Władze miasta zamalowują barwy Górnika Zabrze, bo Ukraińcom kojarzą się z rosyjską flagą

Barwy Górnika Zabrze
13

W Rybniku i Czerwionce-Leszczynach służby miejskie zamalowały przystanki, które były w barwach Górnik Zabrze S.A.. Powód? Wielu uchodźcom z Ukrainy trójkolorowe barwy kojarzą się z rosyjską flagączytamy na stronie na Facebook’u „Nowin Zabrzańskich”. O sprawie informuje także oficjalny portal kibicowski stadionowioprawcy.net oraz portal fansportu.pl.

Dla pewności sprawdziliśmy czy post zabrzańskiej redakcji nie jest primaaprilisowym dowcipem. Niestety nie. Informację opublikowano 30 marca 2022 roku, a więc dwie doby przed dniem żartów. Dzień później informację opublikowano na portalu z informacjami z życia polskich ekip kibicowskich.
Służby miejskie Rybnika i Czerwionki-Leszczyny prowadzą akcję zamalowywania znajdujących się w przestrzeni publicznej graffiti Górnika Zabrze. Barwy zabrzańskiego klubu mają przypominać kolory rosyjskiej flagi, co miało powodować „uczucie lęku i niepokoju” wśród ukraińskich uchodźców – czytamy na portalu, który słusznie wskazuje, że Górnik Zabrze to wielokrotny mistrz Polski, poważny klub piłkarski aktualnie plasujący się na 8. pozycji w Ekstraklasie [stan na 5.04.2022]. Kibice nie dają za wygraną i – jak wskazuje rzeczniczka zabrzańskiego magistratu – kilka przystanków zamalowanych przez nas po paru dniach wyglądało znów tak samo.
– Już kilka lat temu jeden z mieszkańców zapytał nas, czy zawarliśmy jakieś porozumienie z Rosją, bo na wielu przystankach pojawiły się flagi tego kraju. Gminne służby starały się zamalować przystanki, ale problem wracał. Zgłaszano nam też oczywiście, że uchodźcy z Ukrainy czuli lęk i niepokój widząc wymalowane w poziomie trzy pasy. Gminne służby zajęły się tym problemem, kilka przystanków zamalowanych przez nas po paru dniach wyglądało znów tak samo – rzeczniczkę cytuje portal fansportu.pl.

Graffiti Górnika Zabrze "Torcida" / Fot. gornik.zabrze.net.pl
Graffiti Górnika Zabrze „Torcida” / Fot. gornik.zabrze.net.pl

Sprawę skomentował rzecznik Górnika Zabrze, Konrad Kołakowski.
Powiedziałbym jednak kolokwialnie – nie dajmy się zwariować. Nasze barwy nie mają kompletnie nic wspólnego z barwami rosyjskimi. Zbieżność? Wiele rzeczy ma podobne barwy, ułożenie kolorystyczne. W naszym przypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie formalne, to w księdze znaków Górnika Zabrze niebieski pasek jest węższy, biały i czerwony są szersze – mówi rzecznik. – Poza tym barwy Górnika Zabrze odnoszą się do naszych tradycji. Biały i czerwony to kolory flagi Polski, bo Górnik powstał po wojnie, kiedy Zabrze znajdowało się już w Polsce. Natomiast niebieski jest odniesieniem do barw Górnego Śląska. Ponadto my używamy naszych barw od 1956-57 roku, natomiast flaga Rosji używana jest od 1991 roku – stwierdził Kołakowski.

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: „Wilk, wilk!”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Arkadiusz mówi

  Polityka „na kolanach” już nie tylko na szczeblu centralnym, ale jak widać dominuje także lokalnie. Ukrofilia osiąga w Polsce niebotyczne i niespotykane dotąd rozmiary. Czyżby wyrośli nam „nowi Polacy”? Biało-czerwono-niebiesko-żółci? Przez cały 2018r W Polsce nie widziałem tyle biało-czerwonych flag, co przez ostatnie 2 miesiące niebiesko-żółtych. Szacunki mówią że Ukraina straciła na rzecz Rosji 1/3 swojego wschodniego terytorium, ale wygląda na to że na zachodzie zyskała ponad 312tyś kilometrów kwadratowych „nowej ziemi”.

