WHO przestrzega przed stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19. Lek jest stosowany w Polsce

fot. pixabay
0

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed stosowaniem chlorochiny i jej pochodnych w leczeniu COVID-19. To specyfiki stosowane w leczeniu malarii i reumatyzmu. Pomimo wcześniejszych informacji z Chin i Francji, że chlorochina zwalcza infekcję SARS-CoV-2, badania nie potwierdzają jej skuteczności. Co więcej, w grupie pacjentów przyjmujących lek zanotowano więcej zgonów niż w grupie kontrolnej.

Przed stosowaniem chlorochiny ostrzega też Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wskazując na ryzyko zaburzeń rytmu serca u przyjmujących ją pacjentów. Badania przeprowadzone w Brazylii również wykazały szkodliwość tego specyfiku dla osób z problemami układu krążenia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zwolennikiem stosowania chlorochiny jest prezydent USA Donald Trump, który przyznał, że sam stosuje ten lek profilaktycznie. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro również jest przekonany do takiej terapii i od 20 maja brazylijskie ministerstwo zdrowia zaleciło szerokie stosowanie tej substancji u pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19. Specyfik jest również stosowany w Polsce. „Chlorochina została zarejestrowana w Polsce  przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych jako lek wspomagający leczenie COVID-19 i jest stosowana powszechnie w szpitalach jednoimiennych” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Przed stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19 przestrzegał niedawno niemiecki pulmonolog, dr Wolfgang Wodarg, wskazując, że taka terapia jest zabójcza dla osób naturalnie odpornych na malarię. Według Wodarga to nie SARS-CoV-2 zabija, ale niewłaściwe leczenie stosowane u osób, u których wykryto infekcję.

Źródło informacji: euractiv.pl

Zobacz też:

Koronawirus: wadliwe testy, zabójcza terapia. Szokujący raport niemieckiego lekarza

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.