Wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy [WIDEO]

konferencja prasowa prezydentów Polski i Ukrainy/ fot. screen
7

W środę (5.04.2023), podczas oficjalnej wizyty ukraińskiej pary prezydenckiej w Polsce, prezydent Andrzej Duda i prezydent Wołodymyr Zełenski przewodniczyli rozmowom plenarnym obu delegacji, po których wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Oprócz wzajemnych podziękowań, podczas których prezydent Duda dziękował prezydentowi Zełenskiemu za to, że przyjechał, a prezydent Zełenski dziękował prezydentowi Dudzie i narodowi polskiemu za wsparcie dla Ukrainy, padły też deklaracje o zacieśnianiu dalszej współpracy i przyjaźni. Najwyraźniej w ramach tej współpracy i przyjaźni wywieszono dwa komplety flag, przy czym po jednej stronie flaga Polski była wywieszona na miejscu przynależnym gospodarzowi (w środku), a po drugiej stronie na tym miejscu znalazła się flaga Ukrainy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent Duda oświadczył, że Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę „ze wszystkich sił” na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. – Staramy się uzyskać dla Ukrainy na przyszły szczyt NATO w Wilnie, który będzie latem tego roku, dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa, które będą wzmacniały potencjał militarny Ukrainy i poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa ukraińskiego oraz będą wzmacniały morale obrońców Ukrainy w ich walce przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy. Wierzę w to głęboko, że takie gwarancje uda nam się dla Ukrainy uzyskać jako wstęp do przyszłego członkostwa Ukrainy w pełni w Sojuszu Północnoatlantyckim, w czym Polska cały czas Ukrainę zdecydowanie wpiera – powiedział prezydent RP.

Prezydent Zełenski poinformował, że dzięki Polsce będzie odbudowany szpital, szkoła i uniwersytety w Charkowie oraz zaprosił polski biznes na Ukrainę. – Kto wcześniej przyjdzie, ten więcej zarobi. Zapraszamy – powiedział.

Prezydent Duda zapewnił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Ukraina zwycięży, a dzisiejsze spotkanie to „forum biznesu Polska-Ukraina, jakie zawsze odbywa się przy okazji wizyt prezydentów z różnych stron świata”. Podkreślił też, że zainteresowanie przedstawicieli biznesu jest ogromne. – Liczę na to, że zakończenie rosyjskiej napaści poprzez wyparcie agresorów z terytorium Ukrainy będzie oznaczało pełne otwarcie bram dla dalszego, mam nadzieję, wspólnego rozwoju gospodarczego – powiedział prezydent Duda.

Zapytany przez ukraińskiego dziennikarza, czy Polska przekaże Ukrainie kolejną partię samolotów MiG-29 oraz samoloty F-16, prezydent Duda odparł, że cztery MiGi zostały już przekazane, a kolejne cztery są przekazywane obecnie.

– Jesteśmy gotowi przekazać jeszcze sześć, które w tej chwili są w przygotowaniu w tym zakresie, więc zakładamy, że będą mogły być przekazane w najbliższym czasie. Natomiast w naszej dyspozycji pozostają jeszcze MiGi, które przeszły modernizację i są dzisiaj dostosowane do standardów NATO, przede wszystkim jeżeli chodzi o łączność i wykonywanie misji Air Policing w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te MiGi będą nam jeszcze na razie potrzebne, ale w momencie, w którym będą one stopniowo luzowane poprzez nowe samoloty przychodzące do naszej dyspozycji zarówno spośród tych FA-50, które zostały zamówione w Korei Południowej, a których dostawy do Polski rozpoczną się w tym roku, jak i w niedługim czasie – mamy nadzieję – samoloty F-35, sądzę, że w przyszłości będziemy w stanie przekazać całą naszą flotę samolotów MiG-29 Ukrainie jeżeli będzie jeszcze taka potrzeba – powiedział prezydent Duda. Zaznaczył, że zgodę na przekazanie zmodernizowanych MIG-ów muszą wydać Stany Zjednoczone.

Źródło informacji: Kancelaria Prezydenta/Facebook

Zobacz też:

Prezydent Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego. Prezydent Duda: „Jesteś Wołodymyrze człowiekiem absolutnie wyjątkowym” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Juduśpiękny mówi

  To obraza Polaków! Ale na to zasłużyliśmy bo; przepraszam, że żyję i wybaczam!

 2. Demokryta mówi

  Współczuję tym, którzy wierzą, że za odbudowę Ukrainy dostaną choć jedną złotówkę. Chyba że, dostaną z góry w 100% zapłatę…

 3. finka mówi

  Duda na dnie i metr mułu nad nim, komik go ogrywa jak dziecko, podpisał umowę z Black Rock na odbudowę Ukrainy, w czasie wojny prywatyzował ukrowskie firmy, a tu bzdety odpowiada, żenada. Najgorsze, że to wbrew interesom Polski.

 4. Dumny Polak mówi

  Prawda to, ze jednak, polskie haubice, zostaly prawnie natychmiast zniszczone przez rosyjskie drony?
  Co to my byc!?
  Czy oni maja jeszcze choc troche rozumu?
  Mialby nasz wysilek, im coraz wiecej ofiarowac, w mgnieniu oka, zamieniony w zlom!?
  Podoba Wam sie cos takiego?
  A mozeby podniesc na to PODATKI?

 5. Marcin Malik mówi

  1. Czy Polsce to się opłaca? Za czyje pieniądze zostanie zbudowany szpital na Ukrainie? Ile Ukraina zapłaciła Polsce za sprzęt wojskowy?

  2. 'Wspierać w dążeniu Ukrainy do UE i Nato’. Mam tu mieszane uczucia. To jest wypowiedzenie wojny Rosji.

  3. Wspierać Ukrainę militarnie? Po wojnie Ukraińcy mogą poczuć że część Polski należy do nich.

 6. Jozef mówi

  Spotkanie dwoch k..w jeden gral penisem a drugi syn bandderowca! Obaj wrogami POLSKI! Lapy precz odd Polski i Polakow!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.