WHO przestrzega przed stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19. Lek jest stosowany w Polsce

fot. pixabay
0
SKLEP-WPRAWO.PL

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed stosowaniem chlorochiny i jej pochodnych w leczeniu COVID-19. To specyfiki stosowane w leczeniu malarii i reumatyzmu. Pomimo wcześniejszych informacji z Chin i Francji, że chlorochina zwalcza infekcję SARS-CoV-2, badania nie potwierdzają jej skuteczności. Co więcej, w grupie pacjentów przyjmujących lek zanotowano więcej zgonów niż w grupie kontrolnej.

Przed stosowaniem chlorochiny ostrzega też Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wskazując na ryzyko zaburzeń rytmu serca u przyjmujących ją pacjentów. Badania przeprowadzone w Brazylii również wykazały szkodliwość tego specyfiku dla osób z problemami układu krążenia.

Zwolennikiem stosowania chlorochiny jest prezydent USA Donald Trump, który przyznał, że sam stosuje ten lek profilaktycznie. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro również jest przekonany do takiej terapii i od 20 maja brazylijskie ministerstwo zdrowia zaleciło szerokie stosowanie tej substancji u pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19. Specyfik jest również stosowany w Polsce. „Chlorochina została zarejestrowana w Polsce  przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych jako lek wspomagający leczenie COVID-19 i jest stosowana powszechnie w szpitalach jednoimiennych” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Przed stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19 przestrzegał niedawno niemiecki pulmonolog, dr Wolfgang Wodarg, wskazując, że taka terapia jest zabójcza dla osób naturalnie odpornych na malarię. Według Wodarga to nie SARS-CoV-2 zabija, ale niewłaściwe leczenie stosowane u osób, u których wykryto infekcję.

Źródło informacji: euractiv.pl

Zobacz też:

Koronawirus: wadliwe testy, zabójcza terapia. Szokujący raport niemieckiego lekarza

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.