Wyprawka i zabawka dla polskiego orlęcia. Akcja dla polskich dzieci w Kazachstanie

2

Wiek XX stanowił dla Polaków tragiczny okres dziejów narodu, kiedy wrogowie naszej Ojczyzny starali się doprowadzić do biologicznej zagłady naszego narodu. Rany zadane polskiemu narodowi w czasie II wojny światowej wciąż są żywe, a skutki niemieckiej i komunistycznej okupacji widoczne są do dziś. Jedną z kulejących spraw jest kwestia zapewnienia powrotu i bytu dla polskich zesłańców i ich rodzin wywiezionych przez sowieckiego okupanta.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie i Fundacja Dla Rodaka z siedzibą w Olsztynie rozpoczęły akcję pt. Zabawka i wyprawka dla polskiego Orlęcia. Podjęte działania mają na celu zebranie zabawek i wyprawek szkolnych dla polskich dzieci w Kazachstanie. Akcja ma zwrócić uwagę polskiego społeczeństwa na los tych naszych rodaków, którzy wbrew swojej woli zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego.

Podsumowanie akcji odbędzie się 8 lutego 2020 roku w Częstochowie. Tego dnia o godzinie 9.30 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych, zesłanych i represjonowanych na terenie Kresów II Rzeczypospolitej i Związku Sowieckiego. Po Mszy Świętej zaplanowana jest konferencja naukowa pt. Los Polaków po 17 września 1939 roku na Kresach II Rzeczypospolitej, w której weźmie udział m.in. profesor KUL dr hab. Włodzimierz Osadczy, dr Lucyna Kulińska.

Po konferencji odbędzie się podsumowanie tegorocznej akcji wraz z wyznaczeniem celów na najbliższy okres w działaniach na rzecz Polaków wywiezionych w głąb ZSRS. Uroczystości zwieńczy koncert patriotyczny, na którym wystąpi m.in. Konrad Rosicki „Stopa”.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął poseł na Sejm Pan Grzegorz Braun. Patronat medialny objął portal wPrawo.pl, na stronie którego będą mogli Państwo w najbliższym czasie dowiedzieć się o szczegółach akcji i o wydarzeniu z 8 lutego 2020 roku.

Przeczytaj także:

Rozwiązanie zgromadzenia ku czci Polaków zamordowanych przez UPA. „Hasło Wielka Polska może być utożsamiane z wrogością.” Skandal w sądzie! [WIDEO i DOKUMENTACJA]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. kj mówi

  Polaków trzeba sprowadzić z Kazachstanu do Polski! Proszę napisać, co PiS zrobił w tej sprawie.

 2. Hammurabi mówi

  Warszawa przyjęła w ciągu ostatnich 15 lat 338 osób. Średnia roczna przyjętych przez Warszawę repatriantów wynosi 23. W 2019 roku miasto Warszawa przyjęło 6 rodzin. W adnotacji widnieje zapis, że z nich tylko 2 rodziny przyjechały w ubiegłym roku. Pozostałe 4 rodziny zgłosiły gotowość przyjechać w 2020 roku.
  W 2019 roku na zapewnienie bytu dla 6 rodzin w Poznaniu, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Rawiczu, Szamotułach wydano 847 tys. zł.
  Na aktywizację zawodową repatriantów przeznaczono 4 mln 937 tys. zł.
  W porównaniu wydatków na jakieś idiotyzmy w postaci „paletowych stref relaksu”, „promocji regionalnych”, zabezpieczonych środków na utrzymanie kirkutów i świadczeń emerytalnych dla obywateli Izraela, na promocję „kultury” żydowskiej, wreszcie w porównaniu do pożyczek dla MFW i dla Ukrainy, to są grosze! Grosze, których polskie (?) władze skąpią na pomoc w powrocie Polaków, na poprawienie przyrostu naturalnego i zmniejszenie potrzeby sprowadzania siły roboczej z innych państw. Nic, tylko pogratulować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.