Wadliwe szczepionki, marnotrawstwo, mechanizmy korupcjogenne. Raport NIK ws. Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz Narodowego Programu Szczepień [WIDEO]

konferencja prasowa NIK/ fot. screen
6

W czwartek (28.09.2023) Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z kontroli wydatkowania środków z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień. Raport jest porażający!

Zmarnowano miliardy na niepotrzebne szczepionki, a część z nich była wadliwa i z tego tytułu stanowiła zagrożenie dla życia. Te wadliwe szczepionki zostały podane Polakom, chociaż Główny Inspektor Farmaceutyczny został poinformowany, że ta konkretna partia szczepionki może zagrażać życiu osób, które je otrzymają. Informacja dotyczyła jednodawkowej szczepionki firmy Jansen (J&J) i pojawiła się w kwietniu 2021 roku, a więc tuż przed zorganizowaną przez rząd majówką ze szczepionką. GIF zareagował dopiero po roku, gdy szczepionki już dawno zostały podane.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z kolei przepisy przyjęte przez rząd umożliwiały wydatkowanie pieniędzy z Funduszu w trybie pseudokonkursowym, przy czym nie ma żadnej dokumentacji pozwalającej ocenić dlaczego jedne wnioski zostały ocenione pozytywnie, a inne negatywnie. Ze względu na niemożliwość ustalenia, czy mechanizmy korupcjogenne wbudowane w system rozdzielania pieniędzy faktycznie doprowadziły do nieprawidłowości w tym względzie, NIK złożył doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wnioskując o zbadanie tej sprawy.

NIK poinformował też, że choć w założeniu środki z Funduszu miały tylko i wyłącznie pomóc w łagodzeniu skutków pandemii, to przy okazji stały się ekstra budżetem w dyspozycji premiera Morawieckiego na finansowanie dowolnie wybranych zadań. Z Funduszu finansowano bowiem zarówno świadczenia opieki zdrowotnej, m.in. zakup leków dla zakażonych wirusem SARS-CoV-2, koszty związane ze szczepieniami przeciw Covid-19, transport sanitarny, ale także dodatek węglowy i elektryczny, samorządowe inwestycje w rozwój dróg czy budowę i modernizację siedzib urzędów.

Reasumując: to, co ujawniła Najwyższa Izba Kontroli, pokazuje, że tzw. walka z pandemią Covid-19 stała się dla rządu pretekstem do uznaniowego wydawania ogromnych sum poza jakąkolwiek kontrolą. Nie było też kontroli w sprawie jakości szczepionek, warunków ich przechowywania i dystrybucji. Włos się jeży na głowie, gdy się tego słucha!

Zobacz też:

Katarzyna TS: Pandemiczne „Alternatywy 4”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Kunegunda mówi

  1.Wadliwe, śmiertelne i niepotrzebne szczepionki, winnych na szafot !!

  2. Kłamstwa, szkalująca Polaków i POLSKE film-gniot” A. Holland -zydowka do wiezienia na 5 lat!

 2. Kamieniarz mówi

  do Kunegundy. Mój sąsiad powiada, że bestia do końca życia w ciemnym lochu (mocno mu dopiekła) a właściciele kin i minister kultury do kamieniołomów na 15 lat. Aż mnie ciarki przeszły!…

 3. Arkadiusz mówi

  Poproszę aby NIK zainteresował się też sprawą testów na covid. Ich doborem, zakupem i dystrybucją. A także przesłankami jakimi kierował się sanepid podejmując decyzje na podstawie wyników tego typu testów. Oraz skutków tych decyzji na społeczeństwo. Może chociaż NIK się tym zajmie, bo RPO jak do tej palcem w tej sprawie nie kiwnął.

 4. George mówi

  NIK powinien też zainteresować się działalnością Głównego Inspektora Farmaceutycznego i SANEPID-u. To co wyprawiały te instytucje wyczerpuje chyba znamiona czynów przestępczych i sprowadzenia na Polaków niebezpieczeństwa, które w wielu przypadkach kończyło się śmiercią obywateli. Dalej na warsztat należy wziąć Izby Lekarskie, bo tam przecież szmalcownictwem i korupcją zalatywało na 100 km.

 5. Hammurabi mówi

  Uznałem, że tak trzeba i co mi zrobicie? Pyta zapewne były minister zdrowia z szerokim a kpiącym uśmiechem.
  Przecież warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w jego sprawie, gdyż jej zdaniem minister zdrowia Adam Niedzielski nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych, co wynika z pisma prokuratury które upublicznił prof. Mirosław Piotrowski, przewodniczący ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa oraz były poseł do parlamentu europejskiego.
  Prokuratura powołuje się na art. 17 &1 pkt 8 kpk, który ma następujące brzmienie: „Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych”…
  Bajka!
  Tak, to można robić wszystko, za co powoduje pęcznienie zagranicznych kont!
  Podobnie „lekarze” którzy z mądrymi minami zasłaniają się oficjalnymi procedurami. Jeśli postępując zgodnie z ich brzmieniem wyślą pacjenta do piachu, włos im z głowy nie spadnie. Koledzy z izb lekarskich staną murem i za konowałem i za swoim dolce vita.
  Ilu pacjentów z udarami, zawałami, wylewami i ostrymi stanami a nawet po zwykłych zaniedbaniach i błędach lekarskich, zostało spakowanych w podwójne worki z zakazem ich otwierania bo „covid” i zutylizowanych, ilu zeszło bo akurat na chirurgii otwarto oddział covidowy co gwarantowało dopływ kasiorki – to wie jedynie sam Pan Bóg.
  Natomiast jeśli któryś z „kolegów” się odważy zawołać, że coś jest nie tak, naraża się na pozbawienie praw do wykonywania zawodu: doktor Czerniak, prof. Frydrychowski lub żyć muszą z wizją niebotycznych kar za myślenie i empatię jak dr. Bodnar z Przemyśla, co to amantadyną cudów dokonywał (od początku epidemii leczył nią z dobrym skutkiem już niemal 8 tys. pacjentów) a
  wytoczono mu sprawę przeciwko otwartej dla pacjentów przychodni lekarskiej i wisi nad nim widmo kary 5 mln zł oraz zakaz stosowania amantadyny…
  Patologia w ministerstwach spływa w dół i na końcu objawia się w gabinetach lekarskich, gdzie działa się według wzoru: wywiad, rozpoznanie, specyfik (z vedemecum rzecz jasna) dawkowanie i następny proszę.

 6. Iwa mówi

  W zeszlym tyg przeszła ustawa ze policja i wojsko może przytrzymać i zmuszać obywateli Polski do zaszczepienia. Nie zgadzam nie na to. Kto na to głosował? I jak te były niedobre czy następne beda lepsze?
  https://www.youtube.com/watch?v=hmf_wnqKiIo

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.