Wyniki wyborów w Niemczech. Kto zostanie nowym kanclerzem?

Angela Merkel/ fot. youtube
3

Podano oficjalne, wstępne wyniki wyborów do Bundestagu. Socjaldemokraci tryumfują zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając nieznacznie związaną z Angelą Merkel koalicją CDU/CSU z 24,1 proc.

Trzecią siłą w parlamencie będą Zieloni z poparciem 14,8 proc. To z kolei najlepszy wynik tego ugrupowania w jego historii. 11,5 proc. głosów zdobyło liberalne FDP . Prawicowa partia AfD, znana m.in. z krytyki sprowadzania do Europy nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wchodu, uzyskała 10,3 proc., tym samym spadła z trzeciego na piąte miejsce. Tuż za Afd uplasowała się Lewica, która uzyskała zaledwie 4,9 proc. głosów (w poprzednich wyborach – 9,2 proc.).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wiele wskazuje na to, że nowym kanclerzem po ustępującej Angeli Merkel, będzie Olaf Scholz
SPD ma mandat do rządzenia. Chcemy, aby Olaf Scholz został kanclerzem – podkreślił sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil po ogłoszeniu pierwszych wyników sondaży exit polls, które dawały przewagę socjaldemokratom. – SPD powróciło – dodał.

Jednak nie możemy być tego pewni na sto procent. Podczas niedzielnego wieczoru wyborczego politycy chadecji podkreślili, że mimo historycznej porażki ich strata do SPD jest nieznaczna i chcą tworzyć nowy rząd.

Olaf Scholz
Olaf Scholz

Olaf Scholz ma 63 lata. Do SPD przystąpił w 1975 roku, a następnie piął się w strukturach partii. Po raz pierwszy do Bundestagu dostał się w 1998 roku. Po wyborach w 2005 roku objął funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego SPD. W latach 2011-2018 był burmistrzem Hamburga.

Scholz obejmował także stanowiska w kolejnych rządach Angeli Merkel. Był ministrem pracy i spraw społecznych, ministrem finansów, a od 2018 roku pełni funkcję wicekanclerza.

Źródło informacji: Bild

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: Gówniarze na pasku oszustów

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Misiek13 mówi

    Czy jest szansa na to ze,Merkel kiedykolwiek stanie przed sadem,zniszczenie Europy i smier nie winnych ludzi ktorzy zgineli w zamachach,w niemczech i nie tylko?A wraz z nia Tonald Tusk zdrajca Polski

  2. verizanus mówi

    Niemcy to państwo poważne obojętnie kto rządzi priorytety są zawsze te same. Ciągłość państwa zapewniają instytucje zwłaszcza SS (spec służby).

  3. anonim mówi

    Verizanus dokladnie tak jak piszesz. Szwabia to panstwo zarzadzane przez pomiotow z nsdap oraz ss-manow. Dla nas nic dobrego to nie wrozy, bo te kanalie zza Odry wciaz uwazaja ze Polska nie powinna istniec, a nasze ziemie powinny byc wciagniete do rzeszy. I tak jest juz od ponad 1000 lat. Kolejne pokolenia helmutow sa wrogo nastawione do Polski. Jedynym wyjsciem z tego impasu jest zniszczyc ten germanski twor i przekazac pod zarzad imigrantow nalepiej Turkow, ktorych jest w szwabii z 15 mln.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.