Wielkie zakupy Orlenu. Przejmuje Lotos, PGNiG, Polska Press, Anwil, Unipetrol… “Powstanie nowy Orlen. Strategiczne znaczenie dla całej gospodarki”

Fot. Orlen.pl
9

W środę 12 maja została podpisana umowa o współpracy pomiędzy PKN Orlen a Grupą Lotos, PGNiG oraz Skarbem Państwa. Na jego mocy Orlen przejmie konkurenta z Gdańska i PGNiG. Takie informacje podały spółki w specjalnych komunikatach. Oznacza to, że tym samym spełnia się wizja Jarosława Kaczyńskiego, który od lat dąży do zbudowania silnego, multienergetycznego, znacjonalizowanego koncernu, który ze wsparciem z przejmowaną grupą medialną Polska Press będzie przewodził przechodzącemu transformację przemysłowi paliwowemu.

Powstanie nowy Orlen – koncern multienergetyczny, który będzie zarabiał pieniądze również do budżetu państwa.(…) To wszystko dla dobra Polski – tak o połączeniu Orlenu z Lotosem, PGNiG i Energą mówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Dodał, że Skarb Państwa podniesie swoje udziały w spółce do 50 proc., co zabezpieczy Polskę przed “wrogim przejęciem”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jacek Sasin mówił, że kasa państwa zarobi na tej transakcji “w swoim czasie”, podkreślając, że firma z czasem zacznie zarabiać bardzo duże pieniądze w związku z rewolucją energetyczną, jaką musi przejść nasz kraj. Część z tych pieniędzy wróci do budżetu w postaci dywidend. Całą zmianę w Orlenie Jacek Sasin określił jako działanie “dla dobra Polski”.

Orlen realizuje postanowienia listu intencyjnego z 14 lipca 2020 roku. Przejęcie PGNiG ma przebiegać zgodnie z harmonogramem wypracowanym w specjalnie powołanym do tego zespole. PKN Orlen złożył wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG do Komisji Europejskiej, a ta zdecydowała o przeniesieniu kompetencji oceny transakcji do UOKiK.

Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą Grupę ORLEN i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOSu stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować – czytamy w komunikacie spółek.

Wcześniej do Grupy Orlen włączone zostały m.in. ANWIL we Włocławku, czeski Unipetrol, litewska spółka ORLEN Lietuva i spółka Energa. Obecnie trwa także proces przejęcia Polska Press przez PKN Orlen należącego do niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. Polska Press to 20 dzienników i 150 tygodników regionalnych oraz portale internetowe. Grupa jest właścicielem 6 drukarni. Czasopisma należące do Polska Press już zmieniły redaktorów naczelnych. Szefową medialnej grupy została od lat związana z kojarzonymi z obozem władzy Tomaszem Sakiewiczem z Gazety Polskiej Dorota Kania, która w ostatnim czasie lansowała się na informacjach zdobytych przez portal wPrawo.pl (więcej TUTAJ). PKN Orlen jest także sponsorem zespołu F1 Alfa Romeo Racing.

Oznacza to, że Orlen, mimo kłód rzucanych przez Komisję Europejską i RPO Adama Bodnara, przeobraża się w potężnego znacjonalizowanego multienegetycznego kolosa funkcjonującego ze wsparciem potężnej grupy medialnej Polska Press. Jakie będą efekty tej transformacji?

Źródło informacji: Orlen, PGNiG, Twitter, bankier.pl, money.pl

Przeczytaj także:

„Z każdej strony robię notatki! To opus magnum na temat relacji polsko-żydowskich.” Bodakowski recenzuje książkę Jacka Międlara „Polska w cieniu żydostwa” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Kajtek Obajtek mówi

    Orlen to taki polski i narodowy PGR. Tych fuzji nie udałoby się przeprowadzić bez młodego, bezmyślnego geniusza z Pcimia, który kopał dołki nawet pod biznesem wujka, który mu dał pierwszą pracę. Czy za młody prezes to wzór dla młodych, ambitnych i przykład oszałamiającej kariery? Podobno za jedno posiedzenie rady nadzorczej Obajtkowi koncern płaci 34 tyś. złotych. Za te pieniądze każdy byłby patriotą i lojalnym żołnierzem prezesa PiS. Ale czy dobrze, że Orlen się staje państwem w państwie jak Gazprom? Czas pokaże. Historia kołem się toczy, więc dziś fuzje, a później znowu Orlen się być może podzieli. Jest wiele przykładów na to, że fuzje są korzystne, owszem, ale dla akcjonariuszy, ale niekoniecznie dla klientów.

