Więzienie za szerzenie dezinformacji i nieumyślne szpiegostwo. Projekt ustawy PiS trafił do Sejmu

fot. pixabay
25

W poniedziałek (17.04.2023) do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która zwiększa kary za szpiegostwo oraz wprowadza karę więzienia za szerzenie dezinformacji i szpiegostwo nieumyślne. Posłem sprawozdawcą jest  Jarosław Krajewski, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Zgodnie z projektem, kara za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce zostanie podniesiona z obecnego wymiaru od roku do 10 lat więzienia do minimum 5 lat bez górnej granicy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kara za działanie w obcym wywiadzie i przekazywania mu wiadomości zostanie zwiększona z obecnie obowiązujących 3 do 10 lat więzienia do minimum 8 lat więzienia lub kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Dla organizatorów działalności obcego wywiadu kara wzrośnie z minimalnych 5 lat lub 25 lat pozbawienia wolności do nie mniej niż 10 lat albo dożywocia.

Karze pozbawienia wolności do 8 lat będzie podlegał ten, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu prowadzi dezinformację, polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji.

Za szpiegostwo nieumyślne ma grozić kara więzienia w wysokości od 3 miesięcy do 5 lat. W myśl proponowanego przepisu taka kara ma być orzekana wobec osoby, która „wiadomość, której ujawnienie lub wykorzystanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, przekazuje osobie lub innemu podmiotowi, co do którego na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że bierze on udział w działalności obcego wywiadu”.

Osoba zgłaszająca gotowość działania na rzecz obcego wywiadu miałaby podlegać karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. Takiej samej karze miałaby podlegać osoba, która w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, gromadzi je lub przechowuje, albo wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania.

Dodatkową karą za powyższe przestępstwa byłoby pozbawienie praw publicznych. Przestępstwo szpiegostwa potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu powodowałoby też utratę praw emerytalnych przez funkcjonariuszy służb specjalnych i mundurowych albo uprawnień przez emerytów i rencistów tych służb.

W uzasadnieniu napisano, że „głównym celem proponowanego projektu jest potrzeba dostosowania przepisów Kodeksu karnego, dotyczących przestępstwa szpiegostwa, do stale zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, postępu technologicznego, jak i ciągłych modyfikacji sposobu działania potencjalnych sprawców czynów zabronionych opisanych obecnie w art. 130 k.k”. Stwierdzono też, że „nie bez znaczenia jest również aktualne wysokie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi, co nasila podejmowanie przez obcy wywiad i nie tylko, działań o charakterze szpiegowskim”.

Pełna treść projektu ustawy TUTAJ.

Źródło informacji: sejm.gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zbrodnia nagrodzona

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Polskę najmocniej szpiegują Google / holding Alphabet, Facebook oraz Twitter. Gromadzą one i eksportują potężne ilości informacji o Polsce i Polakach. Najwyżej Żaryn ich zamknie.

 2. T mówi

  Ciekawe czy przynależność do masonerii też będzie traktowana jako praca dla obcego wywiadu? 😉 Czy współpraca z wywiadem współpracownika naszego najważniejszego współpracownika z którym i my współpracujemy też będzie karana? Wszak ma on największą ambasadę w naszym kraju i zdążył pewnie już wielu dobrych studentów namówić do współpracy.

 3. Radosny mówi

  To ma oznaczać, że nie wolno nam będzie stanąć w obronie Ojczyzny. Od dawna widać nowojorski geszeft… I wreszcie jestem szczęśliwy, chyba mogę?

 4. Ania Basia Jola i Magda mówi

  Kazdy oficer wie, że dzialalność Stasi polega na rozpowszechnianiu prawdziwych lub nie wprowadzających w błąd informacji.

 5. Radosny mówi

  Każdy sprzeciw wobec działań na szkodę naszego państwa, to zdrada interesów oligarchów i nowojorskich! Musimy sobie ten fakt wbić mocno do głowy…

 6. Twoje iMIE mówi

  Ciekawe czy dotyczy to współpracy z Izraelskim , Amerykańskim czy Niemieckim wywiadem?

 7. Wladca mówi

  A Mateusz Morawiecki,pseudonim artystyczny „Jakob“ i „Student“ oraz (ostatnio)“Premier RP“

  Wszystkim tym autorom tego projektu zycze dozywotniego pobytu w warszawskim Zoo!
  Bedzie ubaw!

