzbudziły wątpliwość ekologów, zostały uchylone rok temu, o czym Komisja Europejska była poinformowana, a obowiązujące obecnie prawo chroni przyrodę w stopniu nawet wykraczającym poza standardy unijne – napisano w oświadczeniu.

Co do zarzutu dotyczącego braku możliwości zaskarżenia do sądu planów zagospodarowania lasu, Lasy Państwowe wskazały, że polskie prawo nie ogranicza dostępu społeczeństwa do tej procedury, a „podczas obowiązkowych konsultacji społecznych uwzględnianych jest ponad 90 procent uwag zgłaszanych przez lokalne społeczności, organizacje pozarządowe czy samorządy”.

– Przed sądami cywilnymi toczą się też postępowania dotyczące planów urządzenia lasu, więc także dostęp do sądów jest zapewniony. W obecnym stanie prawnym skarżący muszą wiarygodnie uzasadnić swoje pozwy, wskazując, jakie realne niebezpieczeństwo dla przyrody niesie ze sobą realizacja przyjętego planu urządzenia lasu. Zmiana polskiego prawa zgodnie z wyrokiem TSUE oznaczałaby możliwość zaskarżania planów bez takiego uzasadnienia, co w praktyce doprowadziłoby do paraliżu gospodarki leśnej w całym kraju i w konsekwencji upadku polskiego przemysłu drzewnego – czytamy w oświadczeniu.

Lasy Państwowe wskazały też, że np. Niemcy i Austria w ogóle nie mogą skarżyć planów urządzenia lasów do sądów. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Źródło informacji: PAP, lasy.gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Wiatraki to reglamentacja prądu! Chcecie siedzieć przy świeczce?

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa-Maria mówi

  Brońmy lasów jak Niepodległości ponieważ jest to ostatnia ostoja Wolności.

 2. krzysztof mówi

  pisiory wycinają lasy na potęgę, może w tej zlewaczałej UE zabronią wycinania lasów!

 3. W K mówi

  Czy żubry, sarny, wilki i inne wiewiórki już wiedzą, co szykują im te jelenie?

 4. verizanus mówi

  A czy np organizacje wolnościowe powinny mieć prawo kwestionowania w sądzie planów zagospodarowania dóbr wypracowanych przez podatników???

 5. Jozef mówi

  NIErzad zamordowal wielkiego Polaka prof. Szyszko ktory bronil lasow w Polsce——zapamietajcie !!

 6. Adrian mówi

  Po co my jeszcze siedzimy w tym bagnie zwanym UE, od dłuższego czasu tylko kary nakazy i zakazy POLEXIT NATYCHMIAST

 7. anonim mówi

  Czyli skorupowani przestępcy z TSUE dali światło ekoterrorystom do blokowania każdej inicjatywy pod dyktando szkopów. Pięknie k…a pięknie jak nas bankster pinokio załatwił Polskę, ale sorry to przecież wielki sukces.

 8. Czy to koszerne? mówi

  I tu pokrzyżowali plany pisim synom, którzy na potęgę tną ile wlezie by mieć z czego dotować ich wielbioną Ukrainę i przekupywać wyborców. Stop niszczeniu Polskich Lasów!

 9. Jas mówi

  Tonie jest UNIA do jakiej Polska przystapila to jest nastepna okupacja Polski

 10. verizanus mówi

  @ Jas Nie nie. TO JEST TA UNIA do której Polska przystąpiła. Tylko ta PRAWDZIWA a nie ta ze spotów propagandowych dla użytecznych mądrych inaczej 😉

 11. Wojciech mówi

  A co to za zwyczaj porównywania się do Niemiec czy innego kraju “starej unii”? Że niby jesteśmy na tych samych zasadach? Od kiedy? Co TSUE zawyrokuje to będzie wykonane i koniec – do smyczy którą założył Polsce Kaczyński Lech, Morawiecki dokupił kolczatkę…

 12. cccpsucks mówi

  pooland kaput, smętne sukinsyny, podlaczki. kurwa co za zjebana tłuszcza. tępe chuje

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.