Wydawca wRealu24 wygrywa z ABW! Sąd stwierdził, że blokada portali tej stacji narusza Konstytucję RP

redaktor naczelny wRealu24 Marcin Rola/ fot. Twitter
4

W poniedziałek (15.05.2023) redaktor naczelny wRealu24, Marcin Rola, poinformował w mediach społecznościowych, że Spółka Nowe Polskie Media sp. z o.o., wydawca Telewizji wRealu24, wygrała z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd stwierdził bezskuteczność ws. nielegalnej blokady stron wRealu24.tv i wRealu24.pl uznając, że narusza ona przepisy art. 54 i 64 Konstytucji RP.

W uzasadnieniu sąd stwierdza, co następuje:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Należy zatem stwierdzić, iż wskazywane przez organ pisma nie odzwierciedlają treści przekazów portali prasowych ani nie zawierają uzasadnienia konieczności uznania ich za niebezpieczne. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podjęta czynność Szefa ABW, co do której nie wykazano przesłanek przewidzianych w art. 180 ust. 1 p.t., narusza przepisy art. 54 i 64 Konstytucji RP.

W myśl art. 54 każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Art. 64 mówi, że: każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia; własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej; własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.

Wyrok WSA w Warszawie ws. o sygn VI SA/Wa 2482/22 zapadł już w lutym, ale wydawca wRealu24 czekał na uzasadnienie wyroku, a później na jego anonimizację, aby nie narazić się na zarzuty dotyczące naruszenia tajemnicy niejawnej.

– Sama sprawa przypominała “Proces” Franza Kafki – spółce nigdy nie doręczono żadnej decyzji administracyjnej, ani nie informowano o czynnościach. W toku postępowania przed sądem – nie doręczono nawet odpowiedzi na skargę, a mimo to udało nam się wygrać…- pisze Marcin Rola w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych. – W najbliższym tygodniu powinniśmy już wiedzieć czy wyrok jest prawomocny i czy Szef ABW nie złożył skargi kasacyjnej. Termin upływał we wtorek 9 maja – wyjaśnia.

Rola publikuje też fragmenty uzasadnienia wyroku:

Tym samym należy stwierdzić, iż Szef ABW wbrew swoim obowiązkom nie wykazał, aby skarżona czynność była zgodna z obowiązującym prawem, bowiem to na nim spoczywał ciężar  dowodu w zakresie wykazania niezbędności oraz proporcjonalności zastosowanego środka. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podjęta czynność Szefa ABW, co do której nie wykazano przesłanek przewidzianych w art. 180 ust. 1 p.t., narusza przepisy art. 54 i 64 Konstytucji RP

Dokumenty w postaci pism pochodzących z Kancelarii Premiera lub wytworzonych w samym ABW (…) nie stanowią dokumentów źródłowych, przekazujących miarodajne, a przede wszystkim, dające się zweryfikować dane przekonujące o zagrożeniu bezpieczeństwa wewnętrznego, bądź zewnętrznego Państwa Polskiego w związku z treściami publikowanymi przez portale informacyjne zamieszczone na wskazanych stronach internetowych.

Fragment uzasadnienia dotyczącego odpowiedzi złożonej przez Szefa ABW na skargę wRealu24:

Jej treść jednak nie przekonuje, aby organ przed podjęciem zaskarżonej czynności dysponował stosownym materiałem dowodowym o charakterze źródłowym, niezbędnym dla stwierdzenia występowania przesłanek materialno-prawnych przewidzianych w art. 180 ust. 1 p.t.

Wydawca Telewizji wRealu24 będzie na bieżąco informować o dalszych krokach cywilno-prawnych wobec Skarbu Państwa.

– Działania Szefa ABW były poprzedzone pismami z Kancelarii Premiera. Treści tych pism nie znamy bo są objęte klauzulą niejawności. Smutnym jest, że służby które powinny zajmować się bezpieczeństwem państwa polskiego i tak naszemu Państwu potrzebne są zaprzęgane do walki z patriotycznymi mediami. Niestety pomimo zapadłego wyroku nasze strony internetowe są cały czas blokowane na zlecenie Szefa ABW – informuje Rola.

Na mocy decyzji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego portale wRealu24.tv i wRealu24.pl zostały zablokowane na początku maja 2022 roku. Według doniesień medialnych, powodem blokady portali miało być rzekome szerzenie „rosyjskiej propagandy”.