 8. Wladca mówi

  Oczywiscie wszystkimi wspolpracownikom Sluzb i WSI nalezy sie 100 Tupolewow w koszacym locie pingwina…

 9. Flex mówi

  „…kara ma być orzekana wobec osoby, która „wiadomość, której ujawnienie lub wykorzystanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, przekazuje osobie lub innemu podmiotowi, co do którego na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że bierze on udział w działalności obcego wywiadu”. …” Normalnie trzeba będzie być „Duchem Świętym” lub co najmniej jasnowidzem. Śmierdzące lenie biurkowe z kontrwywiadu zamiast zebrać dowody i przed sądem udowodnić szpiegostwo chcą po prostu „wyłączać” niewygodne rządzącym osoby i ich poglądy. Żeby kogoś zamknąć wystarczy prosta prowokacja w necie. Gdzie tu prawo obywatela do uczciwego procesu i obrony? Panu Krajewskiemu i sp. z o.o. firmującym ten projekt mający zastraszyć i odebrać obywatelom wolność słowa i poglądów proponuję przyznać „honorowy” order im. Pawki Morozowa. PRLowskie ciągoty PISu by wziąć lud za mordę widać już od dłuższego czasu. Szkoda, że w tym projekcie nie przewidziano sankcji karnych za kandydowanie i prowadzenie kampanii wyborczej przeciw jedynie słusznym kandydatom PIS. Przecież to też jawna dywersja i działanie na szkodę Polski i w interesie jej wrogów. Podobno Bóg jak chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. Ale słysząc o kolejnych, coraz bardziej chorych pomysłach PISowców zastanawiam się czy można im jeszcze cokolwiek zabrać. W amoku kampanii wyborczej i strachu przed utratą koryta postradali już te resztki rozumu jakie mieli. Napiszę brutalnie wprost: Gnoje parszywe, chcecie jak komuniści odebrać nam wolność słowa i swobodę wypowiedzi? Byśmy bali się powiedzie/napisać cokolwiek przeciwko rządzącym, naszym dozgodnym sojuszom oraz Prezesowi Kaczyńskiemu i Premierowi MOrawieckiemu. Rząd B. Szydło zrobił dużo by wyciągnąć z nędzy warstwy o najniższej zamożności (500+, regularne podwyżki płacy minimalnej za którą żyje znacząca część społeczeństwa). Jakoś jest to kontynuowane by nie stracić tego elektoratu. Ale priorytety obecnych administratorów Polski to tylko utrzymanie żłobu i w tym celu pełna realizacja interesów anglosaskich i żydokapitału w naszej części Europy. Mam nadzieję, że za to wyborcy pozbawią PIS samodzielnych rządów!!!

 10. Hammurabi mówi

  Oby stało się tak, że to „dziecię” poselskie wymknie się im spod kontroli. Wiadomo, że w klejnocie pt. „ustawa o zwiększeniu kar za szpiegostwo” jest jeden bezcenny dla rządzących klejnot.
  Tym klejnotem są słowa „szerzenie dezinformacji”, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej „wojny wyborczej”.
  Na tej podstawie, każdy który ośmieli się mieć inne zdanie od narzuconego przez „władców”, przestanie być „ruską onucą” a stanie się oczywistym przestępcą i w „majestacie” prawa pójdzie siedzieć.
  Natomiast jakoś cicho jest o ZDRADZIE DYPLOMATYCZNEJ.
  Czyny podpadające pod Artykuły 127, 128 i 129 są jakoś dziwnie pomijane milczeniem!
  Są de facto MARTWE.
  Gdyby tak nie było, to wielu z dzisiejszych prominentów już by wyło za kratami z wściekłości a ci których chronią immunitety żyliby ze świadomością zamknięcia powrotów do Polski po ich wygaśnięciu. Sami oceńcie kto podpada pod te artykuły:
  Rozdział XVII
  Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
  Art. 127. Zamach stanu
  § 1.
  Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
  § 2.
  Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  Art. 128. Zamach na konstytucyjny organ RP
  § 1.
  Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2.
  Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3.
  Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej,
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  Art. 129. ZDRADA DYPLOMATYCZNA
  Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej,
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  No jak się mają do tych słów oddanie Rosjanom śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, współpraca z Niemcami w niszczeniu polskiego potencjału przemysłowego, obrzydliwa, żeby nie powiedzieć obsceniczna służba europosłów opozycyjnych w podkopywaniu dobrostanu Rzeczpospolitej, ULEGŁOŚĆ Z TEMACIE GŁOSOWAŃ nad niekorzystnymi dla kraju unijnymi dyrektywami, zgoda na bezkrytyczną i tragiczną dla Polski transformację pod unijne dyktando?
  Patrząc wstecz, trzeba by zbudować kilka więzień albo obozów ciężkich robót raczej dla byłych premierów, prezydentów, posłów, europosłów, że o mniej eksponowanych stanowiskach nie wspomnę, choć i z miejskich i z wiejskich kacyków w togach i w łańcuchach, w helikopterach i limuzynach na koturnach i płaskim obcasie, wielu zasługuje na solidne śledztwo i surową karę.
  Chyba, że znów będziemy świadkami burzy w szklance wody i kolejnych zakulisowych gierek polityków których efektem będzie znane niegdyś „wicie, rozumicie, takie były okolicznści”.