 2. Error 404 mówi

  Rybnik niestety w awangardzie ukrofilskiego amoku, w dodatku grubo wcześniej, niż zaczęła się awantura za naszą wschodnią granicą. Projekty typu 28 Dzielnica itp. powoli wpajające mieszkańcom, że Ukraińcy są tutaj u siebie.

 3. Leszek SG mówi

  Z tą „starszością” własnych barw, to rzecznik Górnika powinien doczytać. Rosja już takie barwy miała przed rewolucją. Właściwie od cara Piotra Wielkiego. Z krótką przerwą w XIX wieku.
  A poza tym, to rzeczywiście paranoja i zwykłe wariactwo. Jak są uchodźcy ukraińscy na Słowacji, to tam chyba wszędzie pochowali flagi państwowe?

 4. Rebih mówi

  Amok poprawności politycznej. Celem jest wykazanie umowności i bezwartościowości wszelkich symboli grup społecznych innych niż te grupy, które neo-marksiści aktualnie promują: zboczeńcy, Murzyni i Żydzi. Dziś kibice odrzucą barwy swojego klubu, jutro Poliniak Duda powie, że polskie barwy narodowe rażą wrażliwość jego żony.

 5. Shadow mówi

  Zawierucha rusko- upainska jest odsłoną nr 2 zbrodniarzy z NWO, niszczenie fizyczne narodów, przesiedlenia i mieszanie nacji, doprowadzające do waśni, nienawiści i ubóstwa gospodarzy, a także przenoszenie chorób na różne obszary. Ta zawierucha jest również pretekstem dla tych złoczyńców, do blokowania dostaw surowców i produktów, co doprowadzi narody do nędzy i głodu. A wszystko po to, aby wymusić permanentne poddaństwo nadchodzącemu światowemu rządowi. Lokaje i sługusy rządzące nami liczą na zaszczytne stanowiska kapo w tym przyszłym obozie.

 6. tyuyi mówi

  Może to i dobrze, że wrogowie Polski ujawniają się tak masowo. Nadejdzie czas zmazania grubej kreski i osądzenie wszelkich zdrajców. Mam nadzieje juz niedługo.

 7. Marcin Malik mówi

  Tak się zaczyna poprawność polityczna – poprzez dawanie ustępstw w celu nieobrażania uczuć mniejszości. Etapem drugim jest znalezienie winnych, aby wymusić więcej ustępstw. W Anglii oglądam to od dziesięcioleci.

  Gdy Arabowie kupili FC Barcelona, to niespodobał im się krzyż na herbie tego klubu. Klub piłkarski szybko usunął krzyż aby Arabowie nie poczuli się obrażeni.

  Widać, że masowi przesiedleńcy z Ukrainy zaczynają być urażeni i zaczynają dawać wytyczne jak ma być w Polsce. Jestem pewien że przy takiej lawinie współczucia Polacy poprą Ukraińców w każdej sprawie. Ukraińcy nie muszą walczyć. Po co?

 8. P mówi

  Zaczynamy od likwidacji barw klubowych a kończymy na likwidacji Polski. Irytuje mnie to oszołomskie wchodzenie ukraińcom do tyłków.

 9. czarny mówi

  Przecież to ma być nowa elita w Polsce w/g słów Gowina. To nic dziwnego, że ich sowicie opłacają i nadają im specjalne przywileje.

 10. Arek mówi

  Kogoś już chyba popi….liło to co się wyprawia to chore

 11. Rochel57 mówi

  Jebniętych, niestety, w Polsce przybywa.

 12. Kamil mówi

  Ja mówię od dawna tj od 1998r. Polaków jest jakieś 17mln nie więcej, nie mniej.
  Resztą to szabelgoje, volksdojcze,troszkę kacapów, europejczycy i zwykle szmaty które urodziły się w Polsce, wykształciły mieszkają i ….nienawidzą Polski.
  Ładnie tutaj ktoś zauważył, więcej flag ukrow przez dwa miesiące niż Polskich przez ostatnie dwa lata.
  Wojna dopiero się zacznie….w POLSCE.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.