W maju Ukraińcy stanowili prawie 40% mieszkańców Rzeszowa. Raport Unii Metropolii Polskich

Ukrainizacja w Polsce cały czas postępuje
6

Zdajemy sobie sprawie, że w gąszczu informacyjnym te dane mogły jeszcze nie dotrzeć do części Szanownych Czytelników naszego portalu. W lipcu 2022 roku Unia Metropolii Polskich opublikowała raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse. Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Wynika z niego, że co trzeci mieszkaniec Rzeszowa to Ukrainiec i nic nie wskazuje na to, by ten stan uległ zmianie.

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. wg projektu Instytutu Miasta pt. “Tyle państwa ile miasta” z inicjatywy prezydenta st. Warszawy. UMP zrzesza 12 największych miast w Polsce: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Raport obejmuje dane z marca, kwietnia i maja 2022 roku. Dane zostały zebrane na podstawie analizy informacji ze smartfonów oraz danych z rejestru PESEL (w zakresie numerów, które uzyskali Ukraińcy przyjeżdżający do Polski od 24 lutego). Dotyczą zarówno imigrantów, którzy mieszkali w Polsce przed wojną, jak i fali uchodźców związanej z wybuchem wojny z Rosją.

Wynika z niego, że w maju 2022 roku w Polsce przebywało 3,37 mln Ukraińców, zaś w 12 obszarach metropolitalnych aż 2,33 mln. Oznacza to, że liczba ludności ukraińskiej w Polsce osiągnęła 8% wobec całej ludności kraju. Najwyższy udział Ukraińców w społeczności jednego z dwunastu miast metropolii ujętej w badaniu wyniósł w Rzeszowie. W maju 2022 roku odnotowano 37% Ukraińców wśród wszystkich mieszkańców stolicy Podkarpacia. We Wrocławiu Ukraińcy stanowili 28% mieszkańców miasta, w Gdańsku 24%, w Krakowie 19%, a Warszawie – 16%.

Z raportu wynika, że od marca do maja zaobserwowano niewielkie różnice w liczbie Ukraińców osiedlających się w Polsce, a to oznacza, że w dobie trwającej wojny i medialnej propagandy, jeśli możemy mówić o spadku liczby Ukraińców w Polsce do chwili obecnej, to są to zapewne niewielkie zmiany.

Przeczytaj także:

Ukraińcy oddali hołd Stepanowi Banderze. Mer Lwowa i ukraiński Parlament wychwalają zbrodniarza!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Normalny mówi

  Jeśli dodamy do tych danych ilości innych obcych mniejszości zamieszkających Polskę, a oficjalnie ze względów oczywistych nie ujawnianych to potwierdzi się teza, że Polacy są w Polsce faktyczną mniejszością i to nikłą.

 2. Hammurabi mówi

  Zasadniczym wydaje się pytanie na kogo po obdarowaniu przez polski nierząd prawami wyborczymi będą głosowali ci „obywatele”?
  Przy postawie polskiego elektoratu który z zasady głosuje przeciwko o ile do wyborów przystąpi, już niedługo może dojść do przejęcia władzy w tych miastach przez zjednoczoną w swoim poczuciu ukraińskości mniejszość.
  Szykujcie się Rzeszowianie, Wrocławianie i wy Gdańszczanie na wiele emocji.

 3. Maksio mówi

  Ale ten tytuł wprowadza w błąd jakoby to Ukraińcy, czyli płeć męska stanowili 8 procent ludności Polski, a w Rzeszowie to już w ogóle co trzeci ma na imie Stiepan i jest banderowcem 😄 A prawda jest taka, że to są w większości kobiety, matki z dziećmi, chorzy, niepełnosprawni, starzy. Młodzi Ukraińcy giną na froncie, tak jak kiedyś ginęły Lwowskie Orlęta czy w Bitwie Warszawskiej dawaliśmy opór Bolszewickiej Zarazie.

 4. Marcin Malik mówi

  Mi Ukraińcy nie przeszkadzają ale to pewnie dlatego że ja z nimi nie mieszkam, i z brytyjskiego punktu widzenia jest to temat egzotyczny. Problem jest z kolorową inzwazją z byłego Imperium oraz z głupotą angielskich ciemniaków. Degeneracja też postępuje.

  W Polsce nie podoba mi się uprzywilejowanie Ukraińców a nie sami Ukraińcy oraz nie podoba mi się polityka apartheidu przeciwko Polakom. W Arabii Saudyjskiej się nie bawią. Tam priorytetem są Saudyjczycy. Osobiście widziałem jak około 30 Egipcjan uciekało w popłochu przez saudyjską policją tylko dlatego że ich zobaczyli. Jedno przewinienie i wylatują. Wyobraźcie sobie coś takiego w Polsce!

 5. demokryta mówi

  Maksio! We Wrocławiu w soboty i niedziele rynek i okoliczne knajpy są zapchane w większości ukraińskimi facetami. Wszędzie słychać głośny, beztroski język ukr. To ci tak b. walczą o Ukrainę… Nie znam statystyki w tej materii, ale logicznie powinno być więcej kobiet. Prawda trochę inaczej wygląda tzn, autokarami kobiety przyjeżdżają po dobrą kasę i tego samego dnia wracają do banderysatanu. Czy maksio to przeliczył? A może ci u nas Ukraińcy nie chcą walczyć za oligarchów z obcymi paszportami którzy ich złupili? Mój sąsiad powiada, że Ukrainy już nie ma i nigdy nie będzie…

 6. Быдлошевский Л.З. mówi

  W 1938 r. Konowalec – Prezes UPA zabity zostal przez agenta NKWD w Amsterdamie Pawla Sudoplatowa a w 1959 r. Stiepan Bandera zabity zostal przez agenta KGB w Monachium również tegoż Pawła Sudoplatowa…z Rzeszowa mgr Fil. Rosyjskiej….- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.