 11. anonim mówi

  Prawo napisane pokretnie i w taki sposob aby kazdego Polaka moc oskarzyc o dezinformacje, ktory jest mianowana przez kaczystow ruska onuca i nue chce byc sluga narodu ukrainskiego albo gojem skuzacym parchom w ich koszernych interesach.

 12. anonim mówi

  Tak oto lżeprawica chce sie pozbywac niezaleznych komentatorow politycznych oraz ogolnie wszystkich Polakow, ktorzy nie podzielaja rzadowej narrocji i to wszystko w belkocie patriotycznych frazesow.

 13. Normalny mówi

  A jaka kara dla okupantów Polski ?!

 14. Twoje mówi

  polaczki już zapomniały o terrorze kowidowym i o tym ile „dezinformacji” wyszło ze strony tzw „rządu”.

 15. Reakcjonista mówi

  Napisanie, że jankesi wydali 5 miliarow dolarów na obalenie prezydenta Janukowycza, czym umożliwili zainstalowanie przychylnych sobie władz, a następnie represjonowanie diaspory rosyjskiej na wschodzie Ukrainy to fakty, czy dezinformacja 😀. P.S. od kiedy jakąś ustawa stoi ponad Konstytucji RP?

 16. Andrzej mówi

  Poprostu ta podla wladza chodzaca na smyczy zydow amerykanskich chce na zamknac usta .Wszyscy mamy myslec i mowic tak jak oni chca ,a kto sie wychyli to trafi do paki tak jak Olszanski czy Osadowski.Kazdy ma sie bac i nie wychylac nosa .Dokladnie to samo zrobil komik na UPAdlinie .

 17. Negro mówi

  @Hammurabi
  Jakie sądy? Jakie więzienia?
  To byłoby zwykle marnotrawstwo pieniędzy.
  Oni za działania przeciwko Polsce i narodowi polskiemu zasługują tylko na to co twierdził, że zrobił Olo Żwirski w “Psach”: “Na sądy miałem czekać? Skoczyłem do gardła sk….synom.”
  Oni zasługują na to co Państwo Podziemne za okupacji robiło że zdrajcami.

 18. obluda mówi

  A zatem POLIN-oki z najwyższym poliniokiem i jego kolesiami za działanie przeciw Polsce na rzecz wywiadu ukraińskiego czy amerykańskiego (czy innych co nie wiemy) to jaką karę sobie zasądzą na podstawie własnych przepisów?

 19. Jolanta mówi

  Czy ustawa ta obejmie przede wszystkim europarlamentarzystów, którzy codziennie przekazują informację o Polsce?

 20. Jak mówi

  Obecnie dezinformacje uprawia pis. Rozumiem ze oni po wyborach pojda siedziec.Sami na siebie prawo zaostrzaja.Idioci.

 21. Hammurabi mówi

  @Negro
  Wiem co to emocje, jednak sąd i sprawiedliwy, dożywotni wyrok jest konieczny. Bez tego takie kanalie mogą zostać „męczennikami”, bo durni i sukinsynów w tym kraju nie brakuje zarówno w łonie pierwszej, drugiej, trzeciej jak i… czwartej władzy.

 22. izama mówi

  no tak,takiego numeru nawet tow Stalin z Dzierżyński nie wymyslili! Terror dla Polaków, wszystkie kary podniesione, ukraińcy nadal niewinni! Każdy Polak to szpieg, ruska onuca a posłanki i posłowie Konfederacji, PO, KO. SL:D i innych Hołowni rżną głupa, sądzą że ich to nie dotyczy bo mają immunitet? A za rok was Ziober zamknie, immunitety się wam skończą, myślcie zanim, przegłosujecie za bo wam pisiory koryta obiecały w spółkach? !!!!

 23. finka mówi

  Narzekaliśmy na PO, że to antypolska partia ale takich stalinowskich przepisów nie odważyli się zaproponować jak pisowcy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.