Wielka Brytania dopuszcza eksperymentalną szczepionkę na Covid-19. Szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu

fot. pixabay
2
SKLEP-WPRAWO.PL

Rząd Wielkiej Brytanii przyjął rekomendację Agencji Regulacji Leków i Produktów Medycznych (MHRA), aby zatwierdzić do użytku szczepionkę na Covid-19 wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech – poinformowało w środę (2.12.2020) brytyjskie Ministerstwo Zdrowia. W wydanym komunikacie zapewniono, że szczepionka spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Dla uzyskania pełnej odporności konieczne są dwie dawki.

Jako pierwsi mają zostać zaszczepieni pensjonariusze domów opieki dla seniorów i opiekujący się nimi personel oraz wszystkie osoby powyżej 80. roku życia i personel medyczny zajmujący się pacjentami z Covid-19.

Minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że 800 000 dawek będzie dostępne już od przyszłego tygodnia. Pierwsze sczepienia zostaną przeprowadzone w szpitalach, które mają już pomieszczenia do przechowywania szczepionki w temperaturze -70 ° C.

Wielka Brytania zamówiła już 40 milionów dawek szczepionki wystarczających do zaszczepienia 20 milionów osób. Szczepienie ma być darmowe i dobrowolne.

Premier Boris Johnson zamieścił na Twitterze entuzjastyczny wpis, w którym zapewnił, że ochrona uzyskana dzięki szczepionce „ostatecznie pozwoli nam odzyskać życie i ponownie uruchomić gospodarkę”. Ale brytyjscy eksperci twierdzą, że nadal należy przestrzegać zasad dystansu społecznego, maskowania i izolacji. – Nie możemy jeszcze obniżyć naszej czujności – powiedział główny doradca medyczny rządu, prof. Chris Whitty.

Mój komentarz: A więc zaczyna się wielki eksperyment medyczny, którego  skutków nie sposób dziś przewidzieć. Po zaledwie 10 miesiącach testów, które powinny trwać co najmniej kilka lat, szczepionka stworzona na bazie mRNA zostanie podana milionom ludzi. Na pierwszy ogień idą najstarsi. Jeśli na skutek reakcji mRNA z RNA wirusów i bakterii osoby zaszczepione produktem firmy Pfizer będą mniej odporne na inne choroby, to nie trudno wyobrazić sobie, jakie żniwo zbierze ten eksperyment wśród seniorów. Ale ponieważ Covid-19 jest dziś jedyna chorobą traktowaną jako zagrożenie, masowe zgony staruszków umierający na inne choroby będą traktowane jako coś normalnego i akceptowalnego. Nie liczcie na to, że dowiecie się, ilu seniorów zmarło na skutek działania szczepionki. Każdy zgon, który nie będzie przypisany do Covid-19, zostanie odnotowany jako sukces rządu i służby zdrowia. Przecież liczą się tylko zgony covidowe.

Źródło informacji: PAP, bbc.com

Zobacz też:

„Szczepionki przeciw SARS-CoV-2 nie zostały należycie zbadane”. Naukowcy i lekarze apelują do władz RP o dobrowolność szczepień i rzetelną debatę publiczną

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Marcin Malik mówi

    Bieda w Anglii jest już tak powszechna, że nie trzeba szczepić murzynów w Afryce. Króliki doświadczalne będą rodowitymi Anglikami. Byliście w Brighton, nam morzem? Jest tam mnóstwo bezdomnych Anglików śpiących na ulicach, więc tu nie chodzi tylko o seniorów. Bezdomni wezmą każdą szczepionkę za kilka funtów, a murzyni, Cyganie czy muzułmanie nie muszą, bo mają darmowe mieszkania i zasiłki. Anglicy już nie.

    W Anglii nie będą zmuszać do tych szczepionek. Anglicy z Birmingham, Liverpool, London, Yorkshire, Blackpool czy Jaywick in Esssex sami ustawią się w kolejce. W drodze do Szkocji są tak nędzne miasta, że wielu będzie widzieć szczepionki jak dar z nieba – bo płacą.

    Mój kochany premierze Johnson: od razu bierz 5mln szczepionek i płać 100 funtów każdemu kto wypnie dupę. Gdy zabraknie chętnych płać 150 funtów.

  2. Halina mówi

    Boris Johnson jest żydem – i wszystko jasne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.