Wicepremier Gowin dla niemieckiej prasy: „Chrześcijaństwa nie da się pogodzić z nacjonalizmem”

Jarosław Gowin/ fot. twitter
10

„Reformy można oceniać pozytywnie bądź krytycznie. Nie jest tajemnicą, że jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, w wielu kwestiach mam inne zdanie niż minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ja reformowałem sądownictwo inaczej niż on. Uważam jednak, że reformy wprowadzane w życie przez nasz rząd są zgodne z ustrojem demokratycznego państwa” – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”.

Gowin przypomniał, że był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska oraz oświadczył, że obecny rząd „z pewnością zastosuje się do wyroków TSUE”. Dodał też, że jego zdaniem „TSUE nie powinien się mieszać do konstytucji państw członkowskich”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Gowin wyraził swój sprzeciw wobec forsowanej przez szefa KE Jean-Claude’a Junckera propozycji podejmowania decyzji większością głosów, a nie jak dotychczas na zasadzie konsensusu. „To byłaby droga w kierunku europejskiej federacji, europejskiego super-państwa” – ostrzegł.

Gowin powiedział, że formułowane na Zachodzie oskarżenia polskiego rządu o nacjonalizm są nieporozumieniem. „Staramy się być dobrymi katolikami. Chrześcijaństwa nie da się pogodzić z nacjonalizmem” – powiedział. Oświadczył też, że w polityce powinno się stawiać na kontynuację i dialog. Jego zdaniem następny rząd będzie rządem ewolucji. „Nie potrzebujemy rewolucji” – powiedział wicepremier Gowin.

Źródło informacji i cytatów: dw.com

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Narodowe Centrum Nauki, czyli „Męskie fantazje – od freikorpsów do wszechpolaków” i badanie „mowy pogardy”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert mówi

  No brawo Panie Gowin.Po to Niemcy wypchnęli z Uni tzw.Wielką Brytanię,żeby stworzyć własne stany zjednoczone w Europie,jako konkurencja dla tych pierwszych.Brytole nijak tam nie pasują,dlatego pan zesłał nam Jonniego,żeby pilnować interesu swego wbrew 4 rzeszy

 2. Robert mówi

  W związku z powyższym,,czy leci z nami Jonny,,żeby rząd tak zabezpieczony,nie był ponownie zaskoczony przez mgłę ,wszak nie ma lepszych borowików na pokładzie,od tych co służyli w mosadzie

 3. Bożydar mówi

  Gowin nie czytał książek/publikacji Prymasa 1000lecia Stefana Wyszyńskiego. Skompromitował się tym określeniem, ze Chrześcijaństwa nie da się pogodzić z nacjonalizmem. Samobój Panie Gowin

 4. o ludzie !!! mówi

  tylko winni sie tłumacza ! Polska nie ma obowiązku sluchac skompromitowanych germanow ! nie jest to z pewnoscia kraj do nasladowania a ich uwagi mmy w dupie ! niech sie skupiaja na Adolfach swoich ! bandytach , mordercach !! ludobójcach !!

 5. MSW mówi

  Bardzo dobry wywiad, nie doceniałem Gowina. U Niemców tragi-komedii ciąg dalszy, Cep Erdogan otworzył nowy meczet w Kolonii-Ehrenfeld. To znaczy był dawno otwarty ale na potrzeby propagandy Cep otworzył go jeszcze raz. Merkel chce, żeby muzułmanie uchodzcy razem z Turkami wychwalali Mahometa. Osobiście wątpię czy będą się modlić do tego samego Mahometa, skoro nie wolno wieszać jego podobizny. Gdyby można, byłby pewnie na obrazach z mieczem u boku w otoczeniu najładniejszych żon.

 6. piotr p mówi

  Chrześcijaństwa nie da się pogodzić z rządzeniem. Nie po to komuś płacę pensję aby mi rozkazywał. Zwalnia pana, panie Giwin, wróć pan do szkoły i doucz się definicji pojęć.

 7. Ania mówi

  Żydzi bardzo często podszywaja się pod katolików. Prawda, Panie Gowin ?!

  1. Olek mówi

   No powiedział przecież, że judaizm i prawosławie idzie w parze z nazizmem.
   Dlatego na Ukrainę i na Izrael nikt na świecie nie psioczy, że naziści.

 8. Jacek NH mówi

  Bzdury. Istnieje też zdrowy nacjonalizm, który wyraża się normalnie w postawie patriotycznej. I Kościół zawsze to popierał. W nacjonalizmie i w populizmie zawsze jest jakieś odejście od prawdy. W populizmie politycy mówią to, co ludzie chcieliby słuchać, a niekoniecznie to, co jest prawdziwe i co powinni powiedzieć. Natomiast w nacjonalizmie istnieje tendencja do przeceniania wartości niektórych aspektów życia narodowego, a zarazem kierowanie się uprzedzeniami względem innych narodów – mówił abp Gallagher

 9. Hammurabi mówi

  Jest zasadnicza różnica pomiędzy nacjonalizmem a szowinizmem. Nacjonalizm, jest fundamentem każdej państwowości. Bez poczucia przynależności, bez państwowości ludzie stają się tym, czym są obecnie „oświecone” społeczeństwa zachodnie: stadem baranów radośnie pobekujących w drodze na rzeź.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.