Wikipedia kłamie, IPN milczy

Fot. NoName_13 / Pixabay.com
9

Na anglojęzycznej Wikipedii poświęconej tematowi Rzezi Wołyńskiej w podrozdziale dotyczącym klasyfikacji jako ludobójstwo można znaleźć skandaliczne ideologiczne treści niemające nic wspólnego z naukowym podejściem. Pamiętajmy, że większość ludzi z całego świata czerpie wiedzę z angielskiej Wikipedii. Co można na niej znaleźć?

Możemy przeczytać tezy jednoznacznie apologetyczne wobec banderyzmu. Per Anders Rudling uważa, że Polska zmiażdżyła niepodległość Ukrainy, a Ukraińcy nie dokonali eksterminacji Polaków tylko czystki regionalnej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Iwan Katchanovski twierdzi, że „akcja” UPA była ograniczona do niewielkiego terytorium, a liczba zabitych Polaków była „niewielkim ułamkiem przedwojennej ludności polskiej”. Historyk Holokaustu Antony Polonsky uzasadnia, że rzeź wołyńska nie była ludobójstwem tylko zmuszeniem Polaków do opuszczenia kraju. Szkoda, że nie dodał, że Polacy byli u siebie. Grzegorz Rossoliński-Liebie inny znawca Holokaustu twierdzi, że mówienie o ludobójstwie na Wołyniu służy atakom politycznym na Ukrainę. W takim razie każdy Polak może być oskarżony o atak polityczny na Ukrainę.

Takie treści są gorsze od książek negacjonistów ukraińskich, ponieważ negacjoniści nie kryją się z tym, że piszą z perspektywy ukraińskiej i służy to celom propagandowym. Natomiast twierdzenia historyków, które wykorzystują naukę do usprawiedliwiania i relatywizowania zbrodni są o wiele gorsze. Co to znaczy, że Polska zdeptała niepodległość Ukrainy? Czy Holokaust wydarzył się, ponieważ Żydzi zdeptali niepodległość Niemiec? Dodajmy, że w ludobójstwie ukraińskim na Polakach ginęli nie tylko Polacy, ale też Żydzi, Rosjanie i sprawiedliwi Ukraińcy. Tezy historyków, które promuje Wikipedia są haniebne i nie powinny się znaleźć w przestrzeni publicznej, a tym bardziej w encyklopedii. W tej sprawie został przesłany e-mail na adres: [email protected]

Niestety, na razie bez odpowiedzi. Zachęcamy Państwa do przesłania swoich refleksji na ten temat na adres IPN-u.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Massacres_of_Poles_in_Volhynia_and_Eastern_Galicia

Przeczytaj także:

J. Międlar: „Pogrom w Jedwabnem” w Wikipedii. Kto cenzuruje prawdę i powiela żydowskie bajki? “Strażnik kłamstwa” pracuje w Sejmie!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Bernard mówi

  Czy zaden z POLSKICHNhistorykow nie moze tam i w innych miejscach podac prawde???? POLACY MUSZA robic to co ukraincy czyli krzyczec bez ustanku o Rzezi Wolynskiej i poparte wypowiedziami swiadkow zdjeciami itp!!! Wszedzie gdzie sie da! Pewnie i stanowczo a nie skupiac sie ze jakis tam.. napisal cos tam! AKCJA I REAKCJA! PRZESTANCIE BIADOLIC TYLKO DZIALAJCIE!!!

 2. Hammurabi mówi

  IPN? Przecież równie dobrze można pisać na Berdyczów!
  Wystarczy przypomnieć „pomoc” tego czegoś zwanego „instytutem” w działaniach stowarzyszenia „Wizna 1939”.
  Państwo jako organizacja społeczeństwa powinno wytoczyć wobec autorów skandalicznych wpisów najcięższe działa prawne. Powinno, jednak czego oczekiwać po „państwie” którego urzędnicy potrafią stawiać przed sądami polskich patriotów.
  Sami posłuchajcie co się dzieje w Jedwabnem, co robi Wojewoda Podlaski, czym zajmuje się Wojewódzki Konserwator Zabytków. A dzieje się to w Polsce!!!
  Aż ręce same się w pięści zaciskają.

 3. Obywatel mówi

  Kolejny Polak nie wiedzący o swoich korzeniach a plujący na kraj swoich przodków. Kaczanowski nie brzmi nijak ukraińsko

 4. Ewa-Maria mówi

  Mnie to absolutnie nie dziwi przecież ,, zafundowali,, nam komunę-bis. Niektóre sprawy niewygodne dla rządzących muszą pozostawać tabu. Za komuny nie można było mówić o Żołnierzach Niezłomnych, Katyniu. Nawet niektóre nazwiska dla nich były niewygodne. Ja tego doświadczyłam w jednej ze szkół. Takie to były czasy. Teraz jest Wołyń. W tym temacie nikt mi ust nie zaknebluje. WOŁYŃ pamiętam i nigdy nie zapomnę.

 5. lol mówi

  ipn – broni spraw żydów a nie Polaków

 6. cccpsucks mówi

  poooland kaput. wasze bachory już są niewolnikami. brawo podlaczki

 7. Maniek mówi

  Cccpsucks- trochę obraźliwie to napisałeś, ale masz dużo racji. Ale gdzie masz taką super wolność? W USA, Kanadzie czy innym zachodnim kraju. Tak samo mogą cię śledzić, spałować itd. Mo może jakaś Papua Nowa Gwinea czy Ekwador. Trudno powiedzieć

 8. Быдлошевский Л.З. mówi

  Rosja. Gamoniu. Rosja …. – żadnej propagandy pedalow, żadnej nowomowy rodzic 2 i rodzic 1, o TV i Radioodbiorniku nie mówię bo nie mam 20 lat a 99 % mają i gapią się jak lemingi głupie …- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 9. 1256 mówi

  Oj tam – Już Zychowicze to wpiszą w książki = IPN przyklepie a jankeski zapłacą:))) PRL miał wiele szacunku do Polski i Polaków jakby na to nie patrzeć. To sa jaja – a przewrotu nie da się zrobić bo media PIS i PO mają wszyskio w łapie i bedziecie terorystami zamachującymi sie na „Sw. Demokrację” :))) )

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.