Wybory do Europarlamentu 26 maja. PKW alarmuje: konieczna zmiana w Kodeksie wyborczym

parlament europejski/ fot. twitter
0

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie terminu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się w niedzielę 26 maja. Wraz z zarządzeniem wyborów oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza.

Ze względu na niejasną sytuację co do Brexitu, nie wiadomo jeszcze ile mandatów przypadnie Polsce oraz innym krajom, które miały otrzymać miejsca w PE zwolnione przez Wielka Brytanię. Zapowiedziany termin Brexitu to północ z 29 na 30 marca. Jeśli faktycznie zostanie zrealizowany, Polacy będą wybierać 52 zamiast 51 eurodeputowanych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wielka Brytania opuszczając UE zwolni 73 mandaty europosłów. W czerwcu 2018 r. ustalono, że liczba euromandatów zmniejszy się z 751 do 705, 46 mandatów zostanie zamrożonych na potrzeby rozszerzania się UE w przyszłości, a pozostałe 27 mandatów zostanie rozdzielone pomiędzy 14 krajów UE: po pięć dodatkowych mandatów otrzymają Francja i Hiszpania, po 3 mandaty – Włochy i Holandia, a dwa dodatkowe mandaty przypadną Irlandii. Po jednym dodatkowym mandacie otrzymają Szwecja, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Rumunia i Polska.

Jeśli do Brexitu nie doszłoby w zakładanym terminie, rozdysponowane już mandaty będą musiały wrócić do Wielkiej Brytanii. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że Kodeks wyborczy nie zawiera przepisów umożliwiających wskazanie, który z wybranych europosłów musiałby oddać swój mandat. „Brak takiego wskazania mógłby uniemożliwić objęcie mandatów przez wszystkich wybranych posłów. Konieczne jest zatem pilne uregulowanie tej kwestii w drodze ustawowej” – informuje PKW w piśmie skierowanym do prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz premiera.

Źródło informacji: pap

Zobacz też:

Szokujący reportaż EmisjiTV o „demokracji” w Parlamencie Europejskim. Głosowania to fikcja! [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.