    1. repatriant mówi

      za nasze pieniędze z szybujacej ceny benzyny

  2. W K mówi

    Jest rozmach. Ta inwestycja zwiększy ilość zaszczepionych xd.

  3. Flex mówi

    Kiedyś była nacjonalizacja, dzisiaj Orlenizacja. Kilka spółek SP zmonopolizuje rynek i wydrenuje nasze kieszenie zastępując Urzędy Skarbowe i ZUS. Brak konkurencji doprowadzi do drożyzny i coraz gorszej jakości oferowanych usług i towarów.. Wystarczy popatrzeć jak gminy łupią mieszkańców przy pomocy wody ze ściekami oraz śmieci. Tylko czekać na wykupienie przez Orlen fabryk papieru toaletowego, a gdy go wtedy zabraknie jak za PRL, znakomicie wzrośnie sprzedaż propagandy z Polska Press. Oczywiście cele czytelnicze nabywców będą tylko uboczne. KIedyś w książce “Poranek hieny” ( lekko inspirowanej Forsythem), której akcja toczyła się w Afryce trafiłem na fragment: “w hotelowej toalecie za rurą tkwił wciśnięty plik równo pociętych gazet, co świadczyło o stanie gospodarki tego kraju”. Do tego niechybnie doprowadzi próba zaspokojenia potrzeb społecznych przez państwo i jego urzędników. Dla ścisłości zastrzegam, że nie jestem wrogiem firm państwowych. W gospodarce rynkowej też powinny funkcjonować, ale konkurować z sektorem prywatnym, bez przywilejów politycznych i finansowych. O “zarządzaniu” (administrowaniu) przez przywożonych jak za PRLu w teczkach zasłużonych towarzyszy szkoda wspominać. Patologia jak w dowcipie zamieszczonym przez komentującego pod artykułem w “Do rzeczy”: ” Spotykają się dwie żony polityków PIS. Cześć, co robisz? Cześć, nic nie robię. Tak!, a w której Spółce?”

  4. Rebih mówi

    Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że potęga finansowa i polityczna Orlenu będzie prowadziła do dalszej degeneracji państwa i gospodarki. Spodziewam się też, że Orlen wraz z niektórymi bankami będzie odgrywał ważną rolę w procesie wyprowadzania pieniędzy, które Bruksela ma pożyczyć rządowi w zamian za resztki polskiej suwerenności.

  5. Wojtek mówi

    Czy będą punkty szczepień na stacjach benzynowych? Orlen tylko na paszport? No i gdzie jest towarzysz sz-matka!?!

  6. Zbigniew mówi

    “Dodał, że Skarb Państwa podniesie swoje udziały w spółce do 50 proc.”

    Zaplaca za przejete resztki Lotosu, ktorego akcje podzielili bez zaplaty.

    Taka grabiez mozliwa jest tylko na bankrutach, za zezlomowanie oldteimera tez trzeba zaplacic.

    Inaczej, Sasin mowi, ze dotacjami unijnymi wykonczyli gospodarke ponoszac wieksze koszty niz warte sa te kilka € na jednego pracujacego – u nich to sa miliardy.

    Na ich kontach te przeprowdzki beda dobrze wygladaly a wyborcy beda piszczec i napewno nie z radosci.

    90 % Polakow twierdzi, ze suwerennosc nie ma zadnej wartosci, no to zobacza.

  7. DD. mówi

    TWORZENIE KONCERNU PAŃSTWOWEGO JEST DOBRE POD WARUNKIEM, ZE NIE ODDADZĄ GO ZA NASZYMI POLAKOW PLECAMI ŻYDOMZA JEDNYM PODPISEM! GDYBY ZYD CHCIAŁ TERAZ PRZEJĄC TE WSZYSTKIE SPOŁKI TO ALARM BYŁBY I PO ZYDZIE. ALE GDY JEDEN KONCERN PRZEJMIE, ZA JEDNYM PODPISEM, TO NAWET NIE ZAUWAZYMY! TO JEST PROBLEM! A NIE ODKUPIENIE OD NIEMCOW GAZET, KTÓRE WCZESNIEJ BYŁY POLSKIE ALE SLD I TUSKOMATOŁKI LEZĄCE KRZYŻEM PRZED NIEMCAMI, KTÓRZY ICH PASĄ WIELKĄ KASĄ ZA ZDRADĘ POLSKI, ODDAŁY JE ZA GROSZE NIEMCOM!

  8. anonim mówi

    Obawiam się, że Orlen jest narzędziem wykupu polskiej własnosci i przekazania jej lichwiarskiej międzynarodówce, którą zarządzają parchy. To podstępna grabierz majątku narodowego pod pretekstem ochrony polskich interesów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.