Marcin Rola wydał 2 maja 2022 roku następujące oświadczenie:

W sieci rozgorzał sponsorowany skrajny hejt na mnie i Telewizję wRealu24 a propos wyimaginowanej “ruskiej narracji” i blokady naszych stron w sieci. Dokładnie tak to się kończy kiedy mówi się głośno o polskiej Niepodległości, Suwerenności i bezpieczeństwie państwa. Oczywiście jak nas ktoś ogląda to doskonale wie, że wszystkie te oskarżania to typowa nagonka i w mojej opinii celowa próba zniszczenia konkurencji medialnej tylko dlatego, że mówimy o polskim interesie narodowym i polskiej racji stanu. Jakież to znamienne, że cenzuruje się niezależne polskie media i dziennikarzy a te, które urządzają sobie np. „urodziny Hitlera” są bezkarne. To jest to niby poważne państwo?

Nie chcieliśmy wcześniej wyciągać tej sprawy bo uznaliśmy, że to nie jest czas i moment ale w tej sytuacji musimy bronić swojego dobrego imienia i WOLNOŚCI SŁOWA, która jak widzimy jest łamana w Polsce. Jako zarejestrowany i działający legalnie tytuł prasowy kierujemy sprawę do sądu. Będziemy domagać się przeprosin i zadośćuczynienia od wszystkich tych, którzy zrobili sobie z Polski prywatny folwark.

Już to kiedyś mówiłem ale się powtórzę: BĘDZIECIE MUSIELI NAS ZABIĆ, ŻEBYŚMY PRZESTALI MÓWIĆ PRAWDĘ! CZOŁEM WIELKIEJ NIEPODLEGŁEJ, SUWERENNEJ I DUMNEJ POLSCE!

Źródło informacji: Facebook, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: ABW blokuje „Najwyższy Czas”. Najwyższy czas zablokować PiS

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Marianna mówi

  P.Rola wygrywa ale sami cenzurę stosują na banbay,com. Odgrzewane kotlety, transmisje opóźnione nieraz kilka dni/widać musi je ktoś ocenzurowac/. Niewygodne komentarze nas uzytkowników. potrafią znikać wraz z artykułem a za chwilę pojawia się ten sam artykuł ale już bez komentarzy. Mnie blokują mozliwość komentowania, bez przyczyny,od pewnego czasu , za pisanie prawdy wprost. Nie mogę pisac komentarza ani się zalogować bo mam od razu komunikat “nie ma takiego użytkownika”! Nie mogę utworzyć nowego konta użytkownika bo bezczelnie i tą opcję mi blokują komunikatem “wystąpił bład podczas rejestracji”. Fakt że istnieję na banbay jednak nadal jako użytkownik potwierdza próba resetu hasła dostępu do konta .Tutaj serwer widzi mnie a nawet rzekomo posyła link resetu na mój email. Oczywiście żaden taki email z banbay nie dociera do mnie.Pisanie do redakcji i sekcji technicznej banbay jest bez sensu bo oczywiście nie odpisują. No to jak p Rola, was nie cenzuruja a wy nas cenzurujecie???Układ z bezpieka macie na to bo wiele z moich komentarzy znikneło mimo że nie zawierały treści niezgodnych z regulaminem!!!!

  1. Jacek Międlar mówi

   Witam serdecznie,
   w tej sprawie proszę pisać do redakcji portalu BanBye.com, a nie do nas :).
   Jacek

 2. Shadow mówi

  @ Marianna- przez dłuższy czas ja też nie mogłam się zalogować do banbye-a, ale od kilku miesięcy nie mam takich problemów, mimo że otwarcie wyrażałam dezaprobatę dla sposobu, w jaki WRealu24 rozstało się z L. Łukszą. Owe problemy wynikały z niedociągnięć technicznych, o których co jakiś czas stacja informowała ludzi. I na mój ogląd, tam cenzuruje się wpisy mogące ewidentnie naruszyć czyjeś dobra, a to wynika z ostrożności procesowej.

 3. Piotrx mówi

  Mam pytanie – czy inne osoby mają także problem z zamieszczaniem komentarzy na tym portalu. Niektóre pojawiają się od razu inne nie, mimo kilkukrotnych prób ich wpisywania , czasem komentarz jest widoczny jednego dnia a drugiego znika – jaka jest tego przyczyna i jak temu zaradzić